Дні від свята Різдва Христового до свята Хрещення господнього називають — Різдвяні Святки, тобто святими днями, адже ці дванадцять днів (із 25 грудня до 6 січня) освячені великими подіями Різдва Ісуса Христа і Богоявлення. Тому в цей час заняття всіх православних, — святкувати, веселитися і ділитися радістю один з одним.
Різдвяні Святки: 12 днів свята
Не випадково саме на Різдвяні Святки влаштовуються ярмарки, різдвяні ялинки, концерти, люди ходять у гості, співають різдвяних колядок та духовних пісень. Закінчився сорокаденний піст, який передував святові Різдва Христового. Спокусу пройдено. Ну а щедрість, Всемилостивого Бога така, що в цей період навіть у середу і п’ятницю посту немає, тобто можна вживати їжу скоромну — тваринного походження. Крім того, на час Святок, як і у Великодні свята, в храмі і вдома доземні поклони відміняються.
Але ми повинні бережно нести даровану нам благодать. На жаль, святість цих днів нині порушується закликами до звичаїв язичницьких свят. З екранів телевізорів, із газет часто навіюється, що в дні Святок були прийняті ворожіння, ігрища з переодягненням, нестримні п’яні гулянки. Дійсно, ворожіння подекуди побутувало, але Церква, піклуючись про чистоту, завжди застерігала про неприпустимість таких забобонів.
Церква щодо забобонів
Правила VI Вселенського Собору говорять: «Ті, хто вдається до чаклунів або до когось їм подібних. Щоб дізнатися від них щось таємне, згідно з колишніми отецькими про них настановами, підлягають правилу шестирічної єпитимії. Тією ж єпитимією слід карати і тих, хто ворожить про щастя, долю, родослів’я і веде багато інших подібних розмов, також і так званих:
- хмарогонителів;
- чарівників;
- виробників охоронних талісманів;
- чаклунів.
Хто ж закостенів у цьому і не відвернувся від цих згубних і язичницьких вигадок, визначаємо таких зовсім відлучати від Церкви, як священні правила наказують. Бо яке ж то спілкування праведності з беззаконням? Що спільного у світла з темрявою? Яка згода між Христом і веліаром?» (2 Кор. 6, 14-16).
Як правильно святкувати?
«Іди в гості сміло, як не жде дома діло» — каже старовинне прислів’я. По можливості слід відкласти всі справи земні, щоб стати причетним до великої таємниці — появи Бога на землі для нашого спасіння. На Різдвяні Святки, крім святкових гулянь треба частіше відвідувати неодмінні в цей період богослужіння. Досить поглянути на церковний календар.
Участь у богослужіннях — найважливіше у святкуванні дат церковного календаря. Не можна бути християнином тільки в душі, необхідна жива участь людини у Таїнстві Євхаристії. І, звичайно ж, треба реалізовувати свою віру справами. Озирніться, пригадайте, чи немає серед ваших близьких і знайомих кого-небудь, хто потребує вашого співчуття. Люди похилого віку, батьки, самотні родичі, друзі можуть очікувати підтримки. У ці дні прийнято щедро давати милостиню і творити справи милосердя, любові та подавати руку допомоги всім, хто цього потребує.
Хай Різдвяні Святки будуть у вас веселими і радісними!
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.