Друзі, щиро вітаю вас на сторінках мого проекту «Ласкаво просимо в Україну»! Давайте разом спробуємо розібратись, що таке фізична готовність дитини до школи та яким чином її визначити. Ваші доводи радий буду почитати в коментарях до цієї публікації.

Фізична готовність дитини до школи, готовність організму дитини, пропорції тіла дитини, пропорції людського тіла, координація рухів тіла, зміцнюємо м’язи рук, вправи для зміцнення м’язів рук, фізіологічна готовність дитини до школи, фізіологічна зрілість

Фізична готовність дитини до школи

Визначити готовність організму дитини до навантажень, пропонованих сучасною школою, може лише кваліфікований терапевт. Але для батьків є кілька нескладних тестів, які дозволяють дізнатися, чи варто задуматися над підготовкою дитини до школи. Чи краще відкласти цю витівку ще на рік.

Насамперед варто звернути увагу на пропорції тіла дитини. Ні для кого не секрет, що пропорції людського тіла змінюються з віком, то у маленьких дітей непропорційно велика голова та маленькі кінцівки. Одночасно з вирівнюванням пропорцій, руки та ноги набувають м’язової сили. Так що найпростіший спосіб перевірити фізичну готовність дитини — просто попросити її дотягнутися лівою рукою до правого вуха, провівши нею через верхівку голови. Якщо довжина руки достатня, то й сили у м’язах має вистачити для тривалої роботи з ручкою або олівцем.

Другий нюанс — координація рухів тіла. Маленькі діти досить погано керують своїм тілом, а для написання літер та цифр потрібна хороша координація.

Обов’язково переконайтеся, що дитина розуміє різницю між лівою та правою рукою. Для правильного написання та рахунку необхідно розуміти розташування літер та цифр, ліворуч чи праворуч одна від одної вони написані. Навіть знаючи всі літери та цифри, дитина може бути не в змозі зрозуміти різницю між словами «кіт» і «тік», або числами 12 і 21 якщо вона не орієнтується в напрямках.

І останній нюанс: переконайтеся, що дитина здатна сприймати на слух складні інструкції. У школі без цього їй буде тяжко.

Зміцнюємо м’язи рук

Фізична готовність дитини до школи багато в чому залежить від батьків. Руки маленької дитини не звикли до письма, тому для розвитку відповідної мускулатури слід дотримуватись ряду рекомендацій. Щеплюючи правильні навички письма, одночасно закріплюйте в пам’яті дитини звичку правильної постави під час письма, до дотримання навичок гігієни письма.

Потрібно радити дітям грати з дрібним конструктором, збирати окремі предмети, сюжетні композиції. Купуйте своїй дитині «пазли». Ускладнюйте роботу дитини: від невеликих малюнків із великими частинами до великих — із дрібними.

Вчіть дитину виконувати аплікації з паперу (дрібні геометричні деталі, техніка рваної аплікації, робота із шаблонами). Дозволяйте працювати ножицями. Нехай дитина вирізує малюнки з листівок за контуром. Навчіть дівчаток шити лялькам одяг.

Запасайтеся пластиліном. Вчіть ліпити прості фігурки тварин, предметів різних форм. Пропонуйте серію завдань-штрихування. Дорослий вказує напрямок штрихування: зверху-вниз, праворуч-ліворуч.

Придбайте книжки-розмальовки. Більшого ефекту дадуть малюнки, зображені пунктиром. Дитина повинна спочатку обвести малюнок, а потім розфарбувати його. Купуйте книжечки з невеликими віршиками, малюк із задоволенням вивчить віршик про те, що розфарбував.

Не забороняйте малюкові малювати. На письмовому столі вашої дитини завжди мають бути чисті листи для малювання, олівці, фломастери, фарби. Вчіть дитину зашнуровувати кеди, кросівки, черевики, застібати ґудзики на сорочці. Пропонуйте змагання: хто швидше це зробить? Покажіть, як заплітати кіски. Дівчата можуть виконувати ці вправи на ляльках.

Прості вправи для зміцнення м’язів рук

Багато в чому фізична готовність дитини до школи залежить від виконання простих вправ. Щоб не втомлюватися при письмі, дитині потрібно тренувати відповідні м’язи. Ясна річ, що змусити маленького непосиду робити зарядку непросто, тому пропонуємо кілька простих порад.

Запропонуйте хлопчикам плести косички на бахромі пледу, зробіть пучки з мотузок. Шановні папи, покажіть своїй дитині, як ви плели ремінці, браслети.

Можна зробити самим або придбати в магазині шаблон для плетіння шнурків через дірки.

Купуйте скакалку. Стрибати мають навчитися не лише дівчатка, а й хлопчики. Ця вправа навчить вашу дитину координувати свої рухи (одночасні дії рук та ніг).

У вашій родині має бути м’яч (маленький — тенісний, середній — гумовий, великий — футбольний, волейбольний). Навчіть малюка водити м’яч, потрапляти ним у ціль. Так само тренування можна проводити з дротиками, липучками, магнітами.

Заведіть зошит у клітинку, щоб дитина вправлялася у малюванні візерунків за клітинками. Починайте з простого обведення клітин до складного — графічних диктантів. Зверніться за допомогою до вчителів початкових класів, як проводити графічні диктанти.

Ознайомтеся з методикою проведення пальчикової гімнастики. Дитина із задоволенням виконуватиме цікаві вправи зі своїми пальчиками.

Якщо запропоновані вправи виконувати систематично, то дрібні м’язи руки дитини зміцнюватимуться. А ось оволодіння навичками письма для майбутнього школяра не буде неприємним і принесе дитині радість та задоволення.

Фізіологічна готовність дитини до школи

Перші роки навчання у школі — це завжди стрес для дитини. Фізіологічна та фізична готовність дитини до школи визначає, наскільки нервова система вашої дитини зможе витримувати навчальні навантаження. При підготовці до школи і особливо при ухваленні рішення про те, в якому віці відправляти дитину на навчання, фізіологічна її зрілість відіграє ключову роль.

В першу чергу слід враховувати, що фізіологічна зрілість тісно переплетена з фізичною. Тому якщо дитина не розрізняє праву і ліву сторони, верх і низ, плутає кольори і не може виконувати складні вказівки — мови про її фізіологічну зрілість бути не може.

Інший пов’язаний з фізіологією момент полягає у величині граничного часу концентрації уваги на одному завданні. Для дітей у віці шести років цей час становить близько двадцяти п’яти хвилин, потім дитині стає нецікаво, вона втомлюється і починає відволікатися.

Прослідкуйте за своїм чадом у той час, коли воно займається якимось поставленим вами завданням. Якщо дитина втрачає інтерес до справи значно раніше, ніж належить, то варто зводити її до психолога та невропатолога. До навчання у школі такі діти поки що не готові.

Аналогічно справи і з тими дітьми, чия реакція трохи сповільнена. Кілька місяців спеціальних занять зможуть «розворушити» дитину. Але слід пам’ятати — такі заняття оптимально зробити частиною дошкільної підготовки.

Фізіологічна та фізична готовність дитини до школи — це важливий момент в її житті.

Поділитись: