Обрізка винограду навесні починається з обрізування верхньої частини кущів. Поступово видаляючи слабкі, непридатні пагони, перейти до підрізування рукавів, які відходять від основи до периферії.

Обрізка винограду навесні, як молодих кущів, так і у наступні роки

Правильна обрізка винограду навесні

Довжина зрізаної частини повинна відповідати товщині однорічної лози: чим вона товща, тим більшу частину відрізають, а чим тонша й слабкіша — меншу. Зріз роблять по вузлу, який має вусик або гребененіжку грона. Він повинен бути з нахилом у сторону, протилежну росту майбутніх пагонів. Це зможе запобігти небажаному вимоканню бруньок від пасоки, що виділяється на зрізі.

Діаметр рани слід робити якомога меншим, а саме місце зрізу якомога рівнішим. Тоді рана швидше затягнеться. Зрізи бажано робити на внутрішній стороні пагона, тобто на тій, що звернена до середини куща. Нерівномірне обрізування з обох сторін може призвести до зниження врожайності, швидкого старіння плодових ланок і рукавів, штамба.

Обрізка винограду навесні проводиться тільки тоді, коли температура повітря підніметься до нуля градусів і вище.

Обрізка молодих кущів винограду

Молоді кущі сортів з підвищеною морозостійкістю, які не обрізали восени, обтинають на два вічка, навіть якщо на них утворилися два і більше пагонів. Решту пагонів обрізують повністю.

Якщо перезимував єдиний пагін, його вкорочують на чотири вічка. Решту видаляють. З вирослих за літо пагонів потім формують майбутні штамби і рукави.

Найбільш прийнятним для вирощування кущів винограду, що не вкривається на зиму, є штамбове формування. Для його виведення навесні першого року формування куща на саджанці залишають два вічка, з яких потрібно виростити два хороші пагони, повністю видаляючи всю зайву поросль.

Наступної весни один залишений пагін обрізують на три або чотири вічка, а другий — дуже коротко, щоб залишилося не більше двох вічок. Він буде виконувати запасну функцію на випадок, якщо перший вимерзне під час зимівлі, тобто це резервний пагін. Влітку пагони, що ростуть, підв’язують у вертикальному положенні.

Наприкінці літа прищипують точки росту пагонів для кращого визрівання лози. Наступної весни основні пагони, один або два, обрізують на потрібну висоту. З них будуть формуватися майбутні штамби. Резервний пагін обтинають на дві бруньки.

Обрізка винограду у наступні роки

У наступні роки обрізка винограду навесні проводиться згідно з рекомендаціями, вказаними в описі сорту. Пагони, що розвинулися влітку, проріджують, зайві виламують. На сучках заміщення пагони обрізують так, щоб на них залишилося по два вічка. Із них вирощують пагони, з яких будуть формуватися плодові ланки. Весь процес формування куща, який не укривається на зиму, займає до п’яти-шести років.

У наступні роки обрізують одні пагони на два вічка для формування сучків заміщення, а інші для формування плодових стрілок — на кількість вічок, які рекомендується залишати для того чи іншого сорту. Таким чином зберігають обране формування куща.

Також цікаво буде знати навіщо весняна побілка дерев і плодових ліз.

Поділитись: