Зараз мова піде про те, як людина здатна володіти собою, бути стриманою і холоднокровною в різних нестандартних ситуаціях. Здатність людини володіти собою або самовладання — є психологічною якістю людини, якою показується її вміння контролювати свій емоційний стан, а також спостерігати за ходом своїх думок, поведінкою, коли виникають нестандартні і екстремальні ситуації.

Здатність людини володіти собою, власне самовладання, втрата стриманості

Власне самовладання — здатність людини володіти собою

Уміння тримати себе в руках — є найважливішою якістю людини, розвиток якої заохочують не тільки в повсякденному суспільному житті, але і в більшості релігійних спільнот, особливо в буддизмі. Буддою наявність ясного розуму називалася ця якість рясною, піднесеною, незмірною, позбавленою ворожнечі і злих помислів. Однак, стриманість — є, швидше за все, основною якістю будь-якої людини, як необхідність вижити в сучасному середовищі проживання. Плюс до всього, уміння тримати себе в руках необхідно при досягненні намічених цілей в самих різних областях життєдіяльності людини.

Здатність людини володіти собою — це означає вміти зберігати спокій, бути непереборною скелею в безодні океану життєвих проблем. Цю якість ще іноді називають умінням захиститися від «восьми мирських вітрів», таких, як:

  1. Слава.
  2. Репутація.
  3. Похвала.
  4. Осуд.
  5. Радість.
  6. Біль.
  7. Успіх.
  8. Невдача.

Людина, яка зуміла добре розвинути свою стриманість, спокійно утримує свій розум куди подалі від того, що відбувається навколо, веде спостереження за всім своїм оточенням, але водночас не дає своєму розуму можливості рвонути кудись у далечінь, де складно буде його контролювати.

Наявність високого рівня стриманості дає можливість людині гнути свою лінію в тому середовищі, в якому комусь раптом захотілося вплинути на неї настільки, щоб викликати у неї наперед відому реакцію.

Плюси розвитку самовладання

Розвиваючи власне самовладання чи то здатність людини володіти собою, людина зможе вести контроль над своїми емоціями, а також емоційними станами оточуючих її людей. Зможе зробити навіювання їм впевненості в собі без втрати власного обличчя. Людьми дуже цінується ця риса характеру.

Навіть, незважаючи на те, що всім нам подобається наша емоційність, є на світі ситуації, при яких необхідний твердий розрахунок і залізна рука. Для емоцій є своя ніша часу. І якщо людей приваблюють більш емоційні люди, то це не говорить про те, що ними вони більше цінуються.

Будь-яка складна емоційна ситуація під час паніки має на увазі інстинктивний огляд свого оточення в пошуках найбільш спокійної особи. Тому, якщо звернутися до еволюції розвитку людства, то вона в цій ситуації підказує йти за цією спокійною людиною, бо вона в курсі справи, що потрібно робити. А буває так, що людину спіткала звичайна розгубленість, вона все одно помітить спокійну людину і прислухається до її думки.

Людина з розвиненою стриманістю, має здатність планування своїх дій у непередбачених ситуаціях. Тоді, як інші люди в цей час губляться, а цією людиною кожна її дія робиться з тверезим розрахунком, і вона в курсі в якому напрямку рухатися і що говорити далі. Будь-яка ситуація не зможе вибити її з колії.

Як розвинути своє самовладання

Почніть медитувати. Щоб розвинути здатність людини володіти собою можна вдатися до всюдисущої медитації. За її допомогою ми зможемо розпізнати, зрозуміти і відчути власний емоційний стан. Навіть більше, ви будете здивовані, відчуваючи вдячність, наповнюючись приємним відчуттям, на що ніколи раніше не звертали своєї уваги. Це, що стосується позитивних емоцій. А ось з негативним емоційним станом не так все просто. Але, приділяючи щодня всього по 20 хвилин, ви потім побачите істотну економію грошей і часу.

Ставтеся до людей з любов’ю і повагою. Велика частина подразнень з’являється через те, що людину можуть злити і дратувати інші люди. Можна протягом усього життя намагатися займатися їх перевихованням, а можна піти іншим шляхом і бачити в кожній людині кращі її сторони і проявляти до неї щиру зацікавленість.

Постарайтеся подивитися на людину, від якої у вас постійно виникає роздратування і просто запитайте: «З якої причини так відбувається?» і, дізнавшись відповідь, повторіть її ще кілька разів. Ви будете здивовані, в результаті з’ясувавши, що причиною вашої дратівливості цією людиною є ви самі. І причина ця може бути легко усунена за умови, що ви весь час будете згадувати відповідь на поставлене вище питання.

Втрата стриманості

Втративши здатність людини володіти собою, ми знаходимо основний бар’єр на шляху сприятливого вирішення будь-яких проблем. Це може бути пов’язано з труднощами на роботі, нерозумінням в спілкуванні, або з випадковим конфліктом в громадському місці. Не стримуючись, ми втрачаємо раціональне мислення і не зможемо прийняти зважених рішень.

Бувають випадки, коли ніхто не зможе розхитати вашу внутрішню рівновагу, як би не старалися. А буває звичайна дрібниця викличе у вас бурю емоцій. І виходить не дуже ввічлива розмова з розмахуванням рук, криками, нецензурною лайкою, намагаючись пояснити співрозмовнику його неправоту. А може трапитися так, що від страху геть забуваєте про культуру мови в громадському місці.

Список таких прикладів можна продовжувати, і кожен з нас їх може привести не менше десяти. Але в дійсності, в деяких випадках, нам бракує холоднокровності.

2 способи тримати себе в руках

Зберігайте здатність людини володіти собою позитивним мисленням. Користуйтеся цією порадою в найважчих ситуаціях — вмійте знаходити у всьому позитивне і корисне. Може трапитися так, що під час якоїсь події, ви зможете подолати страх перед сценічною мовою, або обзавестися знайомством з цікавими людьми, або ж зажити більш яскравим і насиченим життям.

Не обтяжуйте себе чужими проблемами. Це стосується проблем інших людей, які намагаються їх звалити на плечі тих, хто попався їм на очі, тим самим зіпсувавши їм гарний настрій. Постійно є категорія людей, у яких не вдався день, або не склалося щось в житті, якими випромінюється негатив. Тому не варто все це приймати близько до душі і, боронь вас Бог, погоджуватися з будь-якими їх нападками. Нехай вони зі своїми проблемами залишаються при собі, і не переводять їх на вас під виглядом душевно напруги. Не зліться на них у відповідь, а поставтеся до них з жалістю.

Потрібно повірити в себе

Те, як ви себе уявляєте, впливає на здатність людини володіти собою і на те, як ви будете надалі діяти. Вам необхідно набути впевненості в собі і власні сили. Вважайте, що ви є позитивною людиною, яка здатна вже зараз до цікавого спілкування. Також власну впевненість в собі потрібно зміцнювати добрими вчинками.

  1. Спробуйте дієвий прийом візуальних образів. Необхідно з закритими очима уявити собі власну впевненість і холоднокровність. В якому місці ви перебуваєте? Які при цьому у вас відчуття? Які думки у вашій голові? Чим займаєтеся?
  2. Потрібно думати про себе позитивно. Коли вас долають переживання або негативний настрій, то спробуйте зробити переосмислення ситуації. Направте свої думки в наступному руслі: «Я зможу впоратися. Мені варто тільки захотіти, і я зроблю все, що завгодно. Я впевнений в собі».
  3. Проявіть інтерес до владних поз. Своїми жестами ви формуєте ставлення до своєї персони. Тобто, владними позами ви спробуєте збільшити розмір свого тіла, щоб воно займало більше місця, бо в противному випадку це говорить про те, що вам бракує впевненості. Поставте ноги на ширину плечей і упріться руками в стегна. А якщо ви зробите серфінг по Інтернету, то знайдете масу різних владних поз з їх докладним описом.

Зберігайте здатність людини володіти собою за рахунок позитивної взаємодії

Поважайте свого співрозмовника, не намагайтеся приховати свої почуття і думки, але одночасно дотримуйтесь тактики і самовладання. Діліться своїм теплом, привітністю і доброзичливим настроєм.

Позитивно спілкуючись, вмійте входити в довіру до співрозмовника, але при цьому не забувайте про свої бажання і потреби. Наприклад, спробуйте сказати таку промову: «Ця ідея мені подобається. Давайте втілимо її в життя разом?».

Володійте рішучим і позитивним настроєм, проявляючи його мімікою і жестами. Не забувайте, що необхідний зоровий контакт (немає необхідності весь час «свердлити» очі співрозмовника, цілком достатньо супроводжувати його поглядом). Потрібно розслабитися і не сутулитися, і не ставайте в позу букви «Ф», впершись руками в боки.

Ухиляйтесь від агресивного спілкування. Не ображайте опонента, не сваріться матом і не підвищуйте голос.

Будьте спокійні

Маючи на борту неабияку здатність людини володіти собою, людині не страшні складні і дратівливі ситуації, бо вона має здатність збереження спокою. Необхідно навчитися стриманості, тоді як вас провокують на мимовільну негативну реакцію з криками і грюкання дверима. Дихайте рівно, зберіть докупи свої думки, елегантно підіть, попросивши вибачення, або пославшись на туалет.

Спробуйте на самоті заспокоїти себе, зайнявшись дихальною гімнастикою. Глибоко вдихніть носом повітря, і зробіть повільний видих ротом. Зверніть свою увагу на дихання і власні відчуття. Коли заспокоїтеся і розслабитеся, перейдіть до звичайного дихання.

Будьте спостережливі. Коли ви розберетеся в причинах власних реакцій, то набагато легше буде зберегти спокійний стан. Необхідно стежити за розвитком ситуації, щоб тримати під контролем своє реагування на виклики без втрати стриманості.

Задайте собі питання: «З якої причини викликана моя реакція? Які мене долають думки і почуття по відношенню до цієї ситуації?».

Займіться глобальною оцінкою стану справ. Можна уявити собі, що ви спостерігаєте за даною ситуацією з висоти пташиного польоту. Що вам видно? Згадайте ви ці події через місяць, шість місяців, або рік? Може бути так, що вам довелося нервувати із-за якоїсь дрібниці, яка не вплине на вашу подальшу долю.

Як виховати в собі самовладання

На думку психологів є абсолютно прості засоби щодо того, як виховати здатність людини володіти собою, які під силу будь-якій людині.

  1. Повністю ігнорувати всі подразники. Для початку необхідно почати з ігнорування найменших, незначних подразників, поступово переходячи до більш масштабних. Почніть з простого — з дзвінка телефону, якщо ви зайняті або не бажаєте відповідати. Далі переходите до ігнорування ситуацій, до яких ви не розташовані. Так через деякий час ви зможете без особливого напруження не звертати уваги на більшість дратівливих вас речей.
  2. Не шкодуйте для себе часу на роздуми. Для вирішення будь-якого питання виділіть собі необхідний проміжок часу, щоб потім прийняти вірне рішення. Спробуйте порахувати до десяти. Цей старий спосіб добре застерігає від конфлікту. Протягом цього часу, ви зможете щось вирішити і збагнути, які будуть ваші подальші дії.
  3. Потрібно розслабитися. Щодня ми потрапляємо в стресові ситуації. На земній кулі навряд чи знайдеться така жива істота, якій би протягом дня, не довелося б потрапити хоча б в одну критичну ситуацію. Частими стресами в організмі викликаються деякі зміни, якими регулюється наша поведінка.

Тримайте себе в руках

Здатність людини володіти собою ще нікому не заважала вирішувати важливі питання і отримувати взаємну вигоду. Не будьте упередженими, слухаючи співрозмовника. У цьому виражається прагнення до його розуміння, незважаючи навіть на вашу іншу точку зору. Чи змогли ви помітити, що під час емоційного напруженого спілкування ваш співрозмовник перебиває вас, будь то передбачає, про що ви хочете йому повідати? Коли пристрасті розпалюються, і ви так думаєте, то простим експериментом можна довести — давши співрозмовнику повністю виразити свою думку, і ви зрозумієте, що насправді це не так.

Не зрозумівши психологію спілкування, люди не зможуть знайти взаємні вигоди. Опонент в основному готовий йти назустріч, якщо спостерігає точно таке ж бажання з нашого боку. У такому випадку ви першим повинні показати опоненту, що маєте намір вирішити питання із взаємною вигодою. Тільки так може вийти конструктивний діалог.

Людині завжди властиво з великим бажанням входити в конструктивне русло спілкування, яке призводить до взаємної вигоди, коли вона бачить, що до її точки зору ви проявляєте щирий інтерес. Тому завжди потрібно цікавитися в спірних ситуаціях, з якої причини для вашого співрозмовника так важлива його позиція, яку він відстоює, і не будьте упередженими до його відповіді. Тому не треба втрачати здатність людини володіти собою.

Поділитись: