Що треба знати дитині перед тим, як вона піде до школи? Ваша дитина йде до першого класу. На той час вона повинна чогось навчиться і починати робити перші кроки у самостійному житті.

Дитина йде до першого класу, загальний розвиток вашої дитини, дитина йде в перший клас, вчити дітей іноземним мовам, орієнтування в часі та просторі, навчити дитину користуватися календарем, розвиваємо логічне мислення у дітей, як навчити дитину спілкуватися з однолітками, вправи на розвиток сприйняття, формування спостережливості, підвищення рівня сприйняття

Дитина йде в перший клас: що вона має знати та вміти?

Все частіше зустрічається думка, що дитині, яка йде до школи, не варто забивати голову знанням букв та цифр, вмінням рахувати, читати та писати. Цьому її зможуть навчити і вчителі, інакше дитині буде просто нудно на уроках. Заради справедливості варто відзначити, що існує й протилежна думка.

Але всі сходяться на думці щодо того, що головне не вміння щось робити, а бажання та загальний розвиток вашої дитини. Саме тому набагато важливіше, коли дитина йде в перший клас, щоб вона вміла орієнтувався в наступних питаннях, які стануть у нагоді їй при навчанні.

Отже, розкажіть дитині, як називається країна, в якій вона живе, як називається її рідне місто, яка вулиця чи площа головна у цьому місті. Нехай дитина запам’ятає свою домашню адресу, своє прізвище. Також дитина повинна орієнтуватися в тому, скільки їй років (а також, скільки років їй було минулого року і скільки буде наступного), коли має бути день народження.

Розкажіть дитині, де і ким працюють мама та тато, як звати її бабусь та дідусів.

Також корисно знати про те, які тварини мешкають у лісі, на полі чи в морі, знати деяку інформацію про цих тварин.

Вивчаємо іноземні мови з пелюшок

Зараз багато шкіл пропонують вчити дітей іноземним мовам вже в першому класі (і батьки здебільшого це схвалюють). Такий підхід виправданий, оскільки мозок дитини набагато сприйнятливіший до іноземних мов і вони даються дітям набагато легше, ніж дорослим, або навіть старшокласникам.

Але мало хто з батьків замислюється про те, щоб вчити дитину основ іноземної мови ще в дошкільному віці, багато хто просто не готовий повірити, що це можливо. В даному випадку, правда, йдеться не стільки про вивчення мови (адже деякі першокласники не вміють до ладу читати рідною мовою), скільки про підготовку до її вивчення. А підготовкою можна (і потрібно) зайнятися ще буквально з пелюшок, ще до того, як дитина йде до першого класу.

В ідеальному випадку добре, якщо обоє батьків (або хоча б один з них) на достатньому рівні володіли б розмовною іноземною мовою. Читаючи маленькій дитині казку на ніч, або співаючи колискову, можна робити це іноземною мовою. Для батьків, які володіють лише рідною мовою, гарним виходом стане сучасна відео-аудіо техніка. Але, все ж таки дитині набагато приємніше засипати під звуки голосу батька, ніж під аудіо звук.

Дітям трохи дорослішими можна включати мультфільми, озвучені іноземною мовою. Як і раніше, тут важливим є не розуміння сенсу слів, а сприйняття на слух звучання мови в цілому. У школі таким дітям буде набагато простіше опанувати іноземну мову, адже її звуки їм уже знайомі і мова не зовсім чужа.

Орієнтування в часі та просторі

Коли дитина йде до першого класу і починає вчитися в школі, їй доводиться самій орієнтуватися в часі. А це знати о котрій годині починаються і закінчуються уроки, коли настає і скільки триває перерва, які дні у неї робочі, а які вихідні і т. п.

Ще в дошкільному віці дітей потрібно привчати до розпорядку дня, але для цього від них вимагається розуміння послідовності дій:

  1. Що за чим робити.
  2. Розуміння того, що «після того, як» не є еквівалентом «внаслідок того».

Тобто події можуть слідувати одна за одною як незалежними, так і маючи причинно-наслідковий зв’язок.

Найпростіше навчити дитину користуватися календарем. Для цього потрібно купити великий та барвистий календар (додатковим плюсом буде наявність на календарі зображення пір року), повісити його на стіні (це можна зробити біля робочого місця малюка). Позначте на календарі день народження дитини, Новий рік, інші важливі для малюка свята. Час від часу говоріть з ним про те, яке сьогодні число, скільки часу залишилося до того чи іншого «опорного» моменту.

Наступним важливим кроком у орієнтуванні у часі, коли дитина йде до першого класу, є вміння дитини користуватися годинником. Для дітей, які вже знають цифри і трохи вміють рахувати простіше буде розібратися з цифровим, електронним годинником. Для навчання малюка визначенню часу по стрілочному годиннику зручно зробити макет годинника.

Зробіть також картинку з розпорядком дня, на якій намалюйте годинник, що показує певний час, а також дитину, яка робить ранкову зарядку, читає книжку або сплячу. Так дитина навчиться асоціювати свій розклад із показаннями годинника.

Як правило, у дошкільному віці діти вже вміють орієнтуватися у поняттях «ліво» та «право», «верх» та «низ». Для закріплення цих навичок стануть у нагоді ігри в лабіринт, суть яких зводиться до пошуку «скарбів» у намальованому лабіринті.

На аркуші паперу в клітинку намалюйте лабіринт, а одну клітинку позначте як скарб (можна просто поставити хрестик). Потім нехай дитина йде по лабіринту, виконуючи ваші команди «вперед», «праворуч», «ліворуч» доти, доки не досягне клітини зі «скарбом». Потім гру можна ускладнити наступним чином: гравець, наступний по лабіринту, його не бачить, а тільки віддає команди навмання, а другий гравець відповідає чи є шлях у вибраному напрямку, або там знаходиться стіна лабіринту.

Діти взагалі дуже люблять грати в піратів і пошуки скарбів, так що ідею з лабіринтом можна запросто перенести з паперу в навколишній світ. Спробуйте разом намалювати «карту» — наприклад, план кімнати чи двору. А потім ви сховаєте десь «скарб» і відзначите це місце на плані, а малюк нехай спробує знайти.

Крім детального плану можна використовувати також словесні вказівки, наприклад, «п’ять кроків від великого дерева до пісочниці, потім чотири кроки ліворуч». Можна також намалювати план вашого району і на ньому позначити дорогу до дитячого садка, школи тощо.

Розвиваємо логічне мислення у дітей

Логіка та вміння робити узагальнені висновки стануть у нагоді в школі, коли дитина йде до першого класу. Саме розвиток цих якостей дозволяє малюкові не просто запам’ятовувати, а й розуміти суть тих дій, які йому доводиться робити.

Наприклад, багато батьків впевнені, що їх дитина вміє складати і віднімати числа, хоча насправді вона може не розуміти, звідки береться результат, а просто пам’ятати, що, скажімо, 5-2=3. Аналогічним чином багато дітей «читають» — фактично, вони просто запам’ятовують, як виглядають деякі слова цілком.

Для розуміння дитиною загальної картини з нею треба займатися, ставлячи відповідні питання. Запитуйте дитину про те, яке правило використовується в тому чи іншому випадку (наприклад, імена пишуться з великої літери), а не просто стежте за виконанням окремих випадків цього правила.

У випадках із правилами слід пам’ятати, що правила стосуються не лише уроків, а й щоденної діяльності. Наприклад, не можна переходити дорогу на червоне світло, не можна розмовляти з незнайомцями. Оскільки діти часто люблять ігнорувати правила, важливо, щоб дитина розуміла також і причини заборони.

Вчіть дитину не просто вирішувати завдання та приклади, але бачити кілька варіантів вирішення та шукати оптимальний з них (найпростіший). Запитуйте «як ще можна вирішити це завдання?», «Чому ти вибрав саме цей спосіб вирішення?» — таким чином дитина вчиться аналізувати та планувати свої дії.

Для розвитку стратегічного мислення та логіки корисно навчити дитину грати в шашки, а згодом і в шахи. Також можна пограти з дитиною у шпигунів, запропонувавши їй розгадати «шифр» у вигляді головоломки чи математичної загадки.

Як навчити дитину спілкуватися з однолітками

Якщо малюк у дошкільному віці відвідував дитячий садок, або якийсь інший дошкільний заклад, то він уже має певні навички спілкування з однолітками. У той же час, багато дітей йдуть до школи без попередньої підготовки і просто не вміють жити в соціумі. Граючи на дитячому майданчику, малюки перебувають у власному світі, де правила дорослого життя часто не мають сили, вони поступаються своїм місцем емоційним, імпульсивним рішенням.

Коли дитина йде до першого класу, то ключову роль у підготовці дитини до спілкування з однокласниками займає вміння зрозуміти позицію співрозмовника, поставити себе на його місце. Вміння співпереживати закладено в людях від народження, але дитині потрібно вказати правильний напрямок їхнього розвитку. Наприклад, коли ви читаєте книжку або дивитеся фільм, запитайте малюка його думку щодо того, що в даному випадку думає або відчуває головний герой історії, як би вчинила дитина в подібній ситуації.

Також навчайте малюка елементарним правилам спілкування, поясніть, що вітаючись з людьми, він робить їм приємно. Що слово «дякую» теж є не просто проявом гарного виховання, але й приємно для того, кому його кажуть.

Вчіть дитину уважно слухати співрозмовника та виявляти зацікавленість у оповіданні. Наприклад, якщо друг малюка розповідає про візит до лікаря, то дитина може запитати, «чи тобі було страшно?» або «тобі було боляче?».

Разом приготуйте привітання другові малюка в його день народження, відвідайте хворого родича, поцікавтеся його самопочуттям. Супроводжуючи вас у таких справах, дитина звикне проявляти увагу до інших людей і в школі поводитиметься відповідно.

Вправи на розвиток сприйняття

З самого початку входження у навчальний процес сприйняття у дітей-шістрічок досить добре розвинене (у них хороший слух і гострий зір, вони чудово орієнтуються у квітах тощо). Але, все ж таки, їх сприйняття поки що слабо диференційоване. Діти ще не навчилися робити цілеспрямований аналіз результатів сприйняття. Вони не можуть виділити серед них щось головне та суттєве, їхнє сприйняття має виражену емоційність.

При включенні в процес навчання відбувається в дітей формування спостережливості. У процесі навчання можна збільшити швидкість перебігу процесів сприйняття, а також збільшити кількість сприйнятих об’єктів, збільшити обсяг запам’ятовування та інше.

З існуючими кількісними змінами у розвитку сприйняття дітей шестирічного віку також відбуваються якісні зміни. Їх прояв помітний у світлі певної структури сприйняття, і навіть виникнення нових особливостей, які свідчать про підвищення пізнавальної активності в дітей. Для зміцнення зв’язків у корі головного мозку та підвищення рівня сприйняття необхідно розвивати спостережливість. Для цього найкраще використати набір спеціальних вправ.

У комплекс занять із розвитку сприйняття входять вправи в розвитку уважності, винахідливості, мислення, зорового сприйняття і пам’яті. Ось такі турботи чекають на вас, коли ваша дитина йде до першого класу.

Поділитись: