Щодо розведення голубів, то як би люди не старалися підрахувати, скільки ж всього порід голубів на світі, точну цифру вони назвати не зможуть. Але спершу, ніж розводити цих прекрасних птахів, потрібно побудувати голубник.
Різноманітність порід голубів
Кожній групі голубів людина знаходить своє застосування. Так, наприклад, з’явилася дуже урочиста традиція під час весілля відпускати в небо парочку білосніжних голубів. Безперечно, таке весілля запам’ятається всім надовго, а молодятам так взагалі на все життя. До вибору таких голубів немає особливих вимог. Все що тут потрібно це аби голуб красиво злітав і був білосніжним. Порода ж тут не має значення.
Для любителів розведення голубів однією із самих популярних — є декоративна група голубів. Такі голуби мають незвичайний привабливий вигляд. Навіть не дуже знана в голубах людина зможе відзначити пишність і перевагу якобіна, павича і дутиша.
Особливу і популярну групу складають бойні голуби. Багато хто, почувши назву групи, тут же представлять собі бійцівських голубів. Слава Богу, до такого ще люди не додумалися. Голуби отримали таку свою назву за повітряні змагання. Злітаючи, голуб під час польоту перекидається через голову і б’є своїми крилами. Голубівники прозвали такі польоти боєм.
Найбільш малу групу голубів представляють м’ясні породи. За кордоном таких голубів розводять для отримання від них м’яса. В Україні такі породи голубів можуть ще зустрічатися в якості рідкісних, декоративних експонатів.
Розведення голубів
Багатьом здасться, що розводення голубів абсолютно нескладна справа, однак це не так. При розведенні голубів потрібно враховувати багато деталей і нюансів, інакше можна отримати низько породне потомство. Звичайно, найчастіше голуби схрещуються самі без особливих зусиль. Однак якщо захотіти від одержаних пташенят отримати високі якості і найбільші цінності, то до процесу розмноження слід підійти якомога відповідальніше.
Перш за все, необхідно звернути увагу на те які якості отримає пташеня від тієї чи іншої пари. Всі якості діляться на домінантні і рецесивні. Будь-які домінантні якості завжди будуть домінувати над рецесивними. Зазвичай за правилом спадкування всіх домінантних якостей можна домогтися певного необхідного забарвлення, форми голови, хвоста або ніг, а так же розмірів і форм пір’я.
Отже, шляхом численних і правильно підібраних пар, можна вивести голубів з найприголомшливішими якостями. Однак в цій справі варто бути вкрай обережним, тому що якщо хоч раз помилитися у вже побудованій системі, всі найкращі якості у голуба можуть пропасти і тоді доведеться все починати заново, а це значить, що знову доведеться витрачати багато часу, щоб відновити вже наявне, і тільки потім просунутися далі. Але це окрема розмова і більш детальна. Залишимо цю тему для іншої публікації.
Хто ж вони такі ці високольотні голуби?
Гонними називаються голуби, які піднімаються в повітря шляхом примусового полохання. Птахи літають всі разом невеликими групами, в основному їх політ проходить по колу не надто низько, але й не високо. На сьогоднішній день довгий час в повітрі ці голуби перебувати не можуть, але за один день можуть підніматися на крило по кілька разів. Деяким голубівникам шляхом довгих тренувань вдається домогтися від окремих особин більш довгого і високого польоту.
В основному це голуби з дзьобом середньої довжини. Це життєрадісні птиці, відмінно справляються з пташенятами, здатні пристосовуватися до будь-яких погодних змін. Дуже часто голубівники можуть підкладати цим голубам пташенят від інших голубів. Всі високольотні голуби в основному середньої величини. Можуть мати найрізноманітніші пір’яні прикраси. Лапи у цих голубів можуть бути як голими, так і з абсолютним оперенням.
Колись давно деяких гонних голубів використовували з метою відлову інших. Таких голубів прозивали скакунами. Птахи сиділи на даху своєї голуб’ятні, а, побачивши незнайомого голуба вони піднімалися в повітря і привертали до себе увагу. Після того як в небі відбувалося знайомство скакун повертався до себе на дах, а разом з ним і чужинець. Такі скакуни найбільш часто траплялися серед породи монахів.
Бойні голуби — приголомшливі літуни
Бойні голуби — це особлива порода голубів належать до декоративної групи. Свою назву птиці отримали за приголомшливі польотні танці, які у голубівників прийнято називати боєм. Злітаючи голуб починає бити крилами і здійснювати різноманітні перекиди через голову.
Батьківщиною розведення голубів бойних порід є Іран. Птахи дуже витривалі і можуть літати без зупинок протягом п’яти годин. Ці голуби невибагливі і життєздатні, так що утримувати їх зможе будь-який початківець-любитель. Бойні голуби бувають декількох видів. Зустрічаються:
- Довгодзьобі.
- Короткодзьобі.
- Середньодзьобі.
Можуть бути голуби з голими ногами або ж «в панчішках», на деяких видах голубів зустрічаються різні пір’яні прикраси. Різноманітності забарвлень немає меж.
Як і всі домашні голуби бойні живуть в середньому близько п’ятнадцяти-двадцяти років. До десяти років активно дають потомство. Після десяти років життя при хорошому догляді можуть давати потомство, але вже менш активно.
Тільки куплених голубів не можна відразу ж підсаджувати до вже наявних птахів, так як спочатку необхідно нового постояльця потримати одного протягом місяця на карантині. За цей час необхідно ретельно стежити за птахом, уважно придивлятися до нього. Якщо нічого підозрілого не було виявлено, то голуба можна запускати до решти. Карантин обов’язковий для новачків, адже простіше вжити заходів обережності відразу, ніж в разі чого лікувати всіх хворих голубів.
Голуби декоративних порід
Найбільшу популярність і прихильність серед всіх любителів і професійних заводчиків птахів мають декоративні голуби. Адже на відміну від звичайних голубів, декоративні мають барвисте оперення, красивий вид, і доглядати за ними набагато легше. Розведення голубів декоративних порід пов’язано з утриманням їх у вольєрах, їх можна зовсім не випускати на вулицю. Все це пояснюється тим, що такі голуби не люблять літати і їм не потрібно багато місця, а розмноження у них в неволі просто приголомшливе. Декоративних порід голубів дуже і дуже багато, і часом у будь-якого любителя можна зустріти свого унікального голуба. Розглянемо дві найбільш що зустрічаються і приваблюють любителів породи.
Павині або як часто їх називають трубачі
Такі голуби мають найрізноманітніше забарвлення. Характерною особливістю цих голубів є їх хвіст. Він має видозмінене оперення і характерне збільшення кількості рульового пір’я. Під час залицянь голуб, щоб привернути увагу самки розпушує свій хвіст у вигляді віяла і закидає його на спину.
Бантасті голуби
Голуби цієї породи найчастіше мають білосніжне або ж сизе забарвлення. Іноді зустрічаються і інших забарвлень. Це дуже маленькі птахи і їх маса досягає максимум 200 грам. На грудях у птахів пір’я розходяться в різні боки, в результаті чого утворюється свого роду бант. Саме за свій зовнішній вигляд голуби і отримали таку свою незвичайну назву.
Статні голуби
Серед розведення голубів декоративних порід виділяється клас статних. До них відносяться птиці з гордою будовою тіла, або як прийнято називати — статтю. Такі голуби мають горду і красиву поставу, невеликий акуратний вигин тіла опущені крила і задертий хвіст.
Статність голубів розділяється на три підгрупи.
- Вислокрилі. У таких голубів низькі крила зазвичай вони торкаються підлоги, птиці ніколи не трясуть шиєю, а їх хвіст завжди піднятий приблизно на 30 мм.
- Трясуни. У таких птахів широкий високо піднятий хвіст (приблизно до 70 мм), довга з плавним вигином шия, якою голуб постійно трясе. Статура птахів середня.
- Качуни. У таких голубів коротке тіло, високо підняті груди, довга шия, якою птиці нерідко трясуть. Хвіст задертий дуже сильно понад 76 мм. Під час ходьби таким голубам властиво плавне погойдування тіла. Саме за це погойдування підгрупа і отримала свою назву. Крім ходьби хитатися голуб може і в заведеному стані. Вся підгрупа Качунів відноситься до статних голубів. Серед усіх порід найбільш зустрічаються: полтавські чорнохвості, ростовські кольорові, ростовські лебеді, воронезькі жуки, білогруді ростовські, червоногруді волзькі і інші.
М’ясні породи голубів
Ще з найдавніших часів голуби були об’єктом для полювання. Їх м’ясо цінувалося як надзвичайно смачне і поживне. Поступово коли почалося відбуватися одомашнення голубів, основною метою розведення голубів служило отримання від них м’яса. З появою різноманітності в їжі розводити цих птахів стали вже для інших цілей. На сьогодні існує близько п’ятдесяти різних м’ясних порід, але в Україні тримають їх в основному не з метою отримання м’яса, а як рідкісних та цінних екземплярів. М’ясні породи голубів представляють дуже незвичайні і красиві особини. Умовно всі м’ясні породи можна розділити на чотири різних види.
- Примітивні.
- Заводські.
- Голуби велетні.
- Куроподібні голуби.
До такого виду можна віднести породи Карно і польських рисей. Всі куроподібні голуби були виведені в Італії. Вони не досягають великих розмірів, зате мають незвичайний вигляд. Шия і ноги у таких голубів неймовірної довжини, а тулуб і хвіст абсолютно маленькі.
Найвідомішою і найпоширенішою породою куроподібних голубів є мальтійські голуби. Це дуже великі птахи схожі на звичайних голубів.
Заводські голуби — це стандартні породи, призначені для розведення на птахофабриках. Такі голуби зовсім не вміють літати. Якими б не були голуби кожна порода по-своєму унікальна, і має право на існування і розведення.
Виставкові голуби
Найбільш важливим моментом для голубівників є період виставок. Це і хвилююча і дуже трудомістка година. За виставковими голубами потрібен інший більш ретельний догляд. Особливу увагу під час розведення голубів необхідно приділяти правильному годуванню, адже саме від того як власник буде годувати своїх вихованців залежить як будуть виглядати птиці.
У виставковий період необхідно перейти на зимове харчування. Отже, найкраще годувати їх два рази на день. Вранці після обов’язкової чистки клітки птахам наливають свіжу воду, і насипають частину корму. Кількість їжі повинна бути такою, щоб вистачило на всіх птахів, але при цьому нічого не залишалося. Обов’язковим моментом є додавання вітамінів і мінеральних речовин.
Другий раз годувати птахів найкраще ближче до вечора. Це пояснюється тим, що по холодних ночах у голубів завжди повинен бути повний зоб, і він буде всю ніч ситий. Обов’язково хоча б раз в тиждень додавати вітамінні підкормки.
Важливо стежити, щоб голуб не розтовстів або ж не схуд. Їжа, яку дають птахам повинна бути легкозасвоювана. Якщо ж голуба годувати постійно важкою їжею він за короткий час набереться жиру і втратить всі свої льотні якості. Худим голубам на виставці теж робити нічого. Їх визнають або не стандартом, або хворими.
Правда і вигадки про голубів
Голуб різнобічний птах. Якщо придивитися з одного боку голуба можна прирівняти до горобців, які стрибають по вулицях міста в пошуках смачних крихт. Але з іншого боку для розведення голубів налічується безліч різних порід, для кожної з яких характерні свої унікальні властивості. Крім цього голуб визнаний частиною Святої Трійці. У Біблії саме голуб приніс гілочку в знак того що потоп закінчився. І саме голубів молодята відпускають в небо на весіллі. Звичайно, всі бачать різницю між звичайними голубами, що гуляють по місту і випрошують у перехожих хліб і насіння і тими білосніжними породистими створіннями, які так красиво злітають на весіллях в небо. Але хоч би якою була різниця, саме з цих сірих міських створінь і почався весь клас голубів.
Якось про звичайних міських голубів пішов слух, що вони п’ють бензин. Ця думка з’явилася через їх забарвлення на шиї що переливається. Крім цього багато хто вважає, що голуби є переносниками різних хвороб. Так, безсумнівно, міські голуби можуть хворіти, але ці хвороби абсолютно безпечні для людей. А ті породисті голуби, що випускаються в небо і прагнуть прилетіти додому, абсолютно не контактують зі звичайними дикими голубами.
Істотним недоліком усіх голубів є те, що вони приносять шкоду місту. У голубиному посліді міститься багато токсичних речовин, здатних зруйнувати будь-який матеріал. Тому перед весіллям голубів перестають годувати за день до церемонії випуску. Таке собі знущання над птицею, щоб голуб не поставив мітку на комусь із наречених чи то гостей.
От поки що все, стосовно розведення голубів. На особливу увагу заслуговують спортивні (поштові голуби), які будуть описані окремо.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.