До кінця січня вже починаються перші окоти у кіз. Якими виростуть кізка або козлик, багато залежить від того, як правильно годувати козенят. Це дуже важливо в перші три місяці, починаючи з першого годування.

Як правильно годувати козенят

Як правильно годувати козенят?

Утримання малят під козою не дає можливості контролювати кількість спожитого молока, особливо якщо у неї двоє або троє козенят.

Повний контроль над годуванням можна отримати тільки при вигодовуванні з миски. Козенята ростуть міцними, у них об’ємне черево і сильна травна система, здатна переробляти велику кількість корму. Чим більше корму зможе переробити кізка за добу, тим більше буде добовий удій, коли вона стане дорослою.

За першу добу козеня здатне випити до 1900 мл молока. В цьому випадку швидко звільняється кишечник від первородного калу (меконій) і організм отримує стартову установку на інтенсивну роботу. До 30-денного віку рекомендують довести добове споживання молока до 1200-1400 мл.

Як годувати новонароджених козенят?

Молоко слід давати тільки з миски. Це дозволяє контролювати його споживання при кожному годуванні. Молока наливають стільки, щоб воно залишалося після того, як козеня відійде від посуду. Під час перших двох-трьох годувань треба стежити, щоб ніс маляти не занурювався глибоко в молоко і воно не захоплювало його ніздрями. Якщо таке й трапиться, то після двох-трьох чхань тварина сама зрозуміє, що до чого. Миску спочатку треба піднести до мордочки і злегка натиснути пальцем на голову козеняти між вухами. Ні в якому разі не можна ставити його на коліна і тикати носом у посуд. Воно усе це сприйме, як насильство над собою, почне опиратися і ще довго пам’ятатиме цей страх.

Скільки разів на день годувати козенят?

А це вже найважливіший момент про те, як правильно годувати козенят, дотримуючись графіка. Перші два дні годують шість разів на добу строго через 4 години. Молоко завжди повинно бути підігрітим до +40 градусів. На 3-й день можна переходити на п’ятикратне годування. Козеня саме підказує такий режим, відмовившись від шостого годування, або два-три останні буде пити мляво.

На 5-6 день його фігура після кожного прийому їжі буде схожа на букву «Ф». З’явиться черевце, якого у недогодованих тварин не буває. На 7-8 день можна переходити на чотириразове годування. Проміжки між прийомами їжі повинні бути рівними. Це важливо, оскільки до чергового годування козеня має зголодніти. Накинувшись на миску з підігрітим молоком, воно п’є, захлинаючись. Схаменувшись, піднімає голову і дивиться так, ніби каже: «Що ж я наробило? Знову об’їлося!».

Буває, що козеня, підбігши до миски, відмовляється пити молоко. Основна причина полягає в тому, що воно погано підігріте. Малята дуже чутливі до цього. Молоко, підігріте до +42-43 градусів, вони випивають швидше і більше, ніж з температурою +40 градусів. У холодну пору року, якщо козенята випоюються в неопалювальному сараї, миску з молоком треба ставити в інший посуд більшого розміру, в який налита тепла вода. В цьому випадку молоко буде довше залишатися теплим.

Продовжуючи розмову про те, як правильно годувати козенят, слід сказати про те, що коли козеня п’є молоко, його можна (і треба) злегка погладжувати по спинці. Така процедура збільшує кількість випитого молока. Мабуть, маля думає, що його хочуть відтягнути від миски. Після того як козеня поп’є, йому треба витерти мордочку сухою чистою ганчіркою або м’яким сіном. Після двох-трьох умивань козеня буде стояти і чекати, щоб йому витерли мордочку і сказали кілька ласкавих слів.

Тепер ви знаєте, як правильно годувати козенят.

Поділитись: