Друзі, пропоную вам у цій статті ознайомитися з найбільш популярними способами, завдяки яким ви пізнаєте як виростити брюссельську капусту більш продуктивними способами. Але спочатку про користь цього делікатесного різновиду капусти.

Як виростити брюссельську капусту, користь брюссельської капусти, про брюссельську капусту, сорти брюссельської капусти

Користь брюссельської капусти

Це делікатесний різновид капусти, виведений у Бельгії. У Німеччині називається розенколь — рожевидна капуста. В Україні відома з середини ХІХ століття та швидко завоювала популярність. Вміст легкозасвоюваних білків і вітаміну C у ній утричі більше, ніж у білокачанній капусті, і вдвічі більше, ніж у цитрусових.

У брюссельській капусті містяться солі:

  • калію;
  • магнію;
  • заліза.

Є вітаміни:

  • групи B;
  • вуглеводи;
  • провітамін A;
  • клітковина.

Овочеві бульйони з цвітної капусти за поживністю перевершують курячі.

Брюссельська капуста стимулює процес загоєння ран.

Сік брюссельської капусти корисний при цукровому діабеті та панкреатиті.

Про брюссельську капусту

Брюссельська капуста дуже гарно виглядає. У неї високе стебло, до 120 см у висоту, на якому розташовується довгочерешкове листя. Верхівку стебла прикрашає султан яскраво-зелених листочків. У пазухах листя формуються бруньки, на яких виростають качанчики діаметром 5-6 см. З одного стебла збирають 60–80 качанчиків вагою 500–600 г.

Сорти брюссельської капусти української селекції є холодостійкими та посухостійкими. Вони витримують заморозки мінус 5–7°C. Для городу рекомендуються такі сорти:

  1. Геркулес 1342, що дозріває через 110–120 днів після висадки розсади. Висота рослини 60 см, качанчики невеликі, діаметром 3 см та вагою 15 г.
  2. Касіо — середньостиглий, вегетаційний період 150–170 днів. Рослина висотою 60–80 см, качанчики мають діаметр 4–5 см і вагою 10–15 г.
  3. Завитка — пізньостиглий сорт з вегетаційним періодом 170–180 днів. Висота кочерги 80–90 см, діаметр качанчиків 4–5 см, маса 10–15 г.

Як виростити брюссельську капусту

Вирощують брюссельську капусту розсадним та безрозсадним способом. Насіння висівають у першій половині квітня, з розрахунку 2–3 г на 10 м2. Розсаду висаджують одночасно із середньостиглими сортами білокачанної капусти з розрахунку 1 рослина на ділянку 70х50 см. Під посадку потрібно внести в лунки компост, свіжий гній та перегній.

За місяць до збирання качанчиків верхню частину стебла прищипують, щоб посилити зростання качанчиків, що сформувалися. Прибирають брюссельську капусту пізніше, ніж білокачанну та червонокачанну, з настанням заморозків. Її викопують із коренем, листя обрізають, рослини прикопують у вологу землю чи пісок у підвалі. При правильному зберіганні качанчики брюссельської капусти можна отримувати до березня. З 10 м2 за дотримання норм агротехніки отримують 25–40 кг брюссельської капусти.

Ґрунт готують так само, як і для пізніх сортів білокачанної капусти. Схема догляду та добрива аналогічна.

Для отримання насіння можна зберегти в підвалі 2–3 кочерги маточника, пересипавши землею. Навесні їх підрощують, витримують на світлі і висаджують із розрахунку 1 рослина на ділянку 70х70 см. У середині липня насіннєва рослина виростає до 100–150 см, зацвітає і дає насіння. Надалі їх використовують для підготовки розсади.

Ось так виглядає як виростити брюссельську капусту.

Поділитись: