Ми вже досконало ознайомились з тим, що робити з опалим листям, в подробицях описана підготовка ставка до зими, а тепер візьмемся за виноград. Нижче описано декілька способів, як укрити виноград на зиму. Але всі їх можна розділити на два основні види. Це укриття землею і підручними матеріалами:
- дерев’яними щитами;
- листами шиферу;
- картоном;
- плівкою тощо.
Загальне правило укриття винограду на зимовий період
Загальним правилом як укрити виноград на зиму є його проведення після осіннього обрізування кущів. Його терміни в більшості регіонів обмежуються періодом від середини жовтня до середини листопада. Проте іноді не варто поспішати з цією роботою. Справа в тому, що перші заморозки корисні для винограду. Поступове зниження температури дозволяє рослині загартуватися, підготуватися до зими. Однак потрібно стежити, щоб стовпчик термометра не опускався нижче -12 градусів, тому що така і більш низька температура повітря уже згубна для винограду, особливо для його бруньок.
Особливості укриття винограду залежить від сорту. Чим вища його морозостійкість, тим менше заходів необхідно вживати для його захисту на зиму. Крім того, вразливість винограду залежить від рівня плодоношення — перевантаження урожаєм знижує стійкість лози і бруньок до низьких температур. Що старший кущ, то стійкіший він до холодів. Особливої уваги потребують молоді рослини, які ще не наростили деревину, не мають міцної й товстої кори.
На сьогоднішній день у виноградарстві виділяється досить багато способів укриття. Для цього найбільше використовують поліетиленову плівку. Популярним став і спеціальний матеріал — агроволокно для укриття винограду. Іноді застосовують комбінований спосіб укриття, тобто одночасно використовують декілька матеріалів.
Як укрити виноград на зиму плівкою
Плівку для укриття кущів краще вибрати кольорову. Дешевизна, доступність, простота використання — ось головні переваги плівки. Проте цей матеріал має досить вагомі мінуси:
- Пагони при контакті з плівкою взимку зазнають серйозних пошкоджень.
- Є висока ймовірність виникнення парникового ефекту при відлигах, що служить підставою для активації життєвих процесів у рослинах, а це робить їх вразливими до заморозків.
Для зниження негативних якостей поліетиленової плівки рекомендується підбирати непрозорі, різнокольорові її види, здатні відбивати світло.
Перед укриттям на кущах видаляють листя, якщо воно не загинуло від заморозків, і проводять їх обрізування. Підготовлені лози акуратно збирають у пучок і притискають до землі.
Як укрити виноград на зиму за допомогою агроволокна
Для укриття винограду можна використовувати і біле, і чорне агроволокно, йго ще називають спанбонд. Цей матеріал придатний для багаторазового використання (його експлуатаційна ефективність зберігається протягом 4–5 сезонів). Він дозволяє уникнути виникнення некрозу (омертвіння ділянок рослини без загальної її загибелі). Слід лише врахувати, що агроволокно підходить як укриття без додаткового використання інших матеріалів для винограду, вирощуваного в регіонах з м’якою зимою. Воно відмінно захищає рослини від осінніх та весняних заморозків. Проте в регіонах із сильними і тривалими зниженнями температури взимку агроволокно як основний засіб для укриття не підходить. Його потрібно використовувати тільки в комбінації з іншими матеріалами. В таких випадках краще всього цей матеріал застосовувати я перший шар тунельних (траншейних) укриттів, а для другого шару брати поліетиленову плівку. Робити це потрібно в першу чергу тому, що агроволокно добре пропускає не тільки повітря, а й вологу. Від цього кущі винограду можуть покритися кригою і загинути. Агроволокно просочене вологою, розтягується, що призводить до його контакту з лозою. Це може спричинити примерзання і пошкодження пагонів при значному знижені температури повітря.
Укладання і пригинання кущів при укритті краще проводити в спеціально підготовлені траншеї. Завдяки такій мірі підвищується рівень захисту. Після того як лози укладені, їх фіксують за допомогою скоб або гачків з деревини або металу. Згідно з довжиною покладених кущів встановлюють спеціально заготовлені дуги. Відстань між ними має бути не більше 50 см. Як матеріал для дуг використовують метал або деревину. Довжина кожної дуги не повинна перевищувати 100 см. Поверх дуг акуратно укладають агроволокно, за необхідності другий шар роблять з поліетиленової плівки, щоб вийшов своєрідний тунель. Важливо зафіксувати краї укривного матеріалу. Досвідчені виноградарі для цього заготовляють спеціальні дерев’яні кілочки. Торці тунелю залишають відкритими для вентиляції до того моменту, доки температура не опуститься нижче -8 градусів. Після зниження температури до цього рівня отвори прикривають. Їх можна буде знову відкрити для вентиляції тунелів під час тривалих відлиг.
Укриття винограду на зиму землею
Найдоступніший, простий і дешевий матеріал для укриття винограду на зиму — це земля. Залежно від сорту винограду, та особливостей клімату її шар може змінюватися від 5 до 30 см і більше. Землю для укриття беруть із міжрядь винограднику, але так, щоб її переміщення не призвело до оголення коренів. Головний мінус використання такого укриття — неабиякий ризик пошкодження пагонів при підвищеній вологості або в результаті відлиги, а ще — значна трудомісткість самого процесу укриття виноградних кущів.
Укривати кущі можна також дерев’яними щитами, листами шиферу, пінопласту. Тепер ви знаєте як укрити виноград на зиму.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.