Шановні городники, як з досвідом, так і новачки! Продовжую серію публікацій щодо вирощування городніх культур. На цей раз під роздачу потрапило вирощування кабачків у відкритому ґрунті. Бажаю вам доброго врожаю!
Про кабачки
Це однорічна рослина сімейства гарбузових, стебло прямостояче, довге, вкрите жорстким пушком, листя великі, квітки одиночні, великі, жовто-жовтогарячого і оранжевого кольору. Кабачки відносяться до роздільностатевих рослин. Ця культура волого- і теплолюбна, вимоглива до родючості ґрунту. Вирощувати кабачки краще на відкритих ділянках, що добре прогріваються, освітлених сонцем, бажано з напрямком на південь.
Вирощування кабачків у відкритому ґрунті
Перед основним обробітком ґрунту вносять добрива:
- на 10 м2 25–30 кг перегною;
- 250–300 г сульфату амонію;
- 400–500 г суперфосфату;
- 150–200 г калійної солі.
Насіння кабачків проростає при температурі ґрунту не нижче +11…+13°С, а найкраща температура для росту та розвитку рослини +20…+25°С.
У період вегетації кабачки регулярно поливають, рихлять ґрунт у міжряддях та рядах, знищують бур’яни. За час росту та плодоношення підгодовують 3 рази. Перше підживлення складається з:
- 3–4 кг перегною;
- 30–35 г аміачної селітри;
- 40–50 г суперфосфату;
- 10–15 г калійної солі.
Під час другого та третього підживлення виключають азотні та органічні добрива.
Збирають кабачки, так само як і патисони, вибірково, у міру досягнення стиглості. Зазвичай від сходів до появи плодів минає 50–70 днів.
Рекомендовані сорти:
- Грибовський 37.
- Соте 38.
- Одеський 52.
Висаджувати кабачки краще гніздовим способом за схемою: 1 гніздо на 100 см. Чим вище рівень зволоження ґрунту, тим частіше роблять посадку. Глибина посіву — 4–6 см, на легких ґрунтах — глибше, на важких ґрунтах — ближче до поверхні. Якщо є можливість проводити посів у вологий ґрунт, використовують пророщене насіння.
Як і для огірків, рекомендується пришпилювати батоги до ґрунту, прищипуючи бічні пагони для утворення придаткових коренів.
У кабачках міститься велика кількість вітаміну С (в 2 рази більше, ніж у гарбузі), але основна частина його знаходиться у шкірці.
Отже, від вирощування кабачків ви отримаєте не тільки задоволення, а й смачний вітамінний продукт.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.