Друзі, сьогодні у гостях проекту «Ласкаво просимо в Україну!» Орест Зуб. Мені завжди цікаві неординарні люди, які живуть і діють не по шаблону, виділяються із сірої маси обивателів, і завжди прагнуть до чогось нового, розвиваються і не топчуться на місці… Найбільше він мені знайомий в якості блоґера (із задоволенням читаю його статті) і мандрівника, а про його підприємницьку та письменницьку діяльності хотілося б дізнатись більш детальніше.
Орест Зуб — формула продуктивності
В інтерв’ю я постараюсь з Ореста витягти все, чим він займається і планує зайнятись, хай не буде скнарою і поділиться деякими своїми секретами, тому зручно вмощуйтесь і читайте. Буде не тільки цікаво, а й корисно.
Отже, Оресте, вибачай що на «ти», бо ми, блоґери, всі одного віку і компанійські люди. Я, Вадим, і теж веду не один свій блоґ, і теж займаюсь деякими справами в мережі, що дають можливість заробляти на хліб. Тому у нас є трохи спільного. Отже, поїхали!
Оресте, розкажи трохи про себе: де народився і живеш, де і як навчався, які твої любимі заняття не тільки для заробітку, а й для душі, хто тебе привів за руку в Інтернет, і, чому онлайн, а не офлайн?
Вадиме, привіт! Дякую за твої запитання! Я народився і виріс у Львові, власне тут і проживаю все своє життя, тут моя база і ніколи з України не виїжджав. У мене був невеличкий досвід перебування в Польщі, Хорватії, Індії і ряді інших країн де я затримувався не довше, ніж на декілька місяців. Але я завжди жив і живу і, сподіваюся, буду проживати в Україні.
Я навчався в класичній гімназії, гуманітарній у Львові, а потім, у студентські роки я вивчав право в львівському національному університеті імені Івана Франка.
Чим займаюся? Люблю сноуборд, люблю бігати, люблю їздити на велосипеді. Але основною спортивною слабкістю — є теніс, я доволі вправний гравець, напівпрофесіонал, і досі активно граю і беру участь у різних змаганнях.
В Інтернет я прийшов сам, читав багато різних блоґів. Чому не офлайн, тому що моя єдина мета з самого початку була подорожувати, постати географічно вільним, і я розумів, що Інтернет мені таку можливість здатен надати.
Що в твоєму житті було найперше: блоґ, зароблені гроші, мандрівка чи написана книжка? Чи все і одразу?
Ну, першими розпочалися мандрівки, тобто ще в школі мене батьки відправляли за кордон, де я спілкувався зі своїми ровесниками, дивився на світ, вивчав іноземні мови.
Згодом у університеті я почав багато їздити по Європі, відвідуючи різні міжнародні конференції, семінари, навчальні програми. І коли я закінчив університет, то вирішив що хочу продовжити так, я хочу бачити більше, хочу їздити дальше. Тому первинними були безпосередньо подорожі. Потім почався блоґ, потім потихеньку почав заробляти, і в результаті написав книгу.
Як тобі вдається все це суміщати? Ти сам працюєш, чи у тебе є своя команда?
У мене є добре організована невелика команда людей, зокрема це менеджер наших клієнтів, це адміністративно-технічний спеціаліст, контент-менеджер, людина, яка займається відео. Інколи ми залучаємо для офлайну також додаткових підрядників для реклами, моя колега мені трошки помагає, тобто в нас є стійка, добре організована команда. Ми працюємо всі віддалено, і, звичайно, такі сильні тили дають можливість мені активно пересуватися світом таким чином, щоб це негативно не впливало на нашу роботу.
Мене трохи бентежить і цікавить твій ОБМІЗ Картель: що це таке і з чим його «їдять»? Розшифруй і «розжуй», будь ласка… А то складається таке враження, що це якийсь мафіозний клан.
Насправді ОБМІЗ Картель це є онлайн-клуб для людей які починають або розвивають свою діяльність онлайн. Тобто ми забезпечуємо цілу платформу і ряд інших послуг, покликаних допомогти людині просуватися в Інтернеті.
Що це є? Це є технічна підтримка, це є можливість задати будь-яке запитання в межах свого бізнесу і отримати відповідь в межах закритої групи. Також це є ряд ноу-хау навчальних матеріалів по тому, як розвинути сайт, налаштувати рекламу в Фейсбуці, чи якісь юридичні питання, що стосуються онлайн-діяльності.
Тобто, мета створення Картелю, була створити комплексний майданчик, який буде допомагати людині розвивати свою діяльність в Інтернеті. Нашими клієнтами є блоґери, маркетологи, звичайні підприємці, це невеличкі компанії, які мають класичний бізнес, наприклад, адвокатська фірма, чи то туристична. Ключовим моментом є те, що їх всіх об’єднує, це наявність різних інтернет-інструментів, що допомагають їм просуватися онлайн. Це є нашою спеціалізацією.
Чому ОБМІЗ? Тому що я за роки своєї компетенції в онлайн-діяльності вивів, на мою думку, дуже ефективну методологію просування в Інтернеті. Тому назвав її ОБМІЗ-формулою, і, власне, це є об’єднуючий фактор. ОБМІЗ-формула — це є мова єдиного спілкування для всіх наших клієнтів. Метод ОБМІЗ-формули полягає в тому, щоби… Я не хочу більш детально вдаватися в цю формулу, це є більш така професійна штука, яку люди вивчають безпосередньо всередині. Але загалом це є покроковий механізм розвитку своєї справи онлайн.
Якщо вас цікавить більше дізнатися про онлайн бізнес та краще зрозуміти, як тут все працює, щиро рекомендую переглянути мою публікацію про заробіток в Інтернеті. Там я детально пояснюю все простою мовою. А сам матеріал доступний у трьох форматах: відео, аудіо, стаття. Впевнений вам буде цікаво і корисно.
А Картель, тому що це є клуб. Зокрема, ще на початку ХХ століття багато українських підприємців гуртувалися в так звані картелі для того, аби допомагати і підтримувати діяльність одне одного. Тобто в нас працює принцип «свій, до свого, по своє». У нашому ОБМІЗ-картелі є представники із різних інтернет-індустрій:
- WEB-дизайнери.
- Рекламщики.
- SMM-щики.
- Юристи.
- Мовники.
І компетенція кожної людини може бути корисною комусь іншому. Тому, створивши таке ефективне середовище, з якого кожен для себе щось може взяти, і також кожен щось додає. Мені, здається, поки що у нас виходить, і доволі таки непогано. Картель вже існує майже 2 роки: цвіте, пахне і розквітає.
Зрозуміло. А зараз Орест Зуб розповість нам про те, як стати членом його спільноти в Картелі? Для цього потрібен якийсь внесок, чи можна якось туди потрапити безкоштовно за якісь заслуги?
Потрапити в Картель доволі просто. У нас є абонентська плата, на момент публікації цього інтерв’ю, вона складає 670 гривень на місяць. По мірі того, як ми розвиваємо нашу спільноту, ми також потихеньку піднімаємо ціну. Але, я думаю, це дуже демократично, це є абонентська плата на помісячній основі, і за такий символічний внесок, людина отримує ряд інструментів, про які я вам вже сьогодні сказав.
Також, мені здається, великим бонусом є те, що я особисто за всім слідкую. Мені не байдуже як розвивається діяльність наших клієнтів, і, маючи такий арсенал різноманітних медійних майданчиків, я також їх використовую для просування їхньої справи.
Таким чином безкоштовно потрапити не можна, тому що будь-яка послуга повинна оплачуватися, і Картель, також є бізнес. Коли людина за щось оплачує, то вона з цього користає. А якщо халява, то толку з того нема.
Чи потрібно мати якусь спеціальну освіту, щоб увійти в Картель?
Ні, ніякої освіти спеціально для цього не потрібно.
Так, з Картелем розібрались, тепер підем в мандри… Так, так, Орест Зуб ще й мандрує. Тільки мені цікаво, яке відношення мають мандрівки до підприємницької діяльності? Чи вони вже є наслідком підприємництва? Чи може тебе хтось з дому виганяє?
Ну, мандри, це було першочерговим. Я почав займатись онлайн-бізнесом для того, щоб подорожувати. Ну і продовжую далі свою ось таку справу життя. Продовжую подорожувати, і маю можливість робити без відриву від виробництва. Але тут вийшло, що такий помічник — дуже гарний ефект.
Подорожі великою мірою також відіграють таку роль, я б сказав, піару. Тому що це, мабуть, один із тих аспектів, які мене якісно вирізняють на ринку бізнес-консалтингу класичного, і, в принципі, роблять, на мою думку, цікавою особистістю, у порівнянні з класичними офісними бізнесами. Тому це вийшла така дуже гарна синергія, ну і на даний момент я не можу уявити себе без подорожей. З дому мене ніхто не виганяє, я сам до цього прагну.
Отже, я так зрозумів, що мандрівки, це твій стан душі? А в скількох країнах світу Орест Зуб побував? Тільки чесно!
На даний момент я побував у 121 країні, які є офіційними членами ООН. Буквально недавно повернувся з Австралії — 122-ї країни.
Ого, то тобі позаздрив би Тур Хеєрдал! Що тобі мандрівки дають? Вони якось впливають на твою діяльність? Чи це просто твої забаганки? Як на це дивляться у твоїй сім’ї? Що про це кажуть твої друзі?
Я десь у себе в статтях блоґу розповідав, що подорож — це один з найкращих способів проведення свого часу. Це кльово! Для мене це є невід’ємна частина мого життя: я кайфую, в мене закипає кров, коли я кудись їду.
Мені подобається дивитись нову місцевість, яку я перед тим не бачив, подобається цінувати культуру, знайомитися з новими людьми, це насправді захоплює.
Як впливає це на мою діяльність? Так, вище в коментарі я вже говорив, що це якісно доповнює все те, що я роблю, навіть у комерційному плані. Окрім того, я енергетично заряджаюсь, можна отримати якісь цікаві ідеї під час мандрівок.
У сім’ї ставляться до цього просто чудово, все в порядку, моя сім’я тільки рада, через те, що так все виходить. Та й, з рештою мої батьки, ми навіть з ними подорожуємо час від часу. Наприклад, минулого року в травні ми разом собі зняли яхту, і їздили між грецькими островами. Далі ми взимку поїхали разом в Австрію на лижі. То-о-о, все цілком нормально складається. Ну і плюс моя сім’я завжди зі мною, так, я подорожую зі своєю дружиною зазвичай. І все чудово у нас таким чином відбувається.
Друзі? Ну я, сподіваюсь, що вони теж не проти. От, беззаперечно, за рахунок того, що я почав багато часу проводити за кордоном, то відносини з друзями заповільнюються, трошки підсихають… Але, коли я у Львові ми зізвонюємся і зустріємось у різних точках, теж разом на сноуборд їздимо, а з деякими друзями я їзджу в подорожі. І взагалі, в мене таке коло оточення, що багато моїх друзів теж подорожують, і ми не одноразово із ними зустрічаємось у різних країнах світу. Тому тут все нормально.
Добре, тепер перейдемо до твоєї творчості. Про що пише Орест Зуб у своїх книгах? Скільки ти вже їх написав?
— Наразі я написав одну книгу і видав її, це книга «Формула продуктивності», вона про менеджмент, і вміщує в собі понад 100 різних фішок персональної продуктивності. Я, власне, пишу про такі речі, як мотивацію, саморозвиток, менеджмент, персональну продуктивність. Похвально що ця книга стала бестселером в Україні, навіть вийшла кількома тиражами, і тисячі примірників видані були і розповсюджені.
А наразі я пишу свою другу книгу — це «Формула мандрів» — це є книга про подорожі. Буде друга.
Де можна купити (завантажити, почитати) книги автором яких є Орест Зуб?
У мене на сайті є сторінка «Формула продуктивності», якщо читач просто в пошуку «вб’є» «Формула продуктивності», то йому відразу першими в видачі видасть першим посилання на мою книгу. Можна зайти і придбати. У мене на сайті вона продається в аудіо- та електронному форматах. На жаль друковані примірники в мене закінчилися, але вони є в різних книгарнях України, то з цим замовленням жодних проблем нема.
Народ, уявіть собі. Це ще не все: Орест Зуб веде ще й свій блоґ. Але у мене є підозра, що у нього є ще й інші проекти в мережі. Орест, навіщо тобі блоґ? Про що ти в ньому розповідаєш? Які ще проекти ти ведеш онлайн?
З блоґу все починалося. Тобто, коли я задумав, що я хочу вільно подорожувати світом, то я не знав як мені цю мету реалізувати. Але я дивився на інших людей, які подорожують так, як я хотів, я не знав, чим вони займаються, але їх дещо об’єднувало. І, власне, наявність блоґу було характерною рисою для всіх. Тому я подумав, якщо я заведу блоґ і почну його вести, то він мене виведе на правильний шлях.
Отже, так і сталося. Я зареєстрував блоґ openmind.com.ua, почав спочатку писати там про саморозвиток, і далі цей блоґ революціонував у великий тревел реурс, ресурс з практичними рекомендаціями по саморозвитку, і на мою думку, це вже онлайн-портал по бізнесу.
Тому, фактично, мій блоґ — це є основа всього мого бізнесу, і з нього все починалося. Заходьте, дуже цікаво написано про подорожі, саморозвиток і онлайн-бізнес.
Які ще проекти? Ну є ряд ще інших речей, які я на тому чи іншому етапі веду, але який із них явно виділяється. Це портал для української молоді та студентства — unistudy.org.ua в якому ми на щоденній основі публікуємо різні можливості для молодих українців по стажуванню, волонтерських програмах і, навіть, роботі за кордоном. Тому, це ще один проект, комерційний, і соціальний напрямок також має, яким я займаюсь фактично.
Яка читацька аудиторія твого блоґу? Хостинг витримує навантаження?
Ну у нас, скажімо, це приблизно мільйон користувачів на рік. Коли говоримо про цифри в середньому, то це до 100 000 користувачів на місяць. Варто зазначити, що блоґ — це окремий сайт. Слід зазначити, що у мене ще є активна присутність в соціальних мережах: Фейсбук, Інстаграм, Ютуб, а також є власна розсилка понад 25 000 людей. В цілому моя аудиторія складає десь 100 000 підписників у різних медійних майданчиках.
Хостинг витримує, але інколи доводиться дещо підшаманювати моїй техслужбі щоб він працював. Ну і там час від часу приходять листи від хостингу про необхідність перейти на вищий тариф. Але загалом все нормально.
А зараз Орест Зуб поділиться секретом розкрутки блоґу: що робив для залучення аудиторії, багато коштів на це пішло?
Я з самого початку, коли його зареєстрував, просто почав писати. Ключ успіху будь-якого онлайн-порталу полягає в користі цього порталу для людей. У мене не було коштів з самого початку, і не мав що вкладати, тому довелося вкладати час, зусилля і креатив. Вся річ у:
- У корисності того, що ви робите для вашої аудиторії.
- В системності і регулярності цих дій.
- У вибудові відносин з читачами.
Ось три секрети очевидних, які полягають в успіху ось такої блоґерської діяльності.
Зараз у мене є команда, вони потихеньку займаються технічними речами, є менеджер, який може написати статтю з мого відео, чи то аудіо, але раніше я робив все абсолютно сам. Також, коли ми зараз якийсь матеріал запускаємо, то можемо його на власне просування поставити, але це все є додаткові фактори. Основні три я вище вам назвав.
Чим ти любиш займатись у вільний час, при умові, якщо він у тебе є?
Беззаперечно вільний час у мене є, я ним сам керую, написав книгу по менеджменту. Як я вже вам говорив про моє хобі, я подорожую, граю в теніс, бігаю, спілкуюсь з друзями, провожу час з дружиною, і от з минулого року почали проводити більше часу з нашою сім’єю.
Хоча свої професійній діяльності я приділяю теж багато уваги. І це не те що забирає у мене багато часу, а, навпаки, наповнює великою мірою також моє життя і кожен мій день.
Яке твоє любиме блюдо? Чи вмієш сам готувати і що?
У мене немає якоїсь такої однієї улюбленої страви, але я дуже полюбляю різні супи: азійські, українські, латиноамериканські. Тобто, супчики — я думаю, це моя тема. Хоча сам я кухар нікудишній. Чесно кажучи, якось так повелось історично, що просто я ніколи не виділяв часу щоби готувати. Хоча моя дружина чудово з цим справляється, дуже смачно готує, і коли десь їжджу без неї і повертаюсь в Україну, то прошу її, Мартуся, приготуй мені.
Як відносися до спиртних напоїв? Які із них твої улюблені?
Я люблю погуляти де є також і алкоголь. Особливо я люблю пиво, люблю крафтові пива. У нас зараз в Україні, у Львові, тренд пішов, є багатий вибір, різні крафтові пива мені подобаються, особливо мені до вподоби крафтовий вид пива American Pale Ale. Отакі з гірчинкою це, мабуть, мої улюблені речі.
І також, можливо, мені подобаються різні лікери чи настоянки, які також мають терпкий, гіркуватий присмак. Чомусь мене тягне в тому напрямку.
Як підтримуєш власну форму? Якими видами спорту займаєшся?
Я займаюсь найактивніше тенісом, крім того, я люблю ще бігати, і тричі пробіг марафон, а взимку дуже активно катаюсь на сноуборді.
Оресте, у мене питання вичерпались. Що ти побажаєш читачам мого блоґу, і взагалі всім людям?
Я можу побажати всім читачам цього блоґу робити те, що ви хочете, тобто обрати той спосіб життя, який вам до вподоби, не дивитися навколо, не думати як має бути правильно, а визначити свій шлях, і йти до цього. Але ключовий меседж мабуть полягає в тому, що немає якихось спеціальних правил як повинні всі робити. Робіть так, як вважаєте за потрібне, не порушуючи певних зрозумілих моральних і законних справ. В цілому все може бути так, як ви захочете. Пробуйте, це більш, ніж можливо, я тому приклад. В це досить складно повірити. Створити життя своєї мрії, може кожна людина, але не кожна людина це зробить. Станьте тим, хто це зробить.
На цьому крапка. З нами був і є Орест Зуб — класний чувак! Побажаємо йому успіхів в усьому, і хай цими успіхами ділиться з нами.
І вам теж дякую, сподіваюсь, матеріал був цікавий і корисний.
Щиро дякую, Вадиме, за цікаве питання і конструктивний матеріал.
Як на мене, вийшло зовсім непогано 🙂
Орест, у мене є ще зовсім новий проект на туристичну тематику, так що скоро ще раз зустрінемось онлайн. Там я зроблю спеціальний розділ для подорожуючих, щоб вони ділились своїми думками і цікавими матеріалами. Плюс будуть інтерв’ю.