Шановні городники! Пропоную вам інформацію стосовно вирощування патисонів у відкритому ґрунті. Гарного вам врожаю!

Вирощування патисонів у відкритому ґрунті, що таке патисон, плоди патисону, розсаду патисонів

Що таке патисон?

Однорічна рослина сімейства гарбузових. Культура теплолюбніша і вимогливіша, ніж найближчі родичі — кабачки. Рослина формується кущиками, стебла прямостоячі, короткі, грановані, покриті жорстким пушком. Таким же пушком покрите велике листя на довгих черешках. Рослина дає чоловічі та жіночі квітки оранжевого кольору, великі, одиночні.

Плоди патисону за їхню своєрідну форму інакше називають тарілковим гарбузом. Вони білого або оранжевого кольору, плескаті або у формі дзвіночка, краї ребристі. Насіння схоже на насіння гарбуза, але набагато дрібніше. 1000 насінин важить 80–120 г. Плоди патисону містять:

  • цукор;
  • пектинові (желіруючі) речовини;
  • вітамін С.

В їжу вживаються в свіжому та консервованому вигляді.

Патисони починають проростати при температурі близько +10°С, а найкраща температура для росту та розвитку +25…+2°С. Рослина вологолюбна. Якщо ваш город знаходиться на ділянці з недостатнім природним зволоженням, необхідно забезпечити регулярний полив.

Вирощування патисонів у відкритому ґрунті

Ґрунт під патисони готують восени. Спершу вносять добрива:

  • на 1 м2 — відро компосту;
  • 2 столові ложки подвійного гранульованого суперфосфату;
  • 1 столову ложку фосфату калію;
  • 2 півлітрові банки золи.

Потім ґрунт перекопують на глибину 25–30 см. Навесні проводять боронування, а потім 2 культивації. Перший раз досить глибоку, а другу перед посівом на глибину закладення насіння.

Терміни посіву насіння розраховують так, щоб температура ґрунту на глибині 10 см піднялася до +14°С. Висаджують тоді, коли немає загрози пізніх заморозків, краще орієнтуватися за термінами висаджування огірків. Якщо висаджують насіння, схема посіву наступна: рядами, з відстанню між ними 70 см. Квадратно-гніздовим способом за схемою: 1 рослина на ділянку 70х70 см. Норма висіву насіння — 50–60 г на сотку, глибина посіву — 3–6 см.

Через 10–15 днів з’являються перші сходи. Ґрунт потрібно систематично розпушувати на глибину не більше 2–3 см навколо рослин, тому що патисони мають дрібно розташовану кореневу систему. Розпушування проводять до повного змикання рослин. Після появи першого справжнього листа сходи проріджують, залишаючи найбільш життєздатні рослини. При необхідності рослини поливають, особливо важливий полив у період цвітіння та плодоношення. Норма витрати води — 10–15 л на 1 м2.

Патисони регулярно прополюють, проводять культивацію та підживлення органічними добривами. Цвітіння та плодоношення в цієї культури продовжується весь вегетаційний період, тому плоди збирають вибірково. Збирають молоді три-семиденні патисони діаметром 4-6 см. Збирають плоди регулярно кожні 2–3 дні, тому що патисони, що переросли, затримують цвітіння і формування нових плодів, а недорозвинена зав’язь може обсипатися. Великі плоди, що переросли, діаметром більше 12 см в їжу непридатні.

Готуємо розсаду патисонів

Для вирощування патисонів у відкритому ґрунті у районах з холодною весною та пізнім літом готують розсаду, яку висаджують у ґрунт під плівку. Насіння на розсаду висівають за 25–30 днів до висадки її у відкритий ґрунт. Готують суміш із перегною та дернової землі у співвідношенні 2:1 і висаджують насіння у живильні горщики діаметром 10 см. До появи сходів температуру підтримують на рівні +25…+28°С. Після появи сходів зростання пригальмовують зниженням температури до +16°С на 4–6 днів. Після цього денну температуру вирощування розсади підтримують лише на рівні 20–26°С, нічну — до +16°С. Раз на п’ять днів рослину поливають.

Перед цвітінням патисони підгодовують 10%-ним розчином коров’яку з розрахунку 5–6 л на 1 м². Друге та третє підживлення роблять з інтервалом на день під час плодоношення. На 10 л води беруть літрову банку курячого посліду, по 1 столовій ложці сечовини і сульфату калію і поливають рослину з розрахунку 6–7 л розчину на 1 м2.

Рекомендовані сорти:

  1. Білий 13.
  2. П’ятина.
  3. Диск.
Поділитись: