Дні від свята Різдва Христового до свята Хрещення господнього називають — Різдвяні Святки, тобто святими днями, адже ці дванадцять днів (із 25 грудня до 6 січня) освячені великими подіями Різдва Ісуса Христа і Богоявлення. Тому в цей час заняття всіх православних, — святкувати, веселитися і ділитися радістю один з одним.

Різдвяні Святки

Різдвяні Святки: 12 днів свята

Не випадково саме на Різдвяні Святки влаштовуються ярмарки, різдвяні ялинки, концерти, люди ходять у гості, співають різдвяних колядок та духовних пісень. Закінчився сорокаденний піст, який передував святові Різдва Христового. Спокусу пройдено. Ну а щедрість, Всемилостивого Бога така, що в цей період навіть у середу і п’ятницю посту немає, тобто можна вживати їжу скоромну — тваринного походження. Крім того, на час Святок, як і у Великодні свята, в храмі і вдома доземні поклони відміняються.

Але ми повинні бережно нести даровану нам благодать. На жаль, святість цих днів нині порушується закликами до звичаїв язичницьких свят. З екранів телевізорів, із газет часто навіюється, що в дні Святок були прийняті ворожіння, ігрища з переодягненням, нестримні п’яні гулянки. Дійсно, ворожіння подекуди побутувало, але Церква, піклуючись про чистоту, завжди застерігала про неприпустимість таких забобонів.

Церква щодо забобонів

Правила VI Вселенського Собору говорять: «Ті, хто вдається до чаклунів або до когось їм подібних. Щоб дізнатися від них щось таємне, згідно з колишніми отецькими про них настановами, підлягають правилу шестирічної єпитимії. Тією ж єпитимією слід карати і тих, хто ворожить про щастя, долю, родослів’я і веде багато інших подібних розмов, також і так званих:

  • хмарогонителів;
  • чарівників;
  • виробників охоронних талісманів;
  • чаклунів.

Хто ж закостенів у цьому і не відвернувся від цих згубних і язичницьких вигадок, визначаємо таких зовсім відлучати від Церкви, як священні правила наказують. Бо яке ж то спілкування праведності з беззаконням? Що спільного у світла з темрявою? Яка згода між Христом і веліаром?» (2 Кор. 6, 14-16).

Як правильно святкувати?

«Іди в гості сміло, як не жде дома діло» — каже старовинне прислів’я. По можливості слід відкласти всі справи земні, щоб стати причетним до великої таємниці — появи Бога на землі для нашого спасіння. На Різдвяні Святки, крім святкових гулянь треба частіше відвідувати неодмінні в цей період богослужіння. Досить поглянути на церковний календар:

  • 8 січня Церква вшановує Собор Пресвятої Богородиці;
  • 11 січня завершується пам’ять 14 тисяч святих мучеників-немовлят, Іродом у Вифлеємі вбитих;
  • 13 січня — віддання свята Різдва Христового і день пам’яті родичів Христа по плоті: царя і пророка Давида, праведного Йосифа Обручника та апостола Якова, брата Господнього, який супроводжував Святе Сімейство в Єгипет;
  • 14 січня — Обрізання Господа Бога і спаса нашого Ісуса Христа;
  • 15 січня — день пам’яті преподобного Серафима Саровського.

Усі ці Різдвяні Святки фактично закінчують 18 січня, коли у надвечір’я Богоявлення має бути суворий піст, а завершуються у свято Хрещення Господнього — 19 січня.

Участь у богослужіннях — найважливіше у святкуванні дат церковного календаря. Не можна бути християнином тільки в душі, необхідна жива участь людини у Таїнстві Євхаристії. І, звичайно ж, треба реалізовувати свою віру справами. Озирніться, пригадайте, чи немає серед ваших близьких і знайомих кого-небудь, хто потребує вашого співчуття. Люди похилого віку, батьки, самотні родичі, друзі можуть очікувати підтримки. У ці дні прийнято щедро давати милостиню і творити справи милосердя, любові та подавати руку допомоги всім, хто цього потребує.

Хай Різдвяні Святки будуть у вас веселими і радісними!

Поділитись: