Українська національна кухня не тільки смакує українцям, але й давно вже полюбилась багатьом народам світу. Улюблені страви українців, тепер стали улюбленими стравами іноземців. А чому б і ні?
Українська національна кухня: улюблені страви українців
Продуктів, які давно полюбилися українському народові, сила-силенна, кожен з яких, займає своє почесне місце в українській кухні. Характерно для української кухні використання яєць, які йдуть як самостійні страви, як інгредієнти і як яєчні.
Завжди багатий український стіл випічкою і борошняними виробами. Національними стравами, є продукти, приготовлені переважно з прісного бездріжджового тіста:
- галушки;
- вареники;
- шулики;
- гречаники;
- коржі.
У борошняних блюдах люблять використовувати не тільки пшеничне борошно, а й гречане. Крупи, часто використовувані в українській кухні — це рис і пшоно.
Важливе місце займають овочі, їх використовують практично в кожній страві. Деякі з них, наприклад, буряк вживають і в свіжому вигляді. Бобові, теж широко використовуються при приготуванні страв. Сочевиця, квасоля (за винятком стручкової) і звичайно боби. Їх використовують в основному в якості доповнення до інших страв. Кукурудзу, як і бобові, частіше використовують в якості добавок.
Картопля, також набула широкого поширення в українській кухні, так як, є прекрасним поглиначем жиру, а українські страви, як відомо, дуже калорійні і багаті обсмаженими у великій кількості жиру, інгредієнтами.
Рослинна олія в українській національній кухні
Українська національна кухня не обходиться без соняшникової олії, і, звичайно, без неї дуже важко уявити собі українську кухню. Цей продукт отримав широке застосування при приготуванні страв і справив великий вплив на меню XIX століття. Українська олія — стоїть на одному, почесному, місці з тваринним жиром (салом). Хоча в минулому, сало займало головну роль при приготуванні страв. Але поступово його замінила соняшникова олія, при цьому в українській кухні майже не використовують інші види рослинних масел. Її звикли вживати в двох видах: холодного жиму і гарячого.
Рослинна олія гарячого жиму, володіє своєрідним запахом насіння. До речі, його дуже люблять лузати українці. Олія холодного віджиму теж популярна і далеко за межами України. Нею, як правило, заправляють гарячі страви, наприклад салати. Для смаження і приготування других страв, частіше використовують олію гарячого жиму.
Однак останнім часом, все частіше стали використовувати оливкову олію холодного жиму, для заправки салатів. Звичайно соняшникова олія більш доступна, але оливкова цінується своїми корисними властивостями і наявністю вітамінів, при цьому має приємний запах, який теж полюбився українцям. Його все частіше використовують для заправки салатів.
Способи приготування традиційних українських страв
У традиціях української національної кухні особливе місце займають такі способи приготування як варіння, тушкування та запікання. А ось смаження використовують рідше.
Українська національна кухня до сих пір вміщує в собі стародавні українські страви — борошняні супи, круп’яні супи та каші. А найголовніше — це традиційний український борщ. Дуже популярні й донині вареники з різноманітним начинням — з капустою, картоплею, сиром, маком, ягодами і фруктами. Дуже популярні галушки — тісто з сиром або картоплею. У деяких випадках в галушки додають одразу і картоплю і сир. А якщо зробити галушки великого розміру і додати мак, то називатися вони будуть — комі.
Випікають найчастіше українці хліб. Рецепти приготування хліба строго дотримуються і передаються нащадкам. Зазвичай печуть кислий хліб, приготовлений на опарі. Млинці і різні булочки також характерні для української кухні.
Для тушкування зазвичай віддають перевагу овочам, це може бути тушкована картопля з м’ясом, картопля зі сметаною і зеленню, тушкована капуста. До речі капусту, українці вживають в будь-якому вигляді: і квашену, і смажену, і тушковану і свіжу. Дуже люблять готувати голубці з м’ясним фаршем і додаванням у фарш крупи. При тушкуванні м’яса, перевагу віддають свинині, і взагалі при приготуванні страв з м’яса свинина займає почесне місце. В українській кухні дуже поширені гострі приправи. Найбільше при приготуванні приправ використовують:
- перець;
- часник;
- хрін;
- кмин;
- цибулю тощо.
Подібні приправи додають гостроти і пікантності тушкованим і вареним стравам.
З напоїв українці дуже люблять компоти і квас. Квас в українській національній кухні може бути з кленового соку, ягідний і фруктовий. Також дуже популярний квас з смажених житніх сухарів. Українська національна кухня багата настоянками на прянощах, травах і цілющому корінні.
Традиційний український посуд та його особливості
Національна українська кухня багата на способи приготування страв, яких просто безліч. Але, перевага все-таки віддається тушкуванню. Тушкування — це теплова обробка одразу декількох продуктів. Полягає в тому, що сирий продукт спочатку обсмажують, а потім піддають тривалій тепловій обробці — варінню або тушкуванню. З технологічними особливостями приготування українських страв пов’язані особливості українського посуду.
Це всілякі казанки, сковороди для смаження різної глибини, глиняні горщики для напівтушкування, також, глечики — невеликий глиняний горщик з ручкою, всілякі чашки і миски. Українці в основному були нацією сільського типу , а значить і посуд теж був простим. Для нього не характерні китайські витончені лінії, не зустрінете ви і порцеляни серед національної посуду України. Але, тим не менш, він багатий своєю простотою.
Двійнята — горщики, виконані з глини, вражають своєю красою і писаними візерунками. Здається, що цей глиняний посуд досі зберігає тепло предків, тому він має особливу цінність для кожного українця. Кожен святковий стіл неодмінно прикрашають горщики, після приготування, вони довго не дозволяють страві остигати, що дуже важливо при багатогодинних застіллях: весіллях і гулянках.
Ось така вона, українська національна кухня. Друзі, якщо є у вас бажання, то діліться власними рецептами приготування українських страв в коментарях до цього допису.
Хороша стаття! Я особисто дуже полюбляю вареники з картоплею, шкварками та смаженою цибулею!
Оооо, це дуже смачно, сам полюбляю таке блюдо.