В народі кажуть, що не такий страшний мороз, як вітер. Тому часто садівники степової зони (південних і східних областей України) під час проведення садових робіт та обрізування нектаринів, персиків, а також інших плодових культур відзначають «сухість» поперечних зрізів 2-3-літніх гілок, хоча видимих симптомів підмерзання не видно. То як дожити до тепла?

Не такий страшний мороз, дожити до тепла

Не такий страшний мороз, як вітер

Те, про що написано вище, є наслідком дії сильних зимових вітрів-суховіїв. А, як відомо, морози з повітряного боку вдвічі сильніші. Вітер може також посилювати ефект від короткочасних знижень температури, що негативно позначається на плодових бруньках.

Та найнебезпечніше те, що вітер під час морозу дуже сильно вивітрює вологу із деревини, особливо із тонких гілок. Рослина, яка не має достатнього запасу вологи, може навіть загинути від висушення (виморожування).

Персик і нектарин, на відміну від інших плодових, тих же таки кісточкових культур — вишні і сливи, мають значно меншу водоутримувальну здатність. Тому їх (втім, як і інші дерева в саду) рекомендується вирощувати в захищених від вітру місцях і обов’язково проводити передзимовий вологозаряджальний полив.

Завдання — як дожити до тепла

З настанням морозів для плодових дерев і ягідних кущів настає дуже важкий час. Завдання садівника — допомогти їм його пережити. Зимові пошкодження ягідників спостерігаються частіше на відкритих ділянках, що продуваються вітрами. Бо не такий страшний мороз, як вітер.

У таких місцях, без сніжного покриву або зі слабким його шаром, при сильних морозах може підмерзнути коренева система:

  • яблунь;
  • вишень;
  • слив.

А також ягідних кущів:

  • аґрусу;
  • смородини;
  • малини.

Сніжний покрив є найнадійнішим природним укриттям коренів за несприятливих зимових умов, особливо при низьких температурних показниках. Температура ґрунту визначається товщиною сніжного покриву і його щільністю. Шар пухкого снігу майже повністю ізолює землю від холодного повітря, допомагає вистояти навіть неморозостійким садовим рослинам. Під снігом температура ґрунту коливається незначною мірою і майже не залежить від зовнішнього повітря. Тому для збереження кореневої системи і надземної частини рослин необхідно накопичувати на ділянці сніг усіма можливими способами.

Якщо стовбури плодових дерев не були побілені, то потрібно терміново встановити біля штамба із сонячного боку (південь, південний схід) широкі дощечки, аби захистити дерева від яскравих променів сонця.

Хто не знав, тепер буде знати, що не такий страшний мороз, як вітер.

Поділитись: