Сучасна українська кухня в житті українців пострадянського простору має особливе значення. А знаєте чом у? Тому що пов’язана вона в більшості випадків з мамою, смачними вечерями, зі спокоєм і навіть певним умиротворенням. Як правило, родина в повному складі зустрічається саме за кухонним столом, а тому тут проходять душевні розмови, вирішується значна кількість питань не тільки стосовно побуту. Тут також приймаються життєво важливі рішення, не кажучи вже про те, що кухня — це саме «політичне» місце в усьому домі. Трохи змінивши відомий вислів, можна сказати, що шлях до фізичного і душевного здоров’я в сім’ї, до миру і злагоди в домі лежить саме через кухню.
Сучасна українська кухня та її значення в житті українців
У світлі всього сказаного стає зрозуміло, чому спеціальні наукові установи, різні проектні інститути і навіть психологи і медики приділяють увагу кухні. Саме перші проводять постійну роботу над оптимізацією кухонного обладнання, розробляють норми, рекомендації і навіть стандарти, які сприяють раціональному використанню простору цього приміщення і полегшення кухонної праці. Існує достатня кількість можливостей, щоб створити на кухні затишок, додаткові зручності, полегшити собі працю і взагалі зробити її красивою.
Безсумнівно, при оформленні кухонного приміщення кожен господар або господиня, перш за все, будуть орієнтуватися на власні смаки. А з огляду на велику різноманітність варіантів планування, переліку оздоблювальних матеріалів і способів їх використання, різноманіття кухонної техніки, візьмуть своє дизайнерське рішення, щоб бути оригінальними та неповторними. До того ж зміна обстановки житла істотно допомагає в боротьбі зі стресами і депресіями.
Багато хто пам’ятає радянський мультфільм вісімдесятих років на «кухонну» тематику. Зображені три етапи людської історії:
- Античність.
- Часи лицарства.
- Епоха освоєння космосу.
У всі часи чоловіки-наречені в день весілля читали своїм коханим вірші, а жінкам-нареченим в водоспаді поетичних рядків чувся звук… чистки котла. Все тече, все змінюється, але згадана тема залишається актуальною і зараз.
Сучасна українська кухня в повсякденному житті сучасної людини має, можливо, і не першорядне значення, але, все ж таки, є місцем, де людина, особливо жінка, проводить досить велику кількість часу, щоб бути предметом пильної уваги. Якщо раніше кухня мала виключно господарське значення, то тепер в системі просторових зв’язків будинку вона сприймається дещо по-іншому. В сучасних умовах кухня набуває статус житлового приміщення, що обумовлює особливості планування кухні, ремонтних робіт, її оформлення.
Сьогодні, завдяки новітнім видам кухонної техніки, кухню відносно легко підтримувати в чистому вигляді, а тому вона не вимагає ізоляції від інших приміщень будинку або квартири (згадайте «моду» сімдесятих-вісімдесятих років, коли в приватному секторі кухня взагалі виносилася в іншу споруду), і навіть може об’єднуватися з ними.
Сучасна українська кухня — місце приємного проведення часу
Горезвісна хрущовська кухня 2✕2 (будинки вісімдесятих років мали «розкішні» вісім квадратних метрів) дійсно була для радянської жінки якщо не місцем мук, то у всякому разі, територією квартири, яка навіть не припускала таких понять, як зручність і краса, а тому викликала постійне невдоволення навіть у тих, хто любив готувати і приймати гостей. Адже, дійсно, як можна було «розвернутися» на такій кухні, де містилися тільки кухонний, він же робочий стіл, холодильник, шафка для посуду, кілька табуреток або щось подібне.
Нинішні можливості, як планування, так і оснащення можуть спонукати на щось незвичайне навіть тих, хто є затятим противником домашньої кулінарії. Так, по-сучасному спланована кухня, особливо зі збільшеною площею, поряд із загальноприйнятим обладнанням дозволяє мати в цьому приміщенні телевізор, полиці з квітами, книгами, м’який куточок для хвилинки комфортного відпочинку. Сьогодні технічно оснащена і упорядкована сучасна українська кухня може стати місцем приємного проведення часу не тільки для господарів будинку, а й для близьких гостей. До того ж ХХІ століття дозволяє господарці продемонструвати на високому рівні свій естетичний смак, наявність оригінальних ідей і неординарне їх втілення.
Кухня — жіноча територія
В організації сучасної української кухні пройшли серйозні зміни, але, все ж, це місце традиційно залишається місцем праці та зайнятості господині, тобто кухня — жіноча територія. Сучасні статистичні дані говорять про те, що представниці слабкої статі проводять тут від 2 до 4 годин на день. З огляду на те, що більшість жінок працює (і не завжди обов’язкові вісім годин), то навіть мінімальна економія витрати часу, енергії при вирішенні кухонних справ має важливе значення. Таким чином, в процесі планування кухонного приміщення, при його ремонті основною метою має бути те, щоб його обладнання та розташування могли полегшити працю господині, скорочували витрати часу і сили. Основою цих положень є оптимальне оснащення, логічне планування, правильне співвідношення кухні і житлових приміщень відповідно до типу житла.
Щоб уникнути додаткових клопотів і ризиків, слід приділити увагу «чоловічим» питанням на кухні. Йдеться про правильне розташування електророзеток, про наявність додаткового освітлення, вентиляції, про відповідність типу дроту для електропроводки тощо. Оскільки потужна сучасна побутова техніка вимагає пильної уваги майстра-електрика до вашої кухні.
Українська кухня в сучасному стилі
Сучасна українська кухня в сучасній квартирі — це приміщення з безліччю функцій, якщо враховувати її призначення і використання. Звичайно ж, основне призначення — місце для приготування їжі. Так само тут можна гладити, лагодити одяг або займатися рукоділлям. Розрізняють кухні-їдальні і робочі кухні.
Кухня-їдальня зазвичай має великий обідній стіл, за яким можуть одночасно зібратися не тільки члени сім’ї, а й гості.
Робоча сучасна українська кухня найчастіше присутня в тих будинках, де є окрема їдальня, і розрахована на приготування їжі і різні господарські роботи. Обідати в робочій кухні члени родини також можуть, але робиться це найчастіше не систематично і окремими членами сім’ї, які в силу різних обставин змушені їсти в різний час.
Звичайна міська квартира найчастіше поєднує в собі ці два види, тому завдання господині організувати життя на кухні в руслі понять «раціонально», «оптимально», «зручно». Тобто використовувати кожен сантиметр стін і площі так, щоб все було в полі досяжності очей і рук.
Важливим фактором у цьому плані є чітка алгоритмізація своїх дій, що дозволить уникнути зайвих кілометрів на кухні, а, отже, підвищеної втоми і нервозності.
Добрі поради
- Якою б не була сучасна українська кухня — маленькою чи великою, вона в першу чергу повинна бути зручною для роботи. Тут все важливо: розстановка меблів, де зберігаються продукти, посуд та інші різні кухонні приладдя.
- На кухні повинні бути тільки необхідні меблі, які відповідають її габаритам. Іноді вважають, що кухонний гарнітур тим краще, чим більше предметів входить до його складу. Але, слід враховувати, що меблі не повинні займати більше 35% площі кухні.
- Бажано, щоб все обладнання кухні стояло в один ряд — холодильник, мийка, робочий стіл-шафа, плита, — або буквою «Г». Це заощадить 30% часу перебування господині на кухні під час приготування їжі: не потрібно бігати, наприклад, за солю від плити через всю кухню, та й втомлюєшся менше.
- Робочий стіл — основна ланка кухні. У його висувних ящиках розмістіть ножі, ложки, вилки, ножиці, ножі для відкривання консервів. На полицях кухонного столу розмістіть каструлі та сковорідки, м’ясорубку і ін.
- Обідній стіл бажано встановити біля протилежної від робочого столу стіни.
- Над робочим столом і мийкою дуже зручно використовувати навісні шафки, в яких зберігається необхідний посуд і продукти. Причому відстань від робочої поверхні стола повинна бути 45 см, або ж 130 см від підлоги.
- Тертку, друшляк, шумівку для зняття піни, ополоник можна повісити на вішалку біля мийки або над нею. Де-небудь поблизу розмістіть дошки для обробки. Вони повинні бути окремими для нарізки хліба, для обробки тіста, для нарізки варених і сирих продуктів.
- Сучапсна українська кухня повинна бути не тільки раціонально облаштована, а й затишна. Кахель біля мийки, над кухонним столом і плитою, чисті шафки і полиці, ошатні фіранки, спокійний колір стін, красивий світильник — на кухні обов’язково повинно бути світло. Постарайтеся, щоб це все поєднувалося між собою. Необов’язково вішати різнокольорові фіранки, навіть, якщо на них зображені відповідні для кухні натюрморти, можливо краще буде взяти однотонну тканину. Штори на кухонному вікні краще не робити довгими до самого полу — короткі виглядають краще. Добре буде виглядати на кухні абажур, особливо якщо він зроблений з такої ж тканини, що і фіранки.
- Не слід перевантажувати кухню всякими дрібницями. Все, що не стосується приготування їжі і зберігання продуктів, має бути зведено до мінімуму.
- На обідній стіл не ставте нічого зайвого, тільки необхідне — солянку, цукорницю і т. д.
Ось такою повинна бути сучасна українська кухня.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.