Дорогі Українці! Вітаю Вас з Днем Державного Прапора України, який є нашим всенародним державним святом! Цей день присвячений нашому державному символу — Прапору України. Відзначаємо ми його 23 серпня кожного року.
З Днем Державного Прапора України
Загальнодержавний рівень свято набуло після того, як Президент України Леонід Кучма видав відповідний 23 серпня 2004 року указ за номером 987/2004 «Про День Державного Прапора України». До цього указу було занесено доповнення Президентом Віктором Ющенко про заснування підняття Прапора України в день цього свята та на інші державні свята і загальнодержавні заходи.
Історична мить свята
Раніше святкували і віддавали почесті Державному Прапору 24 липня і то це свято було тільки для Києва і мало муніципальний рівень. Саме в цей день 1990 року відбулося підняття синьо-жовтого прапора на мерією Києва.
Є ще така офіційна версія: 23 серпня у 1991 році, коли відбувся провал московського путчу, деякими народними депутатами України відбулося внесення синьо-жовтого українського прапора до сесійної зали Верховної Ради. Національний прапор освятив священник УАПЦ Петро Бойко. Тому ця подія і послужила прив’язкою Указу Президента України Леоніда Кучми, про що написали відповідну картину на стіні Верховної Ради України. А сам прапор в якості реліквії посів почесне місце в музеї ВРУ. На наступний день Україною було проголошено про незалежність.
Але, учасниками тих буремних подій називається інша дата внесення прапора до зали ВРУ. Цьому є підтвердження в стенограмі засідання позачергової сесії Верховної Ради України від 24 серпня 1991 року:
Лубківський Р. М.: «Шановні народні депутати, український народ! Сьогодні завершується торжество історичної справедливості. Ми повертаємося в лоно цивілізованих держав, опираючись на багатовікову традицію нашої державності — демократичної, миролюбивої і відкритої для всього світу. Виходячи з цієї традиції і з традиції пошани до національних святинь, а також традицій боротьби за незалежну Українську соборну демократичну державу, пропоную внести національний український жовто-синій прапор і встановити в приміщенні і на куполі Верховної Ради України»…
І ще:
Чорновіл В. М.: «Шановні колеги! Я хочу запропонувати невеличке доповнення. Мені сказали, що на вулиці є той прапор, з яким українці стояли на барикадах біля Верховної Ради України. Я прошу, щоб саме цей прапор був встановлений в нашому залі. І ще я пропоную, щоб до того, коли приймемо рішення про національну символіку, про національний прапор, наш прапор був піднятий над куполом верховної Ради».
Але до зали було занесено іншого прапора, про що є згадка народного депутата Миколи Поровського:
«23 серпня, вранці, у будинку Спілки письменників зібралась Велика Рада Руху за участю всіх депутатів Народної Ради…
Напередодні я розіслав у всі краєві організації Руху телефонограму із наказом негайно організувати масовий приїзд до Києва під стіни Верховної Ради членів Руху та наших прихильників. Переважна більшість організацій наказ виконала. Поїздами і автобусами до Києва виїхали десятки тисяч маніфестантів.
Тож рано-вранці 24 серпня, я заїхав до Секретаріату, щоб пересвідчитись, чи підготовили прапори, транспаранти та гасла для маніфестантів і все інше необхідне згідно з розробленим планом цієї маніфестації. Віктор Бурлаков, який вже чотири дні днював і ночував у Секретаріаті, організовуючи акції спротиву ГКЧП, у залі засідань розгладжував праскою складки тканини величезного синьо-жовтого прапора. Це знамено пошили напередодні членкині жіночої громади Руху…
Від Софіївського майдану надійшла маніфестація, котра принесла під стіни Верховної Ради величезне полотнище синьо-жовтого прапора. На майдані його освятив єпископ УАПЦ Володимир (Романюк). Процесія передала прапор нам, народним депутатам.
Всі ми клякнули на коліна і поцілували край знамена. Я тримав правий край прапора, а протилежний його кінець ніс В’ячеслав Чорновіл. Ми рушили із знаменом до Верховної Ради».
Пишучи ці рядки, так і хочеться вигукнути: «З Днем Державного Прапора України!».
Після того, як 4 вересня 1991 року була проголошена незалежність України, відбулось триразове голосування під час чого Голова Верховної Ради Леонід Кравчук погрожував подати у відставку, якщо не відбудеться вирішення питання, — синьо-жовтий національний прапор в урочистій обстановці підняли над парламентом.
18 вересня 1991 року Президією Верховної Ради України була прийнята Постанова «Про прапор України», чим по факту синьо-жовтий прапор став офіційним прапором України. З цього моменту синьо-жовтий прапор присутній на всіх зустрічах іноземних гостей, при складанні присяги військовослужбовцями, в посольствах України і з’являється в ООН.
28 січня 1992 року Верховною Радою України приймається постанова «Про затвердження державним прапором України Національного прапора» (хоча дія старої Конституція продовжувалась, де в якості державних символів виступала символіка УРСР). В постанові є такі рядки:
Державний Прапор України «являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої — синього кольору, нижньої — жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3».
Встановлення свята відбулось:
«…На вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України…» згідно з Указом Президента України, Леоніда Кучми, «Про День Державного Прапора України» від 23 серпня 2004 року № 987/2004.
У 2009 році Президентом України Віктором Ющенко в цей указ були внесені зміни про заснування щорічної офіційної церемонії підняття прапора 23 серпня по всій Україні.
Як проводиться свято «День Державного Прапора України»
В День Державного Прапора України здійснюються різноманітні урочисті заходи, наприклад, кожного року 23 серпня о 9 годині відбувається офіційна церемонія підняття Державного Прапора України в Києві, обласних та районних центрах, інших населених пунктах України. На цій церемонії приймають участь наукові та культурні діячі, міжнародні представники, громадські, релігійні організації, політичні партії.
Також вивішування Державного Прапора України стосується громадян України та діаспори, підприємств, державних установ та організацій.
З Днем Державного Прапора України!
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.