Для багатьох це може бути дивним, але треба дивитись правді в очі. Зараз і тут ми разом ознайомимось з цікавим матеріалом про те, як впливають «мильні опери» на зниження рівня народжуваності не тільки в Україні, а й по всьому світу.
На кого розраховані телесеріали
Люди прив’язуються до телесеріалів. Деякі готові дивитися їх хоч цілий день. Така прихильність, швидше за все, патологія. І справа не в тому, що людина дивиться, а в тому, що власне життя нудне і монотонне, отже, його потрібно урізноманітнити. І в якості своєрідного наповнювача новими відчуттями стає перегляд серіалів.
Цим людина компенсує брак любові, брак пристрастей, і щиро вважає, що від того, що вона подивиться серіал, шкоди їй точно не буде. Але вчені з Бразилії зробили висновок про те, що серіали завдають великої шкоди сімейному благополуччю і в деякій мірі впливають на зниження рівня народжуваності. Чому даним дослідженням впритул зайнялися вчені з Бразилії? В цьому ніякого секрету немає: випуск серіалів в даній країні поставлений на потік, штампується величезна кількість «мильних опер», теленовел. І всі новостворені серіали із задоволенням дивиться жіноча аудиторія країни. Тому для соціологів великий вибір для досліджень.
Чи є побічні ефекти в розвитку громадян від впливу масової культури?
Який вплив чинять серіали на зниження рівня народжуваності?
Дослідниками було проаналізовано дані по демографії за період в 20 років — з 70-х по 90-ті роки 20 століття. Дані зіставили з появою каналу TV Globo, який вважається найголовнішим каналом країни по демонстрації серіалів і теленовел. Виявилося, що в тій місцевості, де починав транслюватися даний канал, різко падала народжуваність, і в той же час бразильці стали частіше розлучатися. Як підрахували вчені, за двадцять років дітей народилося менше на 3 мільйона, а розлучення збільшилися на 800 тисяч.
Як вважає один з дослідників Альберто Чонга, на результати вплинули серіали. Точніше не самі серіали, а дія їхніх сюжетів, опис тієї дійсності, в якій відбувається дія в серіалах. Все ж у фільмах трохи по-іншому розставлені пріоритети. На першому місці благополуччя сім’ї, яке полягає в успішній кар’єрі, багатстві, освіті. Зрозуміло, що, маючи велику кількість дітей, жінці важко стати успішною і багатою. Тому у головних героїнь фільмів тільки одна дитина.
Для просування по кар’єрних сходах часто заважає сім’я. Героїні улюблених серіалів розлучаються, і від розлучення життя не зупинилося, не стало гірше, навпаки, жінка стала успішніше. Вона одна виховує дитину, ні в чому не має нужди. Більшість глядачів — це жінки, вони бачать велику різницю між традиційним укладом життя жінок Бразилії, і тим укладом, який показують успішні героїні улюблених серіалів. Вчені без особливих труднощів можуть спрогнозувати подальший розвиток демографічної ситуації.
Так як вплив серіалів досить великий, тому народжуваність буде падати, та й число розлучень збільшиться. Це пов’язано з першу чергу з тим, що, якщо в серіалі героїня розлучається зі своїм чоловіком, то і в цьому регіоні, де його демонструють, збільшується число розлучень. Начебто б не на багато — всього на 0,1%, але в масштабах Бразилії і за деяку кількість років цифра буде значною. А якщо врахувати, що серіал з розведеною героїнею буде популярним, то цифра істотно зміниться.
Психотерапевти про серіали
На думку психотерапевтів, популярність серіалів полягає в тому, що в їх основі лежать певні набори стереотипів, які далеко не відходять від життєвих реалій. Одним словом, в серіалах показується справжнє сучасне життя таким, яким воно є. Глядача не хвилює, що сюжет, життя героїв і моделювання життєвих ситуацій штучно створені сценаристами і режисерами. Глядач сприймає в даний момент сюжет як реальну історію, приймає модель поведінки в певній ситуації як основну, прокручує ситуацію так, як показали в телесеріалі.
До того ж, найчастіше, використовуються дійсні ситуації, які зустрічаються повсюдно в сучасному житті. Глядачеві цікаві і близькі ті питання і проблеми, якими живе герой або героїня. Тільки ось в серіалі рішення проблем і питань відбувається яскравіше, успішніше, ніж в звичайному житті глядача. Своя життєва ситуація, хоч і схожа, але вирішилася б не зовсім так, як у фільмі. А хотілося б як у фільмі. Тому багато людей прагнуть скопіювати поведінку акторів, адже в серіалі все просто і цікаво.
Ось так серіали впливають на зниження рівня народжуваності.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.