За «Повістю минулих літ» київський князь Ігор Рюрикович Старий народився приблизно у 878 році відійшов у світ предків десь 945 року.

Київський князь Ігор Рюрикович Старий, похід Ігоря на Візантію, біографія князя Ігоря

Походження та родичі

За літописними свідченнями, син конунга Рюрика. Ім’я найчастіше трактують як скандинавське, пов’язане з богом родючості Інгом (Фрейром), культ котрого був дуже поширений у північних народів (варіанти — «присвячений Інгу», «клятва Інга»).

Існують менш популярні версії західнослов’янського, фінського, кельтського походження самого князя та його імені. Ступінь спорідненості з Олегом спірна, так само як і статус Олега як правителя-регента при малолітньому Ігорі.

Ймовірно, в перших роках X століття Ігор одружується з Ольгою, але, зважаючи на літописний запис про народження Святослава 942 року, дата весілля дуже сумнівна. За «Повістю» мав одного сина Святослава, а за сумнівним Йоакимівським літописом, матір’ю Ігоря була норманська княжна Ефанда, а сам князь мав кількох дружин, серед яких Ольга, і двох синів — Улеба (від скандинавського «Ульв» — «вовк») і Святослава. До речі, нащадки роду Рюриковичів існують досі.

Київський князь Ігор Рюрикович Старий: хроніка життя та діяльності

За «Повістю минулих літ», народився не пізніше 879 року — року смерті Рюрика. Дата смерті Олега та початок правління Ігоря в Києві:

  • 912 або 914 рік — війна Ігоря з древлянами, у результаті якої другий за важливістю після полян слов’янський союз племен Середнього Придніпров’я став платити більшу, ніж за Олега, данину Києву.
  • 915 рік — мир з печенігами (перша згадка про останніх у «Повісті минулих літ»).
  • 920 рік — війна Ігоря з печенігами.

Червень 941 року — похід великого флоту Ігоря на Константинополь (став першим руським князем, чиє ім’я назване в неруських джерелах). Той невдалий похід (частину руського флоту знищено знаменитим «грецьким вогнем») закінчився у вересні того ж року, проте справив враження на греків — ім’я «Інгера» увійшло до візантійської енциклопедії X століття, відомої як «Суда».

Грецький вогонь

Квітень 943 (або 944) року — сухопутно-морський похід Ігоря на Візантію, імператор якої Роман відкупився багатими дарами. Мир і торговельний договір, у тексті котрого, можливо, згадані родичі та найближче оточення Ігоря. Літопис згадує про церкву в Києві, у якій присягали варяги-християни. У візантійських джерелах ідеться про війну не з Руссю, а з турками (можливо, печенігами).

Під час правління Ігоря (в 913/914 та 943/944 роках) руси активно атакували мусульманські міста на Каспії (зокрема Бердаа), про що немає згадок у руських літописах. Хозарське джерело навіть повідомляє про смерть «царя русів» у 943 році, іменуючи його Х-л-гу — історики ототожнюють його з князем Олегом (Хельгі) або з якимось воєводою Ігоря, що мав таке ім’я.

Осінь 945 року — на вимогу дружинників київський князь Ігор удруге за рік збирає полюддя з древлян, внаслідок чого ті повстають під проводом свого князя Мала і вбивають Ігоря. Про спосіб убивства (зігнутих дерев) згодом згадував імператор Іоанн Цимісхій у листі до Святослава (за Левом Дияконом убивцями Ігоря були не древляни, а германці). Ще у XVIII столітті є відомості, існувала могила князя біля древлянського Іскоростеня (сьогодні Коростень). Загалом розбіжностей у літописній біографії князя достатньо, і це призводить до появи найрізноманітніших спроб реконструкції його правління.

Київський князь Ігор Рюрикович Старий: збір данини

Історична пам’ять

Ім’я Ігор/Інгвар було доволі поширеним на Русі серед князів (причому в обох варіантах), що свідчить про популярність його першого відомого носія. У «Слові про закон і благодать» митрополита Іларіона (до 1050 року) генеалогія руських князів простежується саме до Ігоря.

Його згадує «Слово о полку Ігоревім», «Задонщина». Утім, більшість дослідників «Повісті минулих літ» погоджуються, що біографія князя Ігоря місцями змодельована літописцем майже як пряма антитеза успішним діям попередника Ігоря, Олега. У XVIII—XIX століттях інтерес до призабутого родоначальника київських Рюриковичів зріс, але з появою «Слова о полку Ігоревим» київського князя Ігоря Рюриковича відсунув у бік його тезко, далекий нащадок і постать меншого історичного масштабу, Ігор Святославович. Проте київський князь Ігор син Рюрика також став персонажем значної кількості живописних полотен, літературних та музичних творів.

Поділитись: