У квітні весна в самому розпалі, тому треба вже братись за заплановані садово-городні роботи на квітень.

Садово-городні роботи на, висадження розсади томатів, під час цвітіння плодово-ягідних, обприскувати яблуні та груші, як садити малину, смородина уражена кліщем, рятуємо смородину, затримати розпускання бруньок

Садово-городні роботи на квітень. Що? Де? Коли? Як?

Ось декілька рекомендацій від любителів та фахівців садово-городньої галузі на цей весняний місяць.

Затримати розпускання бруньок

Буває так, що прихід весни затримується, і навіть наприкінці березня випадання снігу та наявність морозу є цілком звичайними явищами. Але весна своє все одно візьме. У квітні повітря поступово прогріється і треба буде звільняти виноградні кущі з-під зимового укриття. Хоча весняна погода може ще піднести неприємний сюрприз — заморозки.

Найпростіший спосіб уникнути їх згубної дії — якомога довше затримати розпускання бруньок. Ця затримка на подальший розвиток виноградних кущів суттєво не вплине, а ось зберегти майбутній урожай цілком допоможе.

Як цього досягти?

Для цього після зняття з виноградних кущів укриття лози необхідно підв’язати до першої дротини шпалеро похило, можна навіть просто залишити лежати на землі, але ні в якому разі не можна підв’язувати їх вертикально вгору. Таке підв’язування лише прискорить розпускання верхніх вічок на лозі.

Для затримання розпускання бруньок можна кущі обприскати розчином залізного купоросу (300-400 г на 10 л води).

До затримання розпускання бруньок також призведе і біління лози вапном, або садовими побілками.

Коли звільняти кущі винограду від зимового укриття?

Що таке садово-городні роботи на квітень? Це, коли сьогодні ще рано, то завтра може бути пізно — так каже народна мудрість. От і попробуй тут вгадати…

Коли трохи запізнюється весна, то багатьох виноградарів хвилює дуже важливе питання: коли можна починати звільняти кущі від зимового укриття? Якщо укриття зняти надто рано, то можливе передчасне розпускання бруньок, і молоді зелені пагони зможуть потрапити під заморозки й навіть загинути.

Якщо запізнитись із відкриттям виноградників, бруньки можуть розпуститись під земляним чи плівковим укриттям. У такому разі етіоловані пагони при знятті земляного укриття і підв’язуванні з легкістю обламуватимуться.

Коли ж почати відкривати виноградник? Сигналом до цього є набухання бруньок і початок інтенсивного «плачу» лози. Відбувається це при прогріванні ґрунту до температури +7-8°C. У цьому разі затягувати роботи із відкриттям винограднику ніяк не можна.

Після звільнення кущів від будь-якого виду укриття лозу та рукави бажано обприскати розчином залізного купоросу (400 г на 10 л води). Така обробка затримає передчасне розпускання бруньок і знизить імовірність розвитку грибкових захворювань.

Для живців замість парафіну — земля

Коли закладають шкілку живцями, то їх попередньо парафінують для того, щоб верхню частину живця разом із розміщеними на ній вічками захистити від висушування. Такий спосіб захисту зручний, і його нескладно виконати. А якщо немає парафіну, то як бути в цьому разі?

Є старий і надійний спосіб захисту від висушування живців, висаджених у шкілку. Для цього над верхньою частино живців потрібно насипати горбики із землі так, аби вони були вище верхівки живця на 5-6 см. Ці горбики необхідно періодично зволожувати, щоб кірка на ґрунті не була надто твердою і щоб молодий пагін, який розвивається з вічка, міг крізь неї вільно пробитися і почати розвиватися над поверхнею землі.

Рятуємо смородину: гліцерин проти весняних заморозків

Отже, садово-городні роботи на квітень завжди потребують уважного спостереження за мінливістю погоди: то тепло, то холодно.

Коли смородина починає викидати листя у кінці березня, а на перші числа квітня є прогнози стосовно похолодання, то тут вже є привід для хвилювання. В очікуванні обіцяних прогнозом заморозків слід декілька днів підряд обробляти кущі смородини водним розчином гліцерину. Досвідченні садівники знають, що таким чином можна захистити всі рослини від весняних заморозків. Головне, знати приблизний прогноз на добу.

Суть методу ось у чому. Слід розчинити гліцерин (50-80 мл на 10 л води) і ввечері, після 20-22-ї години братися до обробки. Для цього можна використовувати обприскувач любого виробника. Якщо немає обприскувача і мало кущів, можна обробляти віником, головне, ретельно змочити рослину з усіх боків, не жалкуючи води. Результат буде навіч. Незважаючи на заморозки навіть до мінус 10°C вночі і 3…5°C вдень — смородина, яка до того часу вже вся була з листям, зможе вистояти.

Заради експерименту пробували залишати два кущі без обробки. Смородина, оброблена розчином гліцерину, була ушкоджена на 3-5%, а кущі без обробки — на 40-60%. До речі, застосовуючи різне дозування гліцерину, наприклад, від 40 до 100 мл на 10 л води, особливої різниці не видно.

Хоча на винограднику бажано застосовувати 100 мл гліцерину на 10 л води. А якщо у міжряддях винограду ще й ростуть городні культури такі як помідори та огірки, а також суниця садова, то можна цим розчином обробити і їх. Результатами будете задоволені.

Смородина уражена кліщем: що робити?

Продовжуючи розглядати садово-городні роботи на квітень, слід звернути увагу на кущі смородини. А саме, доки ще немає листя на кущах смородини, то добре помітні бруньки, пошкоджені кліщем. Зовні вони більші від інших і схожі на мініатюрні головочки капусти. Тому треба провести ревізію насаджень, вручну вищипати уражені бруньки і спалити їх.

Щоб зменшити інфекційний фон у саду, треба вчасно утилізувати опале листя, позаяк воно — основне джерело інфекції:

  1. Антракнозу.
  2. Септоріозу.
  3. Борошнистої роси.

Якщо немає можливості видалити листя з ділянки, то його можна закопати в ґрунт під кущами, попередньо обприскавши концентрованим розчином азотного добрива — сечовини, або селітри (500-700 г на 10 л води). Це послужить і гарним весняним підживленням.

Коли діяльність ґрунтових мікроорганізмів недостатньо активна, аби використовувати поживні речовини ґрунту, внесення азоту буде вельми доречним. А якщо після цього ще й замульчувати кущі у прикущовій зоні компостом чи перегноєм, то цим самим можна запобігти вильоту зимуючих у ґрунті біля основи куща шкідників:

  • аґрусового пильщика;
  • вогнівки та ін.

Таким чином за один прийом можна вирішити багато проблем в саду.

Малині баласт ні до чого: як садити малину

Як можна обійтись в садку без малини? Тому садово-городні роботи на квітень включать в себе і догляд за цією культурою.

При садінні малини зовсім не обов’язково залишати довгі пагони на саджанцях. Це непотрібний баласт для рослин. Урожаю на них все одно не буде, та і малина затримається у розвитку. Такий кущ із ослабленими коренями всіляко намагатиметься зберегти пагони живими, тратячи на них усі свої сили. Тому треба зрізати пагони саджанця якомога коротше, навіть до рівня землі.

Адже малина, як відомо, відмінно розмножується кореневими відсадками. Їх ріжуть на невеликі частини (так звані кореневі живці) до 10 см завдовжки, максимально зберігаючи бокові розгалуження і бруньки на них, й укладають на глибину 5 см. Із кожної бруньки за сприятливих умов виростає молодий пагін. Тож жалкувати старі пагони не варто.

Обприскувати яблуні та груші доки квіткові бруньки не розпушились

Інколи доводиться бачити, як у любительських садах яблуні та груші обприскують у пору цвітіння. Така обробка згубна для бджіл, джмелів та інших корисних комах, котрі активно літають у цей період. Намагаючись обприскуванням урятувати невелику частину бутонів, котрі ще не пошкоджені квіткогризом, удається зберегти не більше 2-3 кг яблук, зате буде знищена безліч бджіл. Очевидно, тому останнім часом їх стало набагато менше в наших садах. Якщо ви вже згаяли оптимальний час, краще не проводити обробку взагалі.

Обприскувати яблуні та груші слід доти, доки квіткові бруньки ще не розпушились, а бутони не піднялись на своїх ніжках. Щойно це відбудеться, самки квіткогриза зразу відкладуть у них яйця. А до цього вони сидять на гілках і чекають слушного моменту. У цей час дерева і треба обробити. Ефект буде стовідсотковим.

Під час цвітіння плодово-ягідних менше «хімії», більше кмітливості

Продовжуючи описувати садово-городні роботи на квітень, слід нагадати про те, що під час цвітіння плодово-ягідних культур обробляти рослини препаратами не рекомендується. Але саме в цей час активізується багато шкідників, особливо ненажерлива попелиця. Як боротися з нею?

У деяких випадках використовують для цього звичайну, нагріту до 60°C воду. Залити її в обприскувач і обприскати дерева і кущі. Дехто може не повірити в ефективність такого «купання».

Але деякі садівники розповідають про те, що був такий рік, коли дерева були просто обліплені попелицею, і вони за такою ж порадою «викупали» їх водою і переконалися в дієвості цього способу. Бо всього через два дні на власні очі побачили, що всі яблуні, обприскані таким способом, стоять чисті і продовжують цвісти, а інші, не оброблені, так і залишилися обліплені попелицею. Через 6-10 днів квітки на них почорніли і стали осипатися. Хто не вірить, може перевірити. Шкоди вже точно не буде.

Раннє висадження розсади томатів

Як то кажуть, хто не ризикує, врожаю не добирає. Деякі городники розсаду томатів висаджують рано, починаючи 3 28 квітня по 7 травня, залежно від погоди. Якщо тепла немає, тоді стараються висаджувати якусь частину рослин. Але ці люди переконані, що раннє висадження — це більше ніж на половину вагоміший урожай. Тому і ризикують.

При ранньому висадженні поміщають рослину в глибоку ямку і заглиблюють стебло до перших листочків. Часто верхівка рослини всього на 10 см визирає із заглиблення. Це у разі настання заморозків.

Чим у такій ситуації можна вкрити сотню висаджених рослин? Скрученим у конус газетним аркушем і, пригнувши стебло, присипати рослину «з головою» землею. Так томати можуть перебувати і кілька днів, земля не дасть їм замерзнути. Коли загроза заморозків мине, треба відгребти ґрунт, а там рослина, хоча і злегка прим’ята, але жива.

У подальшому ямка доверху засипається землею, адже що нижче посаджена рослина, то більше на ній утвориться додаткових коренів. В такий спосіб можна рятувати свою розсаду помідорів при заморозках до 8°C.

Капуста із розсадника

На підвіконнях чи в теплицях є сенс вирощувати розсаду лише ранньої капусти. Середньоспіла просто не витримує кімнатних умов. Краще вирощувати її в холодному розсаднику на грядках.

Зазвичай це дерев’яний короб без дна, укритий скляними рамами чи поліетиленовою плівкою. У крайньому разі можна влаштувати окрему грядку з переносними дугами і накрити її подвійним шаром спанбонду.

Насіння сіють на початку квітня. Розсаду саджають у ґрунт (на відміну від ранньої) у віці 30-40 днів, позаяк у неї раніше настає садивна фаза (наявність 6 листків). Така розсада краще облистнена, має менш витягнуте стебло, ніж вирощена в кімнаті.

Більш детально описано вирощування капусти у відкритому ґрунті.

Ось такі садово-городні роботи на квітень. По правді кажучи, це ще занадто мало інформації, але в подальшому будуть публікуватись ще корисні поради. Так що заходьте.

Поділитись: