Зараз мова піде про пізні сорти картоплі, а саме, щодо збирання та зберігання картоплі в домашніх умовах. Від цієї коротенької публікації ви отримаєте максимум корисної інформації від професійних городників, набутої на власному досвіді.

Пізні сорти картоплі, збирання та зберігання картоплі, дозрівання картоплі

Пізні сорти картоплі

Дозрівання картоплі зазвичай закінчується до моменту в’янення бадилля. Однак і повністю сухі стебла не завжди свідчать про дозрівання врожаю. Бадилля може полягти при надлишку вологи або азоту. В цьому випадку верхня частина рослин буде міцною, а бульби не встигнуть дозріти повністю. Бадилля, уражене грибком, також може почорніти і засохнути. За таких умов відкладати збирання врожаю пізньої картоплі не можна.

Зазвичай середньопізні сорти викопують через 100–110 днів після садіння, пізні сорти картоплі — через 120 днів. Проте, якщо вологи було недостатньо, картопля може дозріти й раніше. Тоді бадилля вилягає рано, але бульби виходять дрібними. А якщо внесено надмір органічних добрив, строки дозрівання збільшуються.

До речі, через надлишок органіки підвищується вміст нітратів у бульбах, тому їх не можна копати передчасно.

Перед збиранням врожаю, мінімум за вісім  днів, потрібно скосити бадилля, залишивши пеньки висотою 6-10 см, висушити його і спалити.

Збирання та зберігання картоплі

Проводити збирання бажано в суху теплу погоду, щоб бульби змогли провітритися і підсохнути на ділянці. Восени краще не викопувати рано-вранці, коли остигле за ніч повітря холодніше від землі. Якщо дозволяє погода, картоплю можна залишити на ній на дві-три години, розсипавши тонким шаром. За цей час вона підсохне й отримає необхідний заряд ультрафіолету, що знезаразить бульби і буде запобігати розвитку хвороб при зберіганні.

Велику помилку допускають ті, хто накриває картоплю від дощу або холоду бадиллям, позаяк воно часто буває джерелом зараження хворобами, особливо фітофторозом. Краще відразу відокремити посадковий матеріал, вибравши здорові бульби середнього розміру з кращих кущів. Потім розкласти їх шаром не більше півметра або поставити в сітчастих мішках у темне місце з високою вологістю і температурою не вище +18 градусів на два-чотири тижні.

За цей період шкірка стане щільнішою, виявляться хвороби, якщо вони є. Після цього заново треба відсортувати бульби, видаливши заражені і пошкоджені. Якщо картоплю доводиться збирати в дощ, тоді її треба помити, занурити в розчин марганцівки (1 г на 10 л води), а потім добре просушити під навісом.

От і все про пізні сорти картоплі.

Мене давно мучить філософське питання: чи є життя на дачі?

Є, дорогий сусіде, є. Тільки якщо там немає дружини, тещі і городу…

Поділитись: