У багатьох рекомендаціях ідеться про те, що рано навесні треба перевіряти стан саджанців, що зберігалися в холодних підвалах або прикопах, продезінфікувати їх (за необхідності) розчином фундазолу від цвілі тощо. А для деяких «поспішайок» з коротким періодом спокою, наприклад інжиру або живцям смородини, актинідії можна вже навіть робити пробудження саджанців або вкорінювати (живцями, лозами).
Чому саджанець не прокидається
Дехто ще взимку заносить саджанці з холодного приміщення в будинок, щоб проростити їх спочатку на підвіконні і, як тільки відтане земля, посадити на ділянці. Однак час минає, а саджанець не прокидається. Чому?
Справа в тому, що в процесі підготовки до зими в рослині відбувається ряд хімічних процесів. Зокрема, утворюються інгібітори, які заважають рослині прокинутися раніше терміну. Ці речовини руйнуються з часом і під впливом низьких зимових температур.
Якщо взимку рослину занести в дім (або у хлів, на веранду), де температура вище +5-6 градусів, то такий саджанець може прокинутися не раніше, а пізніше своїх «побратимів», які перезимували надворі (в прикопі) або підвалі з температурою +2-4 градуси. При цьому динаміка зростання такої рослини буде уповільнена, а всьому виною — інгібітори, які не були повністю зруйновані в результаті природного поступу подій.
Що впливає на пробудження саджанців
На стан рослин впливає і вологість, яка взимку в квартирі дуже низька (зазвичай 30%). У той час як у підвалі саджанці рекомендується зберігати повністю упакованими в пакет зі зволоженими тирсою або піском. Це не дає їм пересихати.
На пробудження саджанців і їх «самопочуття» впливає також освітлення приміщення (підвіконня). Адже світло — основне джерело живлення для рослини. В результаті нестачі сонячного світла вона буде погано розвиватися і хворіти.
Якщо дістати саджанець у січні-лютому, коли він уже може почати рости, важливо розуміти, що в ці місяці сонячного світла все ще катастрофічно не вистачає навіть на південній стороні. Тому використання ламп для додаткового освітлення є обов’язковим.
При цьому потрібно також знати, що скло не пропускає ультрафіолет. Якщо листя виросло на підвіконні, то перед тим як посадити рослини на сонячне місце, витримайте їх у тіні, щоб листя встигло звикнути до ультрафіолету. Інакше воно згорить або отримає опіки від ультрафіолету.
Діставати саджанці з місць зберігання треба з настанням природної (не календарної) весни і висаджувати на постійне місце, коли прогріється земля.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.