У другій половині червня починають масово збирати огірки у теплицях, але в цей час з’являються вже перші плоди й у відкритому ґрунті, адже скороспілі сорти дозрівають через 45–50 днів із моменту появи сходів. Крихітні пікулі розміром до 5 см і корнішони (5–9 см) тішать городників, але їм хочеться діждатись, щоб зеленці досягли звичного товарного розміру, придатного і для салату, і для консервування.
Коли треба збирати огірки
На жаль, часто буває так, що вже через день-два плоди переростають. Велику помилку здійснює той городник, котрий вважає, що, пропустивши день-другий, він дасть огіркам можливість наростити більшу масу. Навпаки, наростання маси уповільнюється.
Збирати огірки треба, щойно зеленці досягнуть потрібного (залежно від призначення) розміру:
- для консервування — 8–10 см;
- для засолювання — від 8 до 12 см;
- салатні сорти — від 12 см і більше.
Уважно спостерігаючи за ростом рослин, можна регулювати розмір плодів. Якщо часто займатись збиранням огірків, їх буде більше для консервування, якщо займатись рідше — для засолення і салатів.
Навіщо часто збирати огірки?
Збирати огірки потрібно постійно. Інакше вони просто переростуть свої оптимальні розміри і стануть несмачними й порожніми всередині, а шкіра та насіння надто загрубіють.
Помічено, що частіше знімати плоди, то більше їх утворюється в подальшому. Після збирання огірків кожна огудина намагається якомога швидше наростити нові плоди, котрі швидко набувають товарного вигляду. У цьому разі старіння самої рослини уповільнюється, а врожайність збільшується. Річ у тім, що залишені перерослі огірки споживають багато поживних речовин і стримують ріст решти плодів.
- огірки короткоплідних сортів збирають через 1–2 дні;
- довгоплідних (тепличних) — через 3–4 дні;
- у скороспілих сортів збирають плоди збирають через день;
- в усіх інших — через 2–3 дні.
У період масового плодоношення збирати огірки треба не рідше ніж через два дні, інакше вони переростуть, перетворившись на «жовтяки», і завадять утворенню нових зеленців. А ще краще було б збирати огірки частіше, навіть двічі на день.
Крім того, обов’язково регулярно треба видаляти всі виродливі плоди, а також із подряпинами і плямами, котрі можуть бути ознакою хвороби. До речі, останнім часом з’явилися гібриди з уповільненим ростом плодів, зеленці в них переростають значно слабкіше в порівнянні з іншими:
- Капітан F1.
- Жолудь F1.
- Карапуз F1.
- Будь здоровий F1.
- Балконний F1.
Вони дуже зручні для дачників, котрі з’являються на своїх ділянках раз на тиждень.
Як збирати огірки
Треба мати на увазі, що огірки швидше ростуть у нічний час при температурі вище 10… 12°C. Тому оптимальний час збирання плодів для салату — ранній ранок, коли вони насичені вологою. Зібрані у другій половині дня зеленці зазвичай злегка в’януть і гірше, ніж зняті вранці, зберігаються. А плоди вечірнього збирання краще підходять для маринування і соління. Збирання огірків треба вести обережно і уміло. Знімати їх слід, натискуючи великим пальцем на плодоніжку і повертаючи плід у бік, обережно обриваючи його або зрізуючи ножем і в жодному разі не підіймаючи огудин. При шпалерному способі вирощування збирати огірки легше.
Що робити із зібраним огірками
Зібрані огірки слід зразу ж помістити в тінь чи прохолодне місце. На жаль, свіжі плоди зберігаються не дуже довго, але на кілька днів, а то і на тиждень-другий термін їх зберігання можна подовжити. Найпростіший спосіб — помістити огірки в поліетиленовий пакет, що дозволить виграти днів п’ять. Трохи довше дозволить їм не зів’янути і «букетний» спосіб, коли огірки зривають із плодоніжками і ставлять у каструлю з водою плодоніжками вниз. Води в ємності має бути трохи (більша частина огірка повинна перебувати на повітрі), і міняти її треба кожні 2–3 дні.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.