Наразі вашій увазі, дорогі читачі, пропоную статтю де по порядку описана підготовка насіння до сівби. Багато читачів цього блоґу щиро вдячні мені за публікацію корисних матеріалів, за цінний досвід, котрим діляться овочівники-любителі, дачники з усіх регіонів України і за її межами. Отже, настає час сівби насіння на розсаду. Тому зараз і тут пропонується матеріал, в якому крок за кроком описаний процес підготовки насіння до посіву.

Підготовка насіння до сівби, схожість та енергія проростання, дезінфекція насіння, обробка насіння до посіву, замочування насіння перед посівом, барботування насіння, прогрівання насіння перед сівбою, дражування насіння

Підготовка насіння до сівби

Якщо казати про основні операції, то підготовка насіння до сівби, складається з:

  1. Сортування.
  2. Дезінфекції.
  3. Методів, спрямованих на збільшення схожості та енергії проростання насіння (обробка макро- і мікроелементами та стимуляторами росту, намочування, прогрівання, загартування, дражирування).

Справді, дуже важливо дотримуватись послідовності проведення операцій, з яких складається підготовка насіння до сівби. Нижче публікується коротка довідка щодо цього.

  1. Огірок, кабачок, гарбуз. Прогрівання насіння, потім дезінфекція в розчині марганцевокислого калію, обробка фізіологічно активними речовинами, пророщування. Задля зменшення можливості ураження рослин несправжньою борошнистою росою, котра передається значною мірою через насіння, рекомендується після прогрівання насіння відшліфувати. Береться герметично закрита металева банка (до прикладу, з-під розчинної кави), у неї засипається насіння і кілька пучок крохмалю. Роблячи кругові оберти банкою і струшуючи (до цієї операції слід повертатися впродовж кількох годин), можна знищити збудників хвороби разом із плівкою. Висипане з банки насіння відділяють від крохмалю.
  2. Морква. Корисно знати, що підготовлене насіння сходить на 5–7-й день, а не підготовлене — лише на 10–18-й день. Дезінфекція в гарячій воді, 12-годинне витримування у поживному розчині, потім замочування у вологій тканині на 2–3 дні до появи одиничних сходів — підливаючи воду, аби насіння не пересохло. До сівби насіння зберігають у холодильнику. Перед сівбою злегка підсушують (до сипучості).
  3. Капуста. Дезінфекція в гарячій воді, замочування в поживному розчині, легке підсушування, сівба.
  4. Цибуля-чорнушка. Дезінфекція в гарячій воді, замочування, пророщування (сухе насіння сходить довго — 10–18 днів).
  5. Селера. Перед сівбою насіння змочують у теплій воді для видалення ефірних олій, котрі заважають схожості.
  6. Пастернак, редиску сіють сухим насінням.
  7. Кріп. Насіння промивають гарячою проточною водою (сходи з’являються на 8-10-й день).

А тепер коротко про мету кожної підготовчої операції, тобто, підготовка насіння до сівби.

Сортування і дезінфекція насіння

Підготовка насіння до сівби починається з сортування, що передбачає відбір найбільших, повноцінних насінин. У багатьох овочевих культур хвороби передаються через насіння, тому перед сівбою його потрібно продезінфікувати. Для підвищення стійкості розсади капусти проти грибкових захворювань насіння 20 хвилин прогрівають у воді при температурі 50°C із наступним охолодженням (3 хвилини в холодній воді) і підсушуванням. Цей метод використовують і для насіння моркви, буряків, цибулі-чорнушки.

Для знищення грибкової і вірусної інфекції насіння огірка, помідора, кабачка витримують 20 хвилин в 1-відсотковому розчині марганцевокислого калію (1 г на 100 мл води) із наступним промиванням та підсушуванням. Задля цього насіння можна дезінфікувати у 20-відсотковій соляній кислоті впродовж 30 хвилин із наступним промиванням водою.

Обробка насіння до посіву макро- і мікроелементами та стимуляторами росту

Підготовка насіння до сівби в такий спосіб значно підвищує його схожість, збільшує стійкість рослин, особливо в несприятливих умовах вирощування, у кінцевому рахунку сприяє підвищенню врожайності. До прикладу, ефективне замочування насіння із подальшим позакореневим підживленням такою сумішшю:

  • 10 мг/л молібденовокислого амонію;
  • 10 мг/л мідного купоросу;
  • 100 мг/л сірчанокислого цинку;
  • 200 мг/л лимоннокислого заліза;
  • 100 мг/л кальцієвої селітри;
  • 200 мг/л гумату натрію.

Можна обробляти насіння лише мікроелементами. Котрі реалізуються в спеціалізованих магазинах, або лише гуматом натрію. Але гумат натрію заливають теплою водою за день до використання. Періодично помішуючи розчин.

Багато овочівників-любителів практикує замочування насіння в розчині деревного попелу (20 г попелу настоюють в 1 л води впродовж 12–16 годин, періодично помішуючи).

Із народних засобів є ще такі:

  1. замочування насіння у водному розчині коров’яку (1 частина на 7–10 частин води, із наступним промиванням водою і підсушуванням);
  2. замочування у талій воді.

Багато городників використовує природні стимулятори росту. До прикладу, сік алое. Листя попередньо витримують кілька днів у холодильнику (для пробудження захисних властивостей), розводять сік у пропорції 1:2, 1:4.

Дуже добре проявили себе імуноцитофіт, івін, а також створений на основі біогумусу гумісол.

Замочування насіння перед посівом

Не обходиться підготовка насіння до сівби і без його замочування. Його замочують у воді для більш швидшого проростання. Але ефективний цей засіб лише тоді, коли насіння потрапляє у вологий і досить теплий (згідно із біологічною вимогою культури) ґрунт. Для проростання насіння в несприятливих умовах краще його сіяти сухим, позаяк пророщене може загинути від нестачі вологи, від холоду.

Насіння, котре проростає повільно, замочують на 1–2 дні, а те, що проростає швидко, — на 8–12 годин. Двічі-тричі воду слід поміняти. Пророщують насіння між двома вологими шматками тканини, товщина шару насіння не повинна перевищувати 1 см.

Барботування насіння

Для підвищення енергії проростання насіння і його часткової дезінфекції використовують засіб барботування — замочування у воді, насиченій киснем, упродовж 12-24 годин. У домашніх умовах для цього можна використовувати компресори, застосовувані в акваріумах.

Прогрівання насіння перед сівбою

Зазвичай прогрівають насіння гарбузових:

Його прогрівають на сонці, у термостаті під лампою розжарювання. Ця процедура особливо важлива для однорічного насіння. Дво- трирічне насіння цих культур, як правило, дає вищі врожаї, ніж однорічне. А прогрівання однорічного насіння збільшує врожай на 20–30%. У термостаті насіння прогрівають упродовж 3-х годин, поступово доводячи температуру від 20…25°C до 50…60°C. У кімнаті насіння гарбузових за півтора-два місяці до сівби підвішують у мішечках біля батарей опалення.

Підготовка насіння до сівби способом загартування

Загартування насіння здійснюється для підвищення стійкості рослин до низьких температур. Але це непроста справа, без певних знань можна нашкодити. До прикладу, не рекомендується загартовувати насіння ранньої капусти, аби не викликати «цвітуху». Кращим способом загартування насіння помідора для ранніх сортів садіння є його поміщення у сніг або на кригу при температурі від 0 до -3°C на 3 дні. Але роблять це після того, як наклюнеться 5% насіння.

Дражування насіння

Стосовно дражування насіння (збільшення його розміру з допомогою введення в оболонку елементів живлення), то цей захід городника не стосується (він має сенс лише при використанні сівалок точного висіву насіння). У ряді випадків він навіть може затримати появу сходів.

От і вся підготовка насіння до сівби. Друзі, якщо у вас є власні способи проведення цієї процедури, то поділіться ними в коментарях до цього допису.

Також цікаво буде знати, що сіяти в лютому.

Дмитро Вільховченко, агроном-овочівник.

Поділитись: