Важливе значення для розведення і селекції має правильне і грамотне утримання гусей. Від цього безпосередньо залежить якість самого батьківського стада і племінного матеріалу.

Утримання гусей, особливості гусей, відбір гусей, утримувати гусей

Особливості гусей, як виду сільськогосподарської птиці

Однією з особливостей гусей як домашньої птиці є стрімкі темпи їх росту: добові гусенята можуть важити до ста з гаком грамів, ну а потім, кожен місяць, вони набирають по кілограму. Ось тільки несучість у гусей починається дещо пізніше, ніж у іншої сільськогосподарської птиці — з настанням 180-го або ж 200-го дня життя (при інтенсивному вирощуванні), при звичайному ж — на 240-350 дні життя.

Період самої яйцекладки може коливатися від трьох з половиною місяців до семи. Зазвичай гуси несуться взимку і навесні, але при відповідному годуванні і штучному освітленні цей період можна викликати так само і в осінню пору. Несучість у гусей досить низька — всього від 40 до 50 яєць за відповідний період.

Гуси — довгожителі, ось тільки використовувати їх в сільськогосподарських цілях слід не більше п’яти років. Гусаків слід використовувати до досягнення ними трьох- чотирирічного віку з тієї причини, що з віком статева активність цього птаха різко йде на зниження.

Одна з особливо цінних біологічних особливостей гусей є їх здатність відмінно перетравлювати і засвоювати об’ємні корми, що мають в собі високий вміст клітковини.

Утримання гусей батьківського стада

Утримання гусей батьківського стада має ряд своїх особливостей. По неспокійній поведінці гуски можна визначити її початок яйцекладки. Яйця гуски зазвичай відкладають через день. При мінусовій температурі не можна залишати в гнізді знесені яйця. Їх слід зберігати в добре провітрюваному, прохолодному приміщенні. Для яєць несприятлива також висока температура. Так як гусей в основному вирощують на м’ясо, то отримані яйця використовують для виведення молодняка.

В першу чергу потрібно подбати про отримання повноцінних, придатних до інкубації яєць. Для цього треба дотримуватися деяких умов.

  1. На гусака не повинно бути більше чотирьох гусок.
  2. Гуски повинні нести яйця тільки в гніздах.
  3. Долівка в них повинна бути дерев’яною, а підстилка — сухою і свіжою.
  4. Яйця слід вибирати з гнізд два рази в день.

Вийняті яйця слід охолодити до дванадцяти градусів, зберігати при цій же температурі — дванадцять градусів і відносній вологості 75-80%.

Щоб гусенята вивелися з усіх яєць, які були покладені під квочку, потрібно визначити їх заплідненість. Для цього яйця прогрівають під квочкою при температурі тридцять сім градусів протягом доби. Потім їх потрібно покласти в горизонтальне положення. Під яскравим джерелом світла слід повільно повернути взяте яйце. Можна спостерігати темну плямочку зародку. Іноді в яйці зустрічаються кров’яні, сторонні включення. Перевірені даним методом яйця необхідно покласти під квочку, а браковані знищити.

Відбір гусей на плем’я

Розведення і утримання гусей в присадибному господарстві ніяк не може обійтись без поліпшення породи, що передає своєму потомству високі продуктивні якості. Останній відбір в племінне стадо племінних гусей проводять у другій половині жовтня — початку листопада. На плем’я залишають на одного самця трьох самок. Для отримання жирної великої печінки бракованих гусей відгодовують.

При відборі на плем’я гусей слід стежити, щоб в стаді не виникло агресивних відносин. У стаді іноді зустрічається гуска, яку б’ють інші гуси, це знижує її несучість та заплідненість. Таку гуску потрібно поміняти на іншу або забити на м’ясо. Зустрічаються також випадки, коли гуска з гусаком тримаються осторонь, але при цьому самець злучається і з іншими гусками.

При відборі гусей звертають увагу на живу масу, м’ясні якості, якість пір’я, статуру. На якість потомства в більшій мірі впливає самець, ніж самка. Тому в підвищенні життєздатності потомства збільшенні продуктивності стада роль гусака дуже велика. Отже, відбору гусака потрібно приділити більшу увагу.

Щоб збільшити життєздатність молодняка, схрещують дві породи. Слід уникати споріднених спаровувань у потомства, оскільки знижується продуктивність.

Утримувати гусей потрібно окремо

Незадовільні умови утримання гусей можуть стати причиною того, що гуски почнуть нести яйця невчасно. Так, утримання їх в одному приміщенні з іншими видами тварин (свині, велика рогата худоба) непокоїть гусей. Крім того, для них створюється несприятливий мікроклімат:

  • висока загазованість;
  • висока вологість повітря;
  • нестача кисню тощо.

Усе це погано позначається на здоров’ї і загальному стані птиці.

Дорослих гусей треба тримати в окремому приміщенні із розрахунку не більше двох голів на 1 м2  підлоги і випускати на вигули.

До речі, низьку температуру (навіть до -25°C) доросла птиця витримує.

Гусям у продуктивний період необхідні не лише сіно, але й концентрати, а також макуха, шріт, зернові бобові і корми тваринного походження (м’ясо-кісткове борошно, м’ясні і рибні відходи). Причому на такі посилені раціони в продуктивний період гусей переводять за місяць до початку кладки яєць. Таким чином, якщо не поліпшити умови годівлі та утримання, то гуски почнуть нестися пізніше, а яєць стане менше. При цьому їх якість, а також відсоток виведення гусенят будуть низькими. Можливий також падіж молодняку.

Поки що все. Стосовно утримання гусей в домашніх умовах далі ще буде.

Поділитись: