Кожному городникові відомо, як непросто і недешево побудувати на початку кожного сезону тимчасовий парник для розсади та вирощування ранніх овочів, а також інші різні укриття. Сьогодні у зв’язку з мінливими кліматичними умовами ця проблема особливо актуальна.

Тому, тут і зараз, вашій увазі пропонуються способи побудови стаціонарних споруд захищеного ґрунту з підручних матеріалів, що відрізняються простотою виготовлення, дешевизною, багатофункціональністю, зручністю обслуговування і тривалим терміном використання.

Парник для розсади, матеріали для спорудження теплиць

Основні матеріали для спорудження теплиць

Основними блоками і матеріалами для спорудження різних стаціонарних міні-теплиць і парників для розсади та вирощування овочевих культур є дерев’яні засклені рами і кватирки, що звільняються при заміні старих кімнатних і балконних вікон на сучасні металопластикові вікна. Сьогодні практично в кожному будинку отримати такі рами можна без проблем, причому за низьку плату або взагалі безкоштовно.

А далі, маючи в своєму розпорядженні необхідну кількість старих віконних рам і кватирок, кожен вирішує, якого виду, в якій кількості споруджувати теплиці. Для цього додатково доведеться запастися дошками від дверних коробок (теж повсюдно замінюються) і декількома десятками шурупів-саморізів діаметром 4 мм, довжиною 75 і 25 мм. На виготовлення двох невеликих теплиць (одна — висотою до 1,5 м для високої розсади, друга — висотою до 0,9 м для низькорослої розсади і салатних культур, площею близько 2 м2 кожна) піде приблизно півтора робочого дня.

Парник для розсади, матеріали для спорудження теплиць

Парник для розсади з балконних рам

Щоб спорудити низький парник для розсади, будуть потрібні такі матеріали:

  • 2 балконні рами, одна з них з кватиркою в середній частині;
  • 2 дверних навіси;
  • 1 дверна ручка;
  • 4 широкі дошки від дверних коробок.

Технологія складання парника

Довгими шурупами (75 мм) скріплюється короб з широких дощок від дверних коробок. Зсередини короба по кутах кріпляться 4 бруса 60×60 мм довжиною 0,6-0,8 м, це будуть ніжки. Зібраний короб з виступаючими ніжками опускається в 4 заздалегідь викопаних шурфи в потрібному місці городу, добре освітленому сонцем з усіх боків. Потім на короб встановлюємо дві балконні рами човником, причому суцільну — на південну сторону, а з кватиркою на північну. Тимчасово фіксуємо рами, після чого на південній рамі внизу, між рамою і коробом, пригвинчуємо навіси прямо поверху, а на північній — внизу. На рамі кріпимо дверну ручку.

Після цього довгими шурупами нахлистом зверху скріплюємо рами в чотирьох точках, а з боків внизу встановлені рами кріпимо планками. Бічні трикутні торці отриманого двосхилого даху закриваємо плівкою, яку закріплюємо за допомогою планок. Відкриваємо за ручку дах і заповнюємо парник ґрунтовою сумішшю:

  1. 50% городньої землі;
  2. 50% компосту, ферментованого ще восени розчином (1: 100) біопрепарату «Байкал ЕМ-1».

Закриваємо парник для розсади, один тиждень прогріваєм, після чого він готовий до роботи.

Високий парник для розсади

Для складання більш високого парника потрібно:

  • 2 короба такого ж розміру, як і для низького парника (2×1 м);
  • 2 такі ж, як і в попередньому випадку, балконні рами;
  • 4 бруса 60×60 мм або кругляка довжиною 90 см;
  • 2 навіси;
  • дверна ручка;
  • 3 десятка шурупів-саморізів довжиною 75 мм і кілька штук довжиною 25 мм (для ручки і навісів діаметром 4 мм).

Технологія складання

Між двома зібраними коробками по кутах кріпимо довгими шурупами 4 бруска стійок, з допомогою яких зібрану конструкцію опускаємо ніжками в підготовлені шурфи на глибину приблизно 60 см. Відстань по висоті між коробами 32-36 см, на них шурупами кріпимо вузькі віконні рами, причому по вузьких торцях зібраного каркаса — по одній рамі розміром 95×40 см, а по довгих — по одній рамі 95×40 см і 2 кватирки 50×40 см. Поворотний 2-скатний дах збираємо і кріпимо таким же способом, як і при спорудженні низького парника.

Досвід експлуатації даних конструкцій показує, що їх можна використовувати тривалий період часу, вони зручні в експлуатації, ефективні і багатофункціональні. Для городньої ділянки в 6 соток їх цілком достатньо. Зазначені розміри парників можуть змінюватися, оскільки залежать від розмірів, наявних у вас віконних блоків, вашого зросту і інших особливостей. Слід також зазначити, що всі деталі, дотичні з землею (ніжки, нижні сторони коробів), бажано обробити яким-небудь антисептиком.

Отже, побудувати парник для розсади з підручних матеріалів цілком вигідно і можливо. Було б бажання…

Поділитись: