Великодня паска — це великодній хліб. Печуть його на Великдень з кислого (на дріжджах) здобного (замішаного на молоці, яйцях, маслі) тіста. Додають горіхи, цукати, родзинки, різні прянощі. Роблять маленькі паски і великі.

Великодня паска, рецепти приготування великодніх пасок, паска проста, паска домашня, рецепти глазурі для пасок, біла глазур, глазур з какао

Приготування великодньої паски — це ціле мистецтво. Тісто для неї дуже примхливе: воно готується в добре прогрітому місці, де постійна температура і немає протягів. Але, його не можна ставити там, де тепло йде знизу — не буде рости.

  1. Тісто для пасок має бути щільним і волокнистим, ні в якому разі не пухким, як звичайне здобне тісто.
  2. Добре і спечена Великодня паска зберігається і не черствіє тиждень, а то і більше.
  3. Для того, щоб спекти гарну паску, потрібні хороші дріжджі, хороше сухе борошно і гаряча піч, або духовка.
  4. Не слід строго дотримуватися зазначених порцій борошна, так як борошно буває різних сортів і різної сухості.

Великодня паска — обов’язкові правила

  • Борошно повинно бути просіяне.
  • У кімнаті, де замішують тісто, температура повинна бути не нижче 25°С.
  • Тісто не повинно бути рідким або занадто густим, а такої густоти, щоб його можна було розрізати ножем.
  • Місити тісто і вибивати його слід якомога довше, щоб воно відставало від рук і від посуду або столу.
  • Тісто має підходити три рази: перший раз, коли буде розчинено; другий раз, коли буде замішано, і третій раз — вже на деці. Ставити треба в гарячу піч і закрити її.
  • Якщо використовуються сухі дріжджі, то на кожні 500 г борошна треба брати 15 г сухих дріжджів і в цьому випадку додавати молока стільки, скільки призначено сухих дріжджів.
  • Вважається, що Великодня паска вже піднялась, коли поверхня покривається бульбашками і від дотику тісто «заходить ходором».
  • Тісто для паски не повинно бути рідким. Воно повинно бути такої консистенції, щоб його можна було розрізати ножем, і воно до нього не прилипало.
  • Форму для паски, змащену маслом і обсипану товченими сухарями, заповнюють тістом до половини, дають тісту піднятися до ¾ висоти форми, а потім уже випікають паску.
  • В духовці паски можна пекти в металевій банці або алюмінієвій каструлі, обсягом не більше 1-1,5 л, інакше тісто може не пропектися.
  • Паски за традицією повинні бути високими.

Якщо спеціальної форми немає, то підійдуть алюмінієві каструлі, можна скористатися високими бляшаними банками або наростити стінки наявної посуди, вставивши в неї фольгу. На дно для випічки корисно також покласти кружечок фольги.

  • Здобні паски краще випікати в невеликих формах.
  • Паски випікають в духовці з несильним жаром.
  • Якщо перед випічкою виявиться, що духова шафа занадто нагріта, охолодіть її. Для цього відчиніть двері і зменшіть нагрів. Можна поставити в шафу каструлю з холодною водою.
  • Паски випікають при температурі 180-200° Щоб уникнути пригорання внизу духовки, слід поставити ємність з гарячою водою.
  • Під час випічки форму з паскою треба дуже обережно повертати, так як навіть при невеликому поштовху тісто може осісти, і середина буде порожньою.
  • Тривалість випічки паски залежить від її розміру.
  • Коли Великодня паска охолоне, її посипають цукровою пудрою або поливають глазур’ю, прикрашають сухофруктами, цукатами, горіхами.
  • Випечені вироби слід тримати на деці або у формі, поки вони не охолонуть, лише потім вийняти і прикрасити, за винятком, коли рецепт приготування потребує інших дій.
  • Молоко краще зберігати в фаянсовій, керамічній, скляній або емальованій посуді.
Великодня паска, рецепти приготування великодніх пасок, паска проста, паска домашня, рецепти глазурі для пасок, біла глазур, глазур з какао
Великодня паска

Рецепти приготування великодніх пасок

Великодня паска звичайна

  1. 1 кг борошна;
  2. 30-40 г дріжджів;
  3. 5-6 яєць;
  4. 200 г вершкового масла, чи то соняшникової олії або 150 г свіжого смальцю;
  5. 1 стакан молока;
  6. 1 стакан цукру;
  7. цедра одного лимона;
  8. ванілін;
  9. сіль;
  10. 1 ст. ложка рому або коньяку;
  11. ½ склянки родзинок і цукатів.

Великодня паска звичайна готується так: просіяти борошно в призначений для вимішування посуд і зробити посередині воронку. У ¾ склянки теплого молока розвести дріжджі, додати чайну ложку цукру і борошно з таким розрахунком, щоб після розмішування вийшла опара густоти сметани, накрити і поставити в тепле місце.

До білого збити яйця і додати підігріте молоко, що залишилось і прянощі.

Як тільки опара підійде, влити в неї отриману молочно-яєчну суміш, посолити і замісити тісто, періодично підливаючи потроху розтоплений жир або часто вмочуючи в нього руки. При вимішуванні не можна сильно вдаряти рукою по тісту, а треба його розтягувати, потім скачувати в кулю і знову розтягувати.

Коли буде витрачено призначений для вимішування жир і тісто стане гладким (не буде приставати до стінок посуду) і на поверхні його з’являться бульбашки, посипати його борошном, накрити зігрітим шматком тканини, поставити в тепле місце і дати піднятися до збільшення в об’ємі в два рази.

Викласти тісто на змащений маслом стіл, посипати родзинками, обвалявши їх попередньо в борошні, щоб вони рівномірно розподілилися в тісті, і дрібно нарізаними цукатами.

Змастити руки жиром, відривати від готового тіста шматки з таким розрахунком, щоб можна було сформувати з них паски у вигляді рулетів, враховуючи, що при підйомі в формі обсяг тіста збільшується в два рази.

Підготовлені паски помістити в форми, змащені вершковим маслом, поставити в тепле місце і дати піднятися вдруге.

Потім змастити паски збитим яйцем і прикрасити родзинками і невеликими шматочками накришеного цукру.

Випікати в середньо нагрітій духовці.

Готові паски вийняти з форми гарячими і посипати цукровою пудрою, змішаною з ваніліном.

Після охолодження паски можна нарізати.

Паска проста

  1. 1 кг борошна;
  2. 50-70 г свіжих дріжджів;
  3. 600 мл молока;
  4. 20 г цукру;
  5. 20 яєць;
  6. 500 г вершкового масла;
  7. сіль;
  8. 200 г родзинок;
  9. 200 г цукатів.

Великодня паска проста — порядок приготування. Змішайте борошно з теплим молоком, розпущеними в невеликій кількості молока і спіненими дріжджами, поставте тісто для паски в тепле місце для бродіння, прикривши рушником.

Коли тісто підніметься, додайте 20 жовтків, розтертих з цукром до білого кольору, розтоплене тепле масло, сіль і ретельно перемішайте. Потім введіть збиті в міцну піну білки і обережно введіть стільки борошна, щоб тісто було досить густим. Дайте тісту вдруге піднятися. Потім добре вимішайте, додайте родзинки і цукати, покладіть у змащену маслом форму, заповнивши її до половини, дайте тісту піднятися до країв форми.

Випікається Великодня паска при температурі 180°C до готовності.

Паска домашня

  1. 1 кг пшеничного борошна;
  2. 50 г пресованих дріжджів;
  3. 1-1,5 склянки молока;
  4. 10 яєчних жовтків;
  5. 1,5 склянки цукру;
  6. 200 г вершкового масла;
  7. 1,5 склянки родзинок;
  8. 1 ст. ложка коньяку;
  9. 3 ч. ложки лимонної цедри;
  10. 2 ч. ложки подрібненого мускатного горіха;
  11. 1 ч. ложка шафранової настойки;
  12. 3-4 ч. ложки ванільного цукру;
  13. 1 г солі.

Великодня паска домашня і порядок її приготування. Для опари в 0,5 склянки киплячого молока заварити 0,5 склянки борошна, швидко розмішавши ложкою до отримання еластичної маси.

Дріжджі розвести в 0,5 склянки теплого молока і змішати з 0,5 склянки борошна, залишити на 10 хвилин.

Обидві суміші з’єднати, накрити серветкою і поставити для підйому на одну годину.

9 жовтків, цукор, сіль розтерти, до однорідної маси, половину її влити в дріжджову суміш, додати склянку борошна, вимісити і дати підійти протягом години. Потім долити залишки, додати 2 склянки борошна і місити до тих пір, поки тісто не відставатиме від рук.

Влити поступово тепле розтоплене масло, вимісити, додати прянощі, ванільний цукор, цедру, коньяк і дати тісту підійти вдруге. Перемішати, додати 2/3 родзинок, попередньо обвалявши їх в борошні, і дати тісту в третій раз підійти.

Розділити тісто на частини, покласти в форми до половини, засипати зверху родзинками і дати піднятися на 2/3 висоти форми. Потім змастити жовтком і поставити в розігріту до 170-180°C духовку на 45 хвилин. От і все, Великодня паска готова.

Рецепти глазурі для пасок

Найчастіше глазур роблять з яєчного білка і цукрової пудри, а щоб надати їй відповідний колір, додають фруктові сиропи, прянощі (частіше шафран), какао або каву.

Приготована глазур повинна бути густою, щоб добре виглядала помазана нею Великодня паска.

Біла глазур

250 г цукрової пудри збити з 5 білками. В кінці приготування всипати ½ склянки борошна і перемішати.

Також можна приготувати і шоколадну глазур, замість борошна, додавши 3 столові ложки какао.

Вершково-молочна глазур

  1. 50 г вершкового масла;
  2. 3 ст. ложки цукрової пудри або дрібного цукру піску;
  3. 1 ст. ложка молока;
  4. 2 ст. ложки какао.

Масло розчинити на повільному вогні, злегка остудити. Розмішувати, додаючи інгредієнти в зазначеному порядку, поки не утвориться густа однорідна маса. В останню чергу додавати какао.

Глазур з какао

Гарний вигляд має Великодня паска, прикрашена шоколадною глазур’ю.

  1. 100 г цукру;
  2. 2/3 склянки води;
  3. 1 ст. ложка какао;
  4. 50 г вершкового масла.

З цукру і води зварити сироп, як для варення.

Масло і какао розтерти і поступово влити в суміш тонкою цівкою сироп. Готовою глазур’ю обливати паски, поки вона не застигла.

Какао можна замінити розтопленим шоколадом.

Якщо не додавати какао і шоколад, вийде біла глазур.

Смачного!

Ось такі рецепти. Хай ваша Великодня паска буде гарною і смачною.

Поділитись: