У першому місяці зими садівникам-любителям треба пам’ятати про небезпеку несподіваних морозів. Тому, поки є ще час, бережіть коріння ваших насаджень від різкого настання морозів.

Бережіть коріння, листя захищає коріння

Бережіть коріння насаджень від підмерзання

Різкий перехід до низьких негативних температур може закінчитися загибеллю рослини вже на самому початку зими. Потім, навіть не зважаючи на те, що надалі зима може бути м’якою (капризи її непередбачувані), дерева, що постраждали від перших заморозків, не дадуть урожаю.

Однак більшість зусиль садівників за традицією направлена на порятунок надземної частини рослин (вона на виду, і помітно, що з нею відбувається). А ось кореневій системі уваги чомусь приділяється менше. Вважається, що вона і так достатньо укрита, і з нею нічого страшного не станеться. Але треба взяти до уваги ту обставину, що коренева система менш стійка до низьких негативних температур, особливо у рослин з поверхневою кореневою системою (малина, обліпиха, а також дерева на карликових і напівкарликових підщепах). Від вимерзання їх уберігає шар пухкого ґрунту, мульчі і, звичайно ж, сніговий покрив.

Тому, щоб не допустити підмерзання коренів, пристовбурні круги дерев і поверхню ґрунту поблизу кущів треба замульчувати з настанням перших морозів компостом, перегноєм, листям шаром до 10 см.

Листя захищає коріння від холоду, але…

Багато городників укривають посаджені проти зими культури опалим листям. Так, воно добре захищає від холоду, проте таке укриття має багато мінусів.

  1. Під впливом дощової і талої води листя злипається, утворюючи щільну масу, яка не пропускає повітря. У мороз вона перетворюється на крижану кірку, а під час відлиг пріє. Для вкритих таким чином рослин це загибель. Тому на листя обов’язково треба покласти зверху який-небудь водонепроникний матеріал (наприклад, поліетиленову плівку). Але тоді слід подбати про вентиляцію.
  2. Листя може стати сприятливим середовищем для розвитку хвороб. Цвіль, гнилі, бактерії, личинки шкідників — це неповний перелік того, що може прихистити таке укриття. Тому краще використовуйте сухе листя для захисту рослин не окремо, а як частину більш складної утеплювальної конструкції: спорудити основу — курінь з колів або дощок, зверху покласти шар листя і накрити все це плівкою або руберойдом від зайвої вологи. Крім того, бажано покласти отруту для мишей.

Отже, бережіть коріння від морозів правильно.

Поділитись: