Обрізка винограду навесні починається з обрізування верхньої частини кущів. Поступово видаляючи слабкі, непридатні пагони, перейти до підрізування рукавів, які відходять від основи до периферії.

Обрізка винограду навесні, обрізка молодих кущів винограду

Правильна обрізка винограду навесні

Довжина зрізаної частини повинна відповідати товщині однорічної лози: чим вона товща, тим більшу частину відрізають, а чим тонша й слабкіша — меншу. Зріз роблять по вузлу, який має вусик або гребененіжку грона. Він повинен бути з нахилом у сторону, протилежну росту майбутніх пагонів. Це зможе запобігти небажаному вимоканню бруньок від пасоки, що виділяється на зрізі.

Діаметр рани слід робити якомога меншим, а саме місце зрізу якомога рівнішим. Тоді рана швидше затягнеться. Зрізи бажано робити на внутрішній стороні пагона, тобто на тій, що звернена до середини куща. Нерівномірне обрізування з обох сторін може призвести до зниження врожайності, швидкого старіння плодових ланок і рукавів, штамба.

Обрізка винограду навесні проводиться тільки тоді, коли температура повітря підніметься до нуля градусів і вище.

Обрізка молодих кущів винограду

Молоді кущі сортів з підвищеною морозостійкістю, які не обрізали восени, обтинають на два вічка, навіть якщо на них утворилися два і більше пагонів. Решту пагонів обрізують повністю.

Якщо перезимував єдиний пагін, його вкорочують на чотири вічка. Решту видаляють. З вирослих за літо пагонів потім формують майбутні штамби і рукави.

Найбільш прийнятним для вирощування кущів винограду, що не вкривається на зиму, є штамбове формування. Для його виведення навесні першого року формування куща на саджанці залишають два вічка, з яких потрібно виростити два хороші пагони, повністю видаляючи всю зайву поросль.

Наступної весни один залишений пагін обрізують на три або чотири вічка, а другий — дуже коротко, щоб залишилося не більше двох вічок. Він буде виконувати запасну функцію на випадок, якщо перший вимерзне під час зимівлі, тобто це резервний пагін. Влітку пагони, що ростуть, підв’язують у вертикальному положенні.

Наприкінці літа прищипують точки росту пагонів для кращого визрівання лози. Наступної весни основні пагони, один або два, обрізують на потрібну висоту. З них будуть формуватися майбутні штамби. Резервний пагін обтинають на дві бруньки.

Обрізка винограду у наступні роки

У наступні роки обрізка винограду навесні проводиться згідно з рекомендаціями, вказаними в описі сорту. Пагони, що розвинулися влітку, проріджують, зайві виламують. На сучках заміщення пагони обрізують так, щоб на них залишилося по два вічка. Із них вирощують пагони, з яких будуть формуватися плодові ланки. Весь процес формування куща, який не укривається на зиму, займає до п’яти-шести років.

У наступні роки обрізують одні пагони на два вічка для формування сучків заміщення, а інші для формування плодових стрілок — на кількість вічок, які рекомендується залишати для того чи іншого сорту. Таким чином зберігають обране формування куща.

Також цікаво буде знати навіщо весняна побілка дерев і плодових ліз.

Поділитись: