Кімнатна квітка Декабрист багатьом полюбилася своєю красою, а також тим, що вона зацвітає посеред зими. Ця квітка має наукову назву — зигокактус Шлюмбергера. Всі існуючі сорти цих квітів у народі ще називають «різдвяники» за те, що вони цвітуть в зимовий час, часто під Різдво.

Різдвяники, квітка декабрист, зигокактус Шлюмбергера, якщо повітря дуже сухе

Такі різні різдвяники

Сорт Баклі

Цей сорт різдвяників вважається найстійкішим. Рослина добре витримує зміну обстановки і деякі недоліки в догляді. Кущ виростає великий і пишний, висотою 40–50 см. Бутони великі, можуть досягати 8 см у довжину. Квітки бувають різного забарвлення, а ось листя завжди темно-зелене. Цвіте з листопада до березня.

Зигокактус сорту Білий

Виглядає дуже ніжно і одночасно ошатно. Зазвичай така рослина рясно цвіте, часом під бутонами не видно стебел і листя. Квітки великі, листя загострене, світло-зелене.

Квітки сорту Усічений

Двоярусні, мають відігнуті назад пелюстки. Бутони можуть бути:

  • ліловими;
  • рожевими;
  • помаранчевими;
  • комбінованого кольору.

Саме тому цей сорт особливо популярний.

Декабрист сорту Руселіана

Досягає у висоту до 30 см. Його листя пласке і глянцеве. Варто відзначити, що цей сорт не має голок. Трубка квітконоса зеленого кольору, бутони можуть бути червоними, рожевими, фіолетовими. Низькорослість і висока кількість забарвлень роблять сорт дуже привабливим. Він зможе прикрасити будь-яке приміщення.

Іноді квітникарі садять в один горщик кілька різних сортів. Такі різдвяники при цвітінні дуже красиво виглядають. Виходить композиція з суцвіть різного кольору і форми. Такі мікси можна робити і в домашніх умовах. Тільки не треба садити занадто багато стебел, щоб їм не стало тісно у вазоні. Два-три сорти цілком достатньо.

Різдвяники сорту Голден Крем

Цей сорт декабриста дуже цікавий. Справа в тому, що він має жовті суцвіття. Причому відтінок їх ніжний і приємний, прямо сонячний.

Сорт Аспен

Це махровий зигокактус. Квітки в нього білі і блідо-рожеві, а тичинки жовті. Цей різдвяник трохи нагадує гвоздику при цвітінні. Виглядає він дуже урочисто.

Зигокактус сорту Гертнера

Сорт дуже яскравий і красивий. Його квітки мають форму дзвіночків із загостреними пелюстками. Бутони червоно-помаранчевого кольору. Листя темно-зелене. Таке забарвлення різко контрастує, що робить гертнеру дуже помітною і виразною.

Догляд за декабристами

Різдвяники зазвичай потребують однакового догляду. Освітлення, режим поливів і підживлення не залежать від різновиду зигокактуса. Єдине, в чому різниця — це в стійкості. Незалежно від того який у вас сорт, посилювати полив і починати підживлення треба, коли на рослині сформувалися бутони. Під час цвітіння декабрист витрачає багато вологи і поживних речовин, тому для підтримки суцвіть у нормальному стані їх запас необхідно постійно заповнювати.

Особливо підживлення потрібне вразливим сортам, які важко зносять період викидання і розпускання бутонів. Удобрювати слід фосфорними і калійними засобами. Азотні в цей час заборонені, позаяк вони активізують ріст листя, що негативно позначиться на цвітінні. Можна придбати добрива, призначені для квітучих кактусів. Вони підійдуть і для декабриста. Ці засоби є комплексними. У них вже є все, що необхідно цьому типу рослин у період цвітіння.

А ось від обприскувань листя під час цвітіння краще відмовитися. Якщо боїтеся, що знизиться вологість повітря, можете підстрахуватися, поставивши поруч із рослиною миску з водою.

Декабрист любить в усьому помірність. Під час цвітіння нічого не змінюється. Постарайтеся організувати температурний режим від +15 до +20 градусів. Такі умови будуть оптимальними. Намагайтеся не ставити горщик з рослиною біля гарячих батарей.

Не забувайте про інфекції та шкідників. Бажано провести профілактичне обприскування квітки. Це краще зробити два рази:

  1. Незадовго до цвітіння.
  2. Під час цвітіння.

Рослина зможе швидше відновитися після цвітіння, позаяк не буде боротися з докучливими інфекціями.

Ось такі вони різдвяники. До речі, існує ще одна цікава квітка різдвяна зірка, яка буде доречною у вашій оселі на Різдво.

Читачі запитують — читачі відповідають

Швидше за все, ви використовуєте для вирощування цієї рослини дуже родючий і багатий на азот ґрунт або застосовуєте для її підживлення добрива з високим вмістом азоту. В цьому випадку цвісти деревце не буде (не зважаючи ні на які хитрощі), зате у нього буде рости багато пишного «бадилля». Ще один важливий момент: обов’язкова слабо-кисла реакція ґрунту. Використовуйте для вирощування не багату на азот землю, підживлюйте рослини калійними і фосфорними добривами. Регулярно поливайте і обприскуйте деревце біорегуляторами росту (епін, циркон, сілк тощо).

Акуратно відокремте всю землю від рослини (заодно огляньте коріння, швидше за все, воно згнило, (стало схоже на тонкі сірі нитки). Пересадіть у легкий, майже сухий, ґрунт і поставте в напівтінь, де немає сонця, але світло. Потім тільки обприскуйте верхній шар ґрунту та саму рослину. Поливати можна навколо (біля самих стінок горщика), але дуже обмежено. А краще за все гарненько обприскайте (і землю також) після пересадки розчином епіну (1 ампула на 0,75–1 л води), налийте трохи води в піддон, розкришіть на землю активоване вугілля (від гнилі) та герметично закрийте в прозорій посудині. Два тижні з рослиною нічого робити не потрібно, тільки періодично перевіряйте її. Повинна ожити.

Склад мінеральних (не питних, а лікувальних) вод дуже різний. Є залізисті, сірчисті води. Але для рослин важливий певний баланс мікроелементів. Азоту та фосфору в мінералці замало (це ж не гнойова рідота). Крім того, добрив для кімнатних рослин у продажу безліч. Є мікроелементні комплекси, наприклад коктейль. Навіщо винаходити велосипед? Економії з цього теж не вийде: розвівши рідке добриво, отримаємо набагато більше розчину, ніж можна купити мінералки на ці гроші. В чому ж сенс? Погана водопровідна вода — дійсно проблема, але тоді поливати треба не мінеральною, а питною водою. Наприклад, тою, яка продається в 5–літрових пластикових бутлях. Або водою, яка міститься в 20–літрових куперах для офісів. Це справді м’яка вода, оскільки для її очищення використовується метод іонообмінних смол або осмосу.

Багато рослин звикли до більш волого повітря, ніж те, що оточує їх у квартирі. Від нестачі вологи в повітрі вони страждають значно частіше, ніж від її надлишку. У сухому повітрі рослини починають випаровувати через продихи на листі більше води, і їх водний баланс порушується:

  • листя зморщується або скручується;
  • кінчики листя стають коричневими та засихають;
  • молоде листя розвивається не повністю;
  • бутони не розкриваються або опадають;
  • деякі шкідники часто уражають рослини, якщо повітря дуже сухе.

До них належать павутинні кліщики, трипси та білокрилка.

Поділитись: