Напередодні зими хотілося б застерегти садівників-любителів від проблем, які можуть виникнути через помилкове переконання, що плівка для укриття насаджень може вберегти їх від морозів. Це не лише не вірна, а і шкідлива рекомендація.

Плівка для укриття, захист рослин від морозу

Плівка для укриття насаджень на зиму не годиться

Слід знати, що всі плодові культури набагато легше переносять морози при поступовому зниженню температур, а при різких переходах від відлиги до мінусових температур ушкоджуються сильніше. Коли прослідкувати за фізичними процесами, що відбуваються у тканинах рослин узимку, то можна провести аналогію зі склянкою. Якщо після гарячої води в неї зразу налити холодну, скло трісне.

Аналогічну несприятливу ситуацію створює і плівковий каркас: удень, під сонцем, там значно підвищується температура. Таким чином виникає «парниковий ефект». Вночі температура різко знижується, адже плівка не тримає тепло. Тому після штучно створеної плюсової температури навіть невеликі морози, безпечні у звичайній ситуації, можуть призвести до значних пошкоджень, а можливо, і до загибелі рослин при зберіганні їх під плівковим каркасом.

Захист рослин від морозу: перевірені на практиці способи

Отже, вище ми вияснили, що плівка для укриття від морозу категорично не підходе. Але існує багато випробуваних і перевірених практикою способів захисту стовбурів і скелетних гілок від морозів, сонячних опіків і морозобоїн. Приміром, стовбури молодих дерев захищають, обв’язуючи їх толем або руберойдом. При цьому нижню частину руберойду чи толю слід заглибити в землю на 5-10 см, а землю навколо гарно притоптати. Щоб не виникало «парникового» ефекту і для затримки тепла, стовбури попередньо обв’язують мішковиною або просто старим ганчір’ям. Зовнішній бік руберойду або толю слід побілити вапном чи водоемульсійною фарбою, аби матеріал не прогрівався.

Дуже добре зарекомендували себе для обв’язування капронові колготки або склотканина. Ними ретельно, не пропускаючи незахищених ділянок кори, обмотують стовбури, починаючи з поверхні ґрунту, а також міцні скелетні гілки. Миші ніколи не гризуть таку тканину, та і підпрівання кори під таким обв’язуванням не відбувається. Також добре для таких цілей підходе агроволокно. Одним словом, для захисту дерев годиться будь-який повітропроникний матеріал, який не притягує сонячних променів (навіть папір), а не плівка для укриття.

Поділитись: