У Луцьку донині зберігся чудовий середньовічний замок Любарта Великого князівства литовського, який є гордістю жителів міста. Його урочистий вигляд відрізняється від інших українських замків, приземкуватих і суворих, він більше схожий на манірні європейські замки з високими стінами і стрункими вежами. Замок живописно підноситься на пагорбі, його оточують старовинні квартали Луцька, які включені до складу історико-культурного комплексу «Старе місто». Луцький замок Любарта — єдиний в Україні архітектурний пам’ятник Великого князівства Литовського. Як і більшість європейських замків, він побудований з цегли, а не складний з каменів, як інші українські замки.

Луцький замок Любарта, луцький з'їзд монархів, українські замки

Луцький замок Любарта

Замок складається з трьох могутніх веж, з’єднаних стінами. Кожна вежа має свою назву — Владича, Любартова і Стирова. Найвідоміша вежа замку — Любартова, саме вона надає твердині величний вигляд. Це висока струнка вежа, в нижній частині якої зроблений арочний проїзд, а верхня прикрашена короною зубців. Вежа названа в честь литовського князя Любарта, по волі якого замок був побудований. Протягом довгих років Луцьк використовувався в якості південної резиденції литовських володарів.

У Владичій вежі розміщується унікальна експозиція виставки дзвонів «Дзвони Волині, історія і сучасність». Але крім цього, у ній знаходиться Арсенал — в який входить колекція старовинної зброї, а в Любартовій виставлена ​​будівельна кераміка. Між Любартовою і Стировою вежами розміщується «Шляхетський» будинок, в якому знаходиться картинна галерея.

На даний час в старовинному замку Любарта знову кипить життя: проводяться фестивалі, свята, екскурсії та навіть весільні церемонії. Щорічно на фестиваль середньовічної культури «Меч Луцького замку» з’їжджаються сотні гостей і учасників з різних міст України, а також з-за кордону. Тут можна спостерігати не тільки битви лицарів, а й конкурси старовинних костюмів, середньовічні танці та багато іншого.

Луцька фортеця колись складалася з двох частин — вищеописаного замку Любарта і Окольного замку, який представляв собою міську оборонну систему. У неї входили старовинні храми, що збереглися в районі Старого міста. Особливою красою серед них виділяється Петропавлівський костел монастиря єзуїтів, що поруч з замком. Костел зводився в 1616–1639 роках в стилі бароко італійським архітектором Джакомо Бріано. Єзуїтські монастирі славляться своїми таємничими підземеллями. Єзуїти примудрилися побудувати під землею цілий печерний комплекс з підземним костелом, в’язницею, численними склепами і колодязем. Зараз підземелля частково відреставровані, в них проводять екскурсії.

Луцький з’їзд монархів: цікаві факти з історії замку

І трохи цікавої історії і фактів. У 1429 році в Луцькому замку відбувся на ті часи грандіозний захід — з’їзд монархів європейських держав. Главами держав велося обговорення способів захисту від загрози, що насувається — Османської імперії. Приїхали польський король Ягайло, німецький імператор Сигізмунд, московський великий князь Василь II, датський король, папський легат, гросмейстер прусський, воєвода волоський, хан перекопський і візантійський посол. Однак переступити через міжусобні чвари і об’єднатися проти спільного ворога правителі так і не змогли.

Луцький замок Любарта, єдиний з українських замків, зображений на грошових банкнотах. Любартова вежа красується на банкноті номіналом 200 гривень.

Поділитись: