Бувають ситуації, коли в кишені, як кажуть, немає й шеляга. І тоді ми починаємо шукати способи, як заощадити на їжі та інших забаганках, щоб зменшити витрати.

Як заощадити на їжі, де і скільки коштує, правильно вибрати спосіб приготування, як готувати вдома, заміни в рецепті, дорогі продукти, про домашні заготовки

Як заощадити на їжі

Гадаю, ці поради допоможуть в якійсь мірі досягти мети, зберігши при цьому смачний, здоровий і різноманітний раціон.

Зверніть увагу на те, що зазвичай не купуєте

Часто ми за звичкою купуємо дорогі продукти, наприклад у супермаркетах, навіть не здогадуючись про існування таких же, але дешевших. Наприклад, у замороженому вигляді. Візьмемо, приміром, м’ясо. Якщо керуватися гарним рецептом і розморожувати продукт за всіма правилами, то у випадку з м’ясом чи рибою ніхто з домашніх і не помітить, що приготовлені вони не зі свіжих продуктів.

Будете на ринку, то обов’язково прицініться до субпродуктів — корисних речовин у них більше, ніж у м’ясі.

Знайте: що, де і скільки коштує

Яловичина, наприклад, залежно від частини відрубування, різниться в ціні у кілька разів. Але й із жорсткіших, недорогих шматків можна приготувати смачнючі страви, якщо правильно вибрати спосіб приготування.

Ще приклад. Ціла курка коштує дешевше, ніж її складові частини, і вистачить її на два дні точно.

Голови лосося також можуть придатися не тільки в суп, м’яса на них цілком вистачить і на кілька порцій другої страви.

Як готувати вдома те, що зазвичай купуєте в магазинах

Як заощадити на їжі міським жителям? Ми, зокрема міські жителі, звикли купувати вже у готовому вигляді напівфабрикати:

  • пельмені й вареники;
  • випічку;
  • м’ясні та рибні нарізки тощо.

Не лінуйтеся. При приготуванні всього цього вдома ви не тільки істотно зекономите, але й одержите продукт, в якості якого будете абсолютно впевнені.

Не бійтеся робити заміни в рецепті

Без багатьох дорогих спецій і соусів можна обійтися, а дорогі продукти замінити на дещо дешевші. Цілком можливо, що це вже буде трохи інша страва, але якщо ви готуєте для себе, це не повинно вас зупиняти.

Не забувайте про домашні заготовки

Консервовані овочі, усілякі соління та інші заготовки можуть стати не тільки гарною вітамінною підтримкою виснаженому за зиму організму, але й доповненням до не дуже багатого столу.

Тепер ви в курсі, як заощадити на їжі.

Поділитись: