За останні роки літня спека на території України починає відчуватись в деяких випадках вже з перших чисел травня. Тому мимоволі замислюєшся: а що ж буде далі? Тим більше, що за прогнозами метеорологів, наступне літо є ще більш жаркішим, ніж попереднє.

Літня спека, захист огірків, препарати для захисту рослин, як захистити город

Що робити, коли дошкуляє літня спека

Якщо у попередні роки, зокрема у південних і південно-східних регіонах України, багато хто став помічати, що майже кожного сезону у липні-серпні «спалюється» листя на більшості сортів смородини і малини, а на більшості сортів помідорів уже з липня припиняють зав’язуватися плоди, в той час як деякі ще продовжують цвісти. Пилок стерилізується спекою, та й рильця тичинок висихають одразу після розпускання квітки. Огірки «спалюються» ще раніше.

Що ж робити у такій ситуації?! Варіантів вирішення цієї проблеми кілька. Варіантів вирішення цієї проблеми кілька. По-перше, не забуватимемо, що влітку вже із 10-ї години ранку сонячного випромінення падає на землю і рослини стільки, що процес фотосинтезу в листі просто блокується і більшість рослин опиняється у світловому і температурному «щоці». Це триває до 17-ї години. Якісь культури і сорти витримують цей проміжок часу у марному «ступорі», а більшість просто обпалюється сонцем.

Ось і перша підказка до дій. Треба приглядатися до рослин, ставити відмітки про них десь у записниках і наступного сезону сіяти ті сорти, якими успішно переноситься літня спека. Із помідорів, за спостереженнями городників, добре поводять себе сорти Чері і Де-Барао. Схоже, що ближче сорт до своїх предків, то вища його стійкість. Є ще стійкі сорти до літньої спеки:

  • Жарий.
  • Корольок.
  • Красунчик.

Вони не тільки витримують літню спеку, але і плодоносять до самих заморозків.

Захист огірків та кущів від літньої спеки

Огірки, пам’ятаючи про їх індійське походження, корисно вирощувати другим терміном сівби під деревами у другій половині літа, спрямовуючи їх огудини вгору вздовж стовбура. Такий спосіб вирощування підходе для сорту Фенікс 640 і  його модифікації «Фенікс плюс. Плоди з рослин з цих сортів можна збирати аж до осінніх заморозків. Незручність лише в тому, що доводиться це робити з допомогою драбини або подовженого секатора.

Можна на дерева огірки і не пускати, але шпалеру-намет для них треба поставити так, щоб у згадані години на них потрапляла розсіяна тінь від великих дерев.

Літня спека також дошкуляє малині і чорній смородині. Тому такий же принцип, як і для огірків, можна використовувати і при розташуванні кущів малини і чорної смородини. Але з ними складніше, адже це не однолітня культура. Тут може допомогти сітка для притінення, котра захистить як від активних сонячних променів, так і від граду. Проте цей спосіб захисту поки що не всім доступний у фінансовому плані. Адже сітка завдовжки 20 м і завширшки 2 м (найбільш підхожий розмір для дачі-городу) обійдеться садівнику-любителю не так то й дешево.

Препарати для захисту рослин від літньої спеки

Є ще один доступний варіант захисту рослин від літньої спеки — це використання препаратів, які призначені захищати рослини від теплового, сонячного стресу.

Перше місце належить біопрепарату альбіт. Ціна на нього не дужа зависока, але це не на один сезон, та й норма витрати препарату з розрахунку на гектар площі є зовсім недорогою. Він цікавий не тільки як найрезультативніший захисник від сонячного стресу, але й як потужний стимулятор, котрий підвищує імунітет рослин так, що врешті-решт спрацьовує як більшість спеціалізованих фунгіцидів.

Літня спека не така буде страшна ще й з іншим препаратом. Схожі якості (хоча дещо слабкіші) мають і вітчизняні препарати марс і вимпел. Помітно знімає стреси і стимулює рослини на додатковий урожай такий препарат, як імуноцитофіт. По-своєму, але із тим же результатом у ліквідації теплового стресу і підвищенні врожайності працює вітчизняний препарат біоглобін. Тільки не треба забувати, що стимуляція завжди повинна підтримуватися додатковим живленням рослин. Лише тоді можна розраховувати на результат.

Справжньою знахідкою став прилипач-плівкоутворювач агролип вітчизняного виробництва. Завдяки еластичній гелієвій плівці, яка щоранку розбухає і вкриває листяний апарат, він діє і як стимулятор росту, і як підживлення. Поступово, майже впродовж місяць рослини живляться тими складовими, що містяться у плівці, а заразом і нею самою. Адже вона також «їстівна» для рослин. Ось завдяки цій властивості проявляється ще одна його корисна здатність: унікальна за тривалістю пролонгація дії складу з агролипом. Не говорячи вже про те, що сама плівка вберігає рослини від ультрафіолету на 4–5% і стримує транспірацію листя, зберігаючи тим самим дефіцитну вологу.

Тож ситуація із літньою спекою не зовсім безнадійна. Треба лише бути готовим до цього складного для рослин і садівників періоду, щоб літня спека не застала зненацька.

Поділитись: