Починаю публікувати серію статей, в яких описані корисні поради щодо вирощування капусти у відкритому ґрунті. Спочатку трохи поговоримо про корисні властивості капусти.

Вирощування капусти у відкритому ґрунті, корисні властивості капусти, сорти білокачанної капусти, підготовка ґрунту під посадку, вирощування білокачанної капусти, вирощування червонокачанної капусти, вирощування савойської капусти

Корисні властивості капусти

Капуста відома на території Європи та Азії з часів кам’яного та бронзового віків. Вона завжди цінувалася як чудовий харчовий продукт та як лікарська рослина. За вмістом вітаміну С капуста не поступається цитрусовим, він зберігається при зимовому зберіганні, особливо багата ним квашена капуста. У капусті також містяться вітаміни групи В, вітаміни С, РР, К, провітамін А. Вона багата на пантотенову та фолієву кислоту, мінеральні речовини.

Капуста містить і фітонциди, що робить її добрим помічником при застудних захворюваннях. Капуста корисна при серцево-судинних та кишково-шлункових захворюваннях, особливо при запорах та геморої. Її призначають хворим на діабет, вона нормалізує жировий обмін. Капуста перешкоджає розвитку атеросклерозу, допомагає виведенню з організму надлишків рідини. У капусті міститься багато калію, тому вона корисна для людей із проблемами серця, нирок, порушеннями водно-сольового обміну. Сік свіжої білокачанної капусти допомагає при:

  • виразковій хворобі;
  • гастриті;
  • атонії кишечника;
  • кашлі;
  • бронхітах.

Цей чудовий і корисний овоч завдяки своїй невибагливості та високій урожайності поширений на величезній території і є другою за важливістю городньою культурою після картоплі.

У капусти безліч модифікацій, різновиди капусти відрізняються одна від одної як зовнішнім виглядом, так і смаковими якостями. Для вирощування на своєму городі рекомендується капуста:

  • білокачанна;
  • червонокачанна;
  • цвітна;
  • брюссельська;
  • савойська;
  • кольрабі;
  • броколі;
  • пекінська.

Вирощування капусти у відкритому ґрунті: сорти білокачанної капусти

Сорти білокачанної капусти діляться на ранньостиглі, середньостиглі, середньопізні та пізні.

Ранньостиглі сорти капусти мають період вегетації 40-50 днів. Рекомендуються для городників-любителів наступні ранньостиглі сорти:

  1. Димерська 7.
  2. Червнева.
  3. Дітмаршер фрюєр.
  4. Дюма F1.
  5. Зоря F1.
  6. Козачок F1.
  7. Малахіт F1.
  8. Трансфер F1.

Середньоранні сорти капусти мають період вегетації 70-80 днів. З них популярні:

  1. Слава 1305 (дає врожай з кінця липня).
  2. Золотий гектар.
  3. Мідор F1.
  4. Метіно F1.

Середньопізні та пізні сорти капусти дають урожай через 95-120 днів після посадки. З середньопізніх районовані сорти:

  1. Браунгшвейгська.
  2. Слава 1305.
  3. Менза F1.
  4. Семко 217.

Терміни дозрівання 95-120 днів після висадки розсади. Пізні сорти, що рекомендуються:

  1. Амагер 611.
  2. Білосніжка.
  3. Харківська зимова.
  4. Женева F1.
  5. Екстра F1.

Строки дозрівання 125-140 днів після висадки розсади.

Підготовка ґрунту під посадку капусти

Підготовка ґрунту починається з того, що восени його перекопують, очищають від бур’янів та шкідників, вносять вапно з розрахунку 2 склянки на 1 м². Навесні ґрунт перекопують вдруге і додають органічні та мінеральні добрива.

Вирощування капусти у відкритому ґрунті добре себе зарекомендувало на ґрунтах, удобрених гноєм або гнійно-торф’яним компостом (1 відро на 1 м2). З мінеральних добрив додають суперфосфат (негранульований) або нітрофоску з розрахунку 2 столові ложки на 1 м2, сечовину (1 чайна ложка на 1 м2), деревну золу (2 склянки на 1 м2). Добрива закладають у ґрунт на глибину 15 см.

Якщо добрив замало, їх вносять у лунки перед посадкою. На одну лунку витрачається 500 г перегною або компосту, 1 чайна ложка суперфосфату або нітрофоски, 2 столові ложки деревної золи. Після внесення добрив землю добре поливають.

Вирощування білокачанної капусти

Капусту вирощують, як правило, із розсади. Про вирощування розсади в домашніх умовах та підготовку розсадного матеріалу вже розповідалося. Розсаду ранньої капусти, вирощену в горщиках, висаджують у лунки за схемою: 60х30 см. Перед посадкою в лунки наливають 0,5-1 л води і опускають горщики з розсадою.

Якщо поживна суміш у горщику дуже щільна, її потрібно перед посадкою трохи роздавити рукою. Верхівкова брунька залишається відкритою, а краї горщика на 2-3 см засипаються ґрунтом. Розсаду закривають землею до першого справжнього листа та ущільнюють землю.

Перші 4-5 днів після посадки розсаду регулярно поливають, рослини, що випали підсаджують, землю в міжряддях розпушують. Через 10-15 днів після посадки проводять перше підживлення, на початку утворення качанів підгодовують вдруге.

Якщо погода сонячна, перші 2 дні після висадки розсаду потрібно затіняти, щоб уникнути опіків.

Капусту середньоранніх сортів вирощують із розсади 40-45-денного віку і висаджують у два терміни: через 15-25 днів після ранньої капусти, через 20-25 днів після першої посадки. Рослини висаджують за схемою: 1 рослина на ділянку 70х35 см. Доглядають так само, як і за ранньою капустою.

Середньопізні та пізні сорти капусти вирощують розсадним, а в місцях із теплим кліматом — безрозсадним способом. Розсаду середньопізніх сортів висаджують у північних районах 1-10 червня, у південних 1-10 липня за схемою: 1 рослина на ділянку 70х50 см.

Перед посадкою в лунки вносять добрива, перемішують їх із землею, наливають воду і висаджують розсаду до першого справжнього листа, залишаючи відкритою верхівкову бруньку (серце). Ґрунт навколо стебла ущільнюють. Через 10-15 днів після посадки проводять підживлення, рослини регулярно поливають і підгортають. Міжряддя треба розпушувати.

Вирощування капусти у відкритому ґрунті безрозсадним способом пізньостиглих сортів починається з того, що її висаджують у добре оброблений ґрунт наприкінці квітня — на початку травня. У південних районах насіння висівають 10-20 травня. Схема посіву така сама, як і для розсади.

У підготовлені, политі і вдобрені лунки висівають 4-5 насінин на лунку і засипають землею на глибину 3-4 см. Після появи сходів рослини проріджують. Другий раз проріджування проводять після утворення двох справжніх листків, а через 10-12 днів остаточно проріджують, щоб у лунці залишилася одна рослина.

Рослини, відсаджені при останньому проріджуванні, можна використовувати як розсаду. Відстань між рослинами після остаточного проріджування має бути 30-35 см, між рядами — 55-60 см.

Червонокачанна капуста

Різновид білокачанної капусти, що містить у листі пігмент антоціан, який надає їй червоно-фіолетового забарвлення. Використовують її тільки для салатів та гарнірів. Кількість вітаміну С у червонокачанній капусті в 2 рази більша, ніж у білокачанній, а провітаміну А — у 4 рази більше. Але клітковина червонокачанної капусти грубіша, ніж у білокачанної, тому вона гірше засвоюється. Сік червонокачанної капусти вживається у комплексному лікуванні:

  • туберкульозу легень;
  • бронхітів;
  • ларингітів;
  • фарингітів.

Червонокачанна капуста — селекційний різновид, вона була виведена в Західній Європі в ХVI столітті, а в Україні відома приблизно з ХVII століття.

Популярні сорти для вирощування капусти у відкритому ґрунті:

  1. Гако.
  2. Мехневська.
  3. Марс.
  4. Рона F1.

Схема вирощування червонокачанної капусти така сама, як середніх і пізніх сортів білокачанних, але розсаду висаджують щільніше: відстань між рослинами має бути 25-30 см, між рядами — 45 см.

Савойська капуста

Ця культура, на жаль, мало відома у нас, хоч є сорти, пристосовані до наших кліматичних умов. Свою назву вона взяла від графства Савойя в Італії, звідки поширилася по всій Західній Європі. У нас відома з кінця ХVІІІ століття, особливо популярна в ХIХ столітті, а потім незаслужено забута.

Для вирощування капусти у відкритому ґрунті на присадибній ділянці рекомендуються сорти:

  1. Віденська рання 1346.
  2. Золота рання.
  3. Ювілейна 21170.

Це скоростиглі сорти, що мають період вегетації 60-65 днів (Ювілейна), 106-110 (Золота) та 135-140 днів (Венська). Сорт Вертю 1340 — середньопізній період вегетації 110 днів з моменту висадки розсади.

Зовні савойська капуста нагадує білокачанну, але качан у неї пухкий, листя світло-зелені сильнопухирчасті, ніжні та еластичні, качан короткіший, ніж у білокачанної.

В савойській капусті вдвічі більше білків, ніж у білокачанній, вона ніжніша і смачніша. Її використовують для приготування супів, начинок, а також смажать тушкують. Савойську капусту не можна заквашувати.

Вирощують савойську капусту з розсади, терміни посіву, схема посадки та догляд такі ж, як у середньостиглих сортів білокачанної капусти.

Савойська капуста дуже добре переносить посуху та холод.

Поділитись: