Для тих, хто постує на Різдвяний піст, я підготував рецепти 14-и страв. Підбирав їх з відкритих джерел інформації. Тож смакуємо разом!
У що обходяться продукти на Різдвяний піст тим Українцям, хто постує
Період Різдвяного посту — гарний привід оздоровити не тільки душу, а й тіло своє, передовсім, обмеженням в їжі. Ті, хто постує, виключають із раціону їжу тваринного походження. І тим не менше, фахівці підрахували, що за найскромнішими мірками збалансований денний раціон людині, яка постує, обійдеться певної суми грошей, в залежності від дня тижня.
Хибною є думка про те, що відмова від м’яса зробить дешевшим звичайний раціон. У період посту споживається в 2—2,5 рази більше овочів і фруктів, ціни на котрі «кусаються». Зазвичай середньостатистична людина, готуючи удома, так само тратить на це гроші. При цьому почуття ситості набувається завдяки білковій їжі. У період посту білкові «прогалини» заповнюються продуктами, котрі коштують на порядок дорожче м’яса.
Наприклад, сьогодні в Україні родзинки за кілограм коштують майже удвічі дорожче за курячі стегенця, а кілограм лущених волоських горіхів майже у 5 разів дорожче. А якщо порівняти зі свининою, то теж виходить дороге задоволення постити. Тай курага з чорносливом теж дорого коштують за кіло і так само значно випереджають в ціні м’ясо. А що вже говорити про заморські екзотичні фрукти чи фундук або кедрові горішки?
Я ні в якому разі не відмовляю на Різдвяний піст тих, хто постує, не робити цього. Це особиста справа кожного із нас. Слава Богу, що головна мета посту — духовне очищення людини. А на це гроші не потрібні.
А зараз пропоную рецепти до Різдвяного посту.
Салат з вареної моркви із зеленим горошком і яблуками
На Різдвяний піст готуємо цю страву так: моркву відварити, остудити, нарізати дрібними кубиками. Так само нарізати очищені яблука. Додати консервований зелений горошок, посолити, засмачити оливковою чи іншою олією. Прикрасити зеленню.
Продукти:
- 4 морквини;
- 3 яблука;
- 0,5 банки консервованого горошку;
- сіль;
- зелень;
- оливкова олія.
Молдавська квасолиця
Квасолю замочити на ніч. Потім злити воду і залити свіжою, відварити до готовності. Відвар злити, трохи залишити. Обсмажити дві цибулини окремо: одну — нарізану дрібно, другу — напівкілечками.
Приготувати соус: часник подрібнити, розтерти із сіллю, додати олію, оцет, перець, збити. Квасолю і дрібно нарізану смажену цибулю змішати, розім’яти до стану пюре, підливаючи залишений відвар.
Поступово ввести соус, збиваючи масу виделкою. Викласти в глибоку тарілку, зверху прикрасити смаженою цибулею, нарізаною півкілечками.
Для тих, хто постує на Різдвяний піст, борщ із квашеної капусти з кальмарами
Перед приготуванням на кальмарах видаляють поверхневу плівку, ретельно промивають кілька разів. Потім їх варять 3-5 хвилин у підсоленій воді при слабкому кипінні. Готові кальмари нарізають соломкою. Квашену капусту тушкують із томатом-пюре (половина норми). Корені петрушки пасерують із цибулею та рештою томату-пюре. У киплячу воду кладуть картоплю, нарізану шматочками, варять 15—20 хвилин, потім додають тушковану капусту, пасеровані овочі, сіль, спеції, кальмари і варять до готовності. Подають борщ із січеною зеленню, розтертою з сіллю і часником.
Продукти:
- 400 г кальмарів;
- 400 г квашеної капусти;
- 3 картоплини;
- 4 цибулини;
- 1 морквина;
- 2 корені петрушки;
- 3 столові ложки томату-пюре;
- 2 л води.
Селера по-грецьки
Селеру вимити, очистити, нарізати соломкою, збризнути соком лимону, покласти в невелику каструльку, потушкувати в олії, посолити. Помідори нарізати кружальцями, цибулю — кілечками.
Продукти:
- 4 корені селери;
- 2 цибулини;
- 5 помідорів (або 2 ст. л. томатної пасти);
- 4 ст. л. олії;
- сік 0,5 лимону;
- 0,5 склянки червоного столового вина;
- сіль.
Солянка із капусти
На Різдвяний піст простий рецепт приготування солянки із капусти.
Квашену капусту дрібно порубати, залити невеликою кількістю киплячої води, довести до кипіння. Додати шатковану свіжу капусту і все разом зварити. Гриби вимити, зварити, відцідити, дрібно порубати і разом із томатною пастою додати в капусту. Цибулю очистити, дрібно порізати, підсмажити на олії, додати борошно, розвести грибним відваром і додати в капусту. Усе добре перемішати і закип’ятити. Посолити, поперчити меленим червоним і чорним перцем, посипати цукром та майораном. Подавати із відварною картоплею.
Продукти:
- 600 г квашеної капусти;
- 400 г свіжої білоголової капусти;
- 2 цибулини;
- 5—6 сушених грибів;
- по 2 столові ложки олії та борошна;
- 2 ст. л. томатної пасти;
- червоний і чорний перець;
- цукор, майоран і сіль.
На Різдвяний піст буряки печено-тушковані
Буряки печемо в духовці, очищаємо, нарізаємо кубиками, злегка обсмажуємо в олії разом з дрібно нарізаною цибулею, приправленою прянощами та оцтом, перчимо, солимо до смаку і тушкуємо 8—10 хвилин під кришкою. Подаємо на стіл, посипавши дрібно нарізаною зеленню петрушки.
Продукти:
- 800 г буряків;
- 2 цибулини;
- 3 ст. л. олії;
- 0,5 ст. л. оцту;
- 2 бутони гвоздики;
- 3 горошини духмяного перцю;
- 1 лавровий листок;
- кориця мелена на кінчику ножа;
- 0,5 ч. л. цукру;
- зелень петрушки;
- сіль — до смаку.
Оладки картопляні з морквою
Картоплю і моркву вимити, очистити, сполоснути і натерти на дрібній терці. Додати натерту цибулю, борошно, сіль, перець і ретельно перемішати. Класти ложкою тісто на сковорідку й обсмажувати з обох боків. Подавати оладки краще із салатом зі свіжих овочів.
Продукти:
- 1 кг картоплі;
- 2 морквини;
- 1 цибулина;
- 3 ст. л. борошна;
- олія, сіль, перець.
Гарбуз фарширований для тих, хто постує на Різдвяний піст
Гарбуз обмити, зрізати верхівку у вигляді кришки. Видалити насіння і вирізати м’якоть. Гарбузову м’якоть подрібнити, додати зварений до напівготовності у підсоленій воді рис, вимиті і перебрані родзинки, нарізані соломкою яблука, цукор, олію, корицю. Усе перемішати і заповнити цим фаршем гарбуз. Закрити зрізаною верхівкою, покласти на лист і запікати в духовці впродовж 2-х годин.
Продукти:
- 1 гарбуз;
- 0,5 склянки рису;
- 0,5 склянки родзинок;
- 4 великих яблука;
- 1 ст. л. цукру;
- 1 ч. л. кориці;
- 1/3 склянку олії.
Збитень «Здоров’я»
Хто постує на Різдвяний піст, може собі приготувати збитень у наступній послідовності: сухе листя м’яти, малини чи смородини заливаємо крутим окропом, настоюємо 25—30 хвилин. Настій проціджуємо, кладемо мед. При бажані у напій можна додати лимон.
Продукти:
- 3 ст. л. меду;
- 3 склянки води;
- по 1 ч. л. сухої м’яти, листя малини чи смородини.
Салат овочевий
Варені моркву, селеру і кольрабі нарізати кубиками. Мариновані, солоні або консервовані гриби і цибулю посікти. Усі продукти змішати, задобрити олією, притрусити зеленню. Інгредієнти салату можна і не змішувати, а викласти на блюдо окремими гірками. Це дозволить кожному вибрати продукти на власний смак. Співвідношення продуктів довільне.
Суп картопляний з квасолею
На різдвяний піст готуємо спочатку квасолю, замочивши її на 3—4 години в холодній воді, потім воду злити, а квасолю залити гарячою водою і зварити до готовності. У відвар покалсти нарізану кубиками картоплю, спасеровані цибулю і моркву. У суп додати перець, лавровий листок, посолити до смаку. Подати на стіл, посипавши дрібно нарізаною зеленню кропу.
Продукти:
- 7—8 картоплин;
- ¾ склянки квасолі;
- 1 цибулина;
- 1 морквина;
- 1 ст. л. олії;
- лавровий листок;
- перець, сіль — до смаку.
Голубці з житніми пластівцями
Із житніх пластівців варять розсипчасту кашу, додають обсмажену цибулю. Головку капусти варять до готовності у підсоленій воді, розбирають на листки і загортають у кожен із них кашу. Голубці обсмажують з обох боків, заливають томатним соусом і тушкують. Співвідношення продуктів довільне.
На різдвяний піст апетитні пряники
У миску всипати цукор, товчену корицю, дрібно нарізані зацукровані лимонні кірки, натертий мускатний горіх, подрібнений солодкий мигдаль, терту цедру лимона, борошно. Мед прогріти, не доводячи до кипіння, і вилити в миску з продуктами. Все гарненько перемішати і дати тісту охолонути. Затим розкачати тісто пластом завтовшки 1 см, нарізати з нього пряники різної форми, викласти їх на деко, обсипане борошном, і випікати в сильно розігрітій духовці впродовж 25—30 хвилин.
Продукти:
- 1 кг борошна;
- 2 склянки цукру;
- 50 г зацукрованих лимонних кірок;
- 1 мускатний горіх;
- 200 г солодкого мигдалю;
- 2 лимони;
- 2 склянки меду;
- кориця, гвоздика — до смаку.
Колдуни з грибами
Хто постує на Різдвяний піст, може приготувати колдуни з грибами. Для начинки гриби відварити, дрібно покришити, обсмажити в олії, змішати з пасерованою цибулею, поперчити, посолити. Сиру картоплю натерти на дрібній терці, відтиснути сік, дати йому відстоятися. Злити рідину, а крохмаль додати в картопляну масу, посолити і гарненько перемішати. З картопляної маси зробити коржики, на середину кожного покласти грибний фарш і надати їм форму кульки. Обкачати їх у борошні, обсмажити до утворення золотавої кірки, покласти в товстостінний посуд, залити грибним відваром і поставити в гарячу духовку на 30—40 хвилин. Подавати колдуни в гарячому вигляді з квашеною капустою або солоними огірками.
Продукти:
- 10—12 картоплин;
- 2 ст. л борошна;
- перець, сіль — до смаку.
Для фаршу:
- 40 г сушених грибів;
- 2 цибулини;
- 2 ст. л. олії;
- сіль, перець — до смаку.
От і весь на сьогодні перелік рецептів смачної їжі для тих, хто постує на Різдвяний піст. Якщо у когось із вас є власні рецепти на час посту, то я і читачі цього блоґу будемо вам вдячні, якщо ви ними поділитесь в коментарях до цього допису.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.