У багатьох садівників дачну ділянку прикрашає декоративний ставок або водоймище. Але, не всі знають, як правильно за ним доглядати з появою перших холодів. З настанням осені штучна водойма вимагає певних підготовчих робіт перед приходом морозів. Підготовка ставка до зими — процедура не складна. Починати її потрібно ще до настання морозів.

Підготовка ставка до зими: як підготувати ставок до зимівлі

Очищення водойми

Час для початку очищення допоможе визначити термометр, що вимірює температуру води. Як тільки відмітка опустилася до +10°С, то пора подбати про підготовку водойми.

Осінній сезон — це період, коли листя починає активно відмирати і опадати. Перед тим як почнеться листопад, ставок покривається дрібною сіткою, щоб його поверхня не засмітилася листям. Якщо ставок не накрити, то вони потраплять у воду і опустяться на дно, що призведе до ще більшого забруднення. При цьому вода до весни за складом стане гірше. В даному випадку доведеться використовувати водний пилосос або сачок. Також сміття з дна зручно збирати за допомогою граблів.

Зимівля ставка в залежності від його розміру

Багатьох новачків цікавить питання, як підготувати ставок до зими правильно, і чи потрібно відкачувати з нього воду? Все буде залежати від його розміру. Маленьку водойму з глибиною до 0,8 метрів зимувати не залишають, так як вона повністю промерзає. Тому воду з неї викачують. При цьому вся риба і рослини повинні бути переміщені в інше місце. Його стінки і дно очищають щіткою. Трубопровід продувають і закладають пінопластом.

Після очищення і спустошення ставка бажано в нього набрати воду до половини глибини. Зробити це необхідно для того, щоб поверхня могла утримувати сніг і лід. Взимку під час сильних морозів можна пробити ополонку для відкачування повітря, що не допустить повного замерзання водойми. Великий ставок (більше 20 кв.м) не вимагає зливу води і переміщення рослин і риби. Якщо ставок добре спроектований і має відмінну гідроізоляцію, то його можна залишити зимувати з наповненою водою. Це стосується бетонної і плівкової водойм. Ставок з пластика або склопластику найбільш сприйнятливий до підвищення тиску. На зиму в нього рекомендується опускати кілька пластикових пляшок, заповнених піском, які приймають на себе тиск льоду. Кількість пляшок визначається виходячи з площі, на 1 кв.м достатньо однієї пляшки.

Підготовка водних рослин і риби на зимівлю

Підготовка водойми до зими означає догляд за водною рослинністю і рибками які в ній живуть. Якщо рослина не зимостійка, то на холодний період часу її необхідно обрізати під корінь і витягувати. Що стосується тростини, то її рекомендується залишати, так як порожнисті стебла виступають в ролі провідника кисню для риб.

Зимостійкі сорти (латаття, елодея, водокрас і ін.) можна залишати зимувати. Багато з них восени формують бруньки, які потрібно опускати на дно. Кошики з рослинами переміщують на середину ставка і трохи притоплюють (не більше 1 м). Що стосується риби, то вона погано переносить зміну місця. Тому її краще залишати зимувати у водоймі. Але, за умови, що його глибина не менше 1,5 метра. Інакше риба просто замерзне. Для її зимівлі встановлюються спеціальні аератори або ставкові обігрівачі, які підтримують температурний режим води в допустимій нормі.

Щоб зимівля риб пройшла вдало, необхідно дотримуватися кількох правил:

  • Теплолюбних риб зі ставка на зиму переносити в інше місце.
  • Очищати ставок від водоростей.
  • Забезпечити рибу киснем.
  • Підтримувати імунітет риб.

Підготовка ставка до зими: спостереження за поверхнею льоду

Щоб риби постійно отримували кисень в замерзлому водоймищі, рогіз і очерет в висоту підрізають до 20 см над рівнем води. Також у вертикальному положенні укладаються солом’яні пучки. Вони сприяють обміну вуглекислого газу на кисень. До того ж вода навколо них замерзає повільніше.

Підготовка ставка до зими: як підготувати ставок до зимівлі

Не можна колоти лід. Ударна хвиля може вплинути на підвищення тиску у риб і пошкодити плавальний міхур.

Можна проробляти додаткові лунки і додавати гарячої води. Це дає можливість підтримувати стан води в русі.

Щоб підготовка водойми до зими пройшла успішно, важливо заздалегідь вивчити всі особливості по його прибиранню та подальшому утриманню в зимовий час.

Поділитись: