Коли існує проблема з водою, як питною, так і технічною, то з метою її економії використовують крапельний полив та добування вологи із атмосфери, які не потребують багато води для зрошування.

Крапельний полив

Якось я знайшов вирізку із старої газети (навіть не пам’ятаю із якої), де досвідчений спеціаліст-практик, який не один десяток років пропрацював у сільському господарстві, учений агроном із міста Нова Каховка Херсонської області Іва Іванович Бураков описує проблему нестачі води.

Останнім часом рослинам все більше дошкуляє літня спека, і з кожним роком в Україні все гостріше відчувається нестача води. Як бути в такій ситуації власникам присадибних господарств, дачникам, які годують свої родини, що називається, плодами рук своїх? Для них вода, без зайвої патетики, — це справді життя. Тому нижче публікуються кваліфіковані поради, як забезпечити водою садово-городні рослини в умовах хронічного дефіциту води для поливу.

Крапельний полив

Основних шляхів забезпечення присадибної ділянки, дачі, городу реально існує лише два:

  1. По-господарськи використовувати ту невелику кількість води, котра є.
  2. Залучати величезні запаси вологи із атмосферного повітря.

Ні, мова йде не про дощі. Вони випадають не так часто і не завжди, коли потрібно. А волога рослинам потрібна постійно. Адже насадження і посіви мають рости щодня і весь сезон.

Отже, якщо вода є, але її катастрофічно не вистачає для потреб нормального росту рослин, то тут не треба придумувати щось особливе. Потрібно лише вміло застосовувати те, що вже себе добре зарекомендувало. Відомо, що заміна поверхневого поливу «дощиком» на крапельний полив потребує у 2–3 рази менше води для одержання того ж урожаю.

Налаштування крапельного поливу

Але перехід на крапельний полив потребує певної підготовки. Для цього всі насадження і посіви однолітніх культур треба планувати не грядками або ділянками різної конфігурації, а подвійними рядами — стрічками завдовжки не більше 100 метрів. Якщо є схил, то довжина стрічок може бути до 150 метрів. Саме на цій довжині нормально «працюють» трубки крапельного поливу: на кожну стрічку одна трубка. На кожен ряд винограду достатньо однієї крапельної трубки зазначеної довжини. Довша зазвичай поливає не рівномірно: більше — на першій половині і менше — до кінця трубки.

Крапельні трубки видають розраховану для їх номера кількість води при її тиску 0,5 атмосфери і трохи вище. Але вже тиск в 1 атмосферу призводить до додаткових їх поривів та ремонтів. Значить, якщо у вас не водогін із певним тиском води у ньому, а велика ємність, то її треба підняти на 5 метрів, щоб забезпечити тиск води в 0,5 атмосфери.

Вихід — у придбанні найменш потужного (у півкіловата) однофазного доцентрового занурюваного насоса. Продуктивність якого близько кубометра води на годину і тиском по подачі до 10 метрів водяного стовпа, що і дасть потрібну атмосферу тиску. Такий насос вільно забезпечить крапельний полив до 10 соток городу або дачі. Якщо трубопровід поливної мережі поділити на секції такої площі і послідовно перемикати, то один такий насос зможе забезпечити поливом площу втричі більшу, тільки за відповідний час.

Де придбати поливальні трубки?

Поливальні трубки для крапельного зрошення сьогодні є у вільному продажу в спеціалізованих магазинах. Правда задоволення це не із дешевих. У зв’язку з цим варто пошукати їх в найближчих зрошуваних господарствах. Можна брати ті, котрі були у вжитку (їх фермери найчастіше спалюють). Але у дбайливих господарів труба попередньо змотана в бухти, і її можна придбати за півціни.

Такі шланги можна успішно використовувати ще п’ять сезонів. Правда, з кожним сезоном на них буде все більше «фонтанчиків», що б’ють із отворів, зроблених ґрунтовими комахами, котрі бажають усе «скуштувати на зуб». Але це буває і з новою трубкою. Щоб усунути течу, досить розрізати на смужки двосантиметрової ширини тонку чорну плівку і ними «забинтувати» пробоїни, перетворюючи їх тим самим на додаткові крапельниці.

Якщо вода для поливу зі сміттям, то перед насосом треба змонтувати водяний фільтр. Його у готовому вигляді можна придбати у магазині товарів для зрошення. А майстри-умільці легко можуть зробити його самі за побаченим у магазині зразком.

Крапельний полив зручний ще й тим, що по ньому можна успішно подавати зразу на всю ділянку поливу будь-які профільтровані підживлювальні розчини. Тільки після них треба хвилин 15–20 подавати чисту воду для промивання трубок і крапельниць.

Поділитись: