Не тільки мене, але й багатьох читачів мого блоґу цікавлять найсолодші сорти кукурудзи. Тому мова зараз піде про вирощування солодкої кукурудзи на наших присадибних ділянках.

Вирощування солодкої кукурудзи: кукурудза для консервування

Кукурудза для консервування

Далеко не кожен сорт кукурудзи годиться для консервування. Придатна для цього тільки овочева (цукрова) кукурудза, в якої в їжу використовується зерно в фазі молочно-воскової стиглості. За смаком, поживністю і біологічною цінністю вона займає одне з перших місць.

Річ у тім, що в порівнянні з іншими підвидами кукурудзи овочева відрізняється високим вмістом водорозчинних цукрів, вітамінів і протеїнів, у яких переважають незамінні для людини амінокислоти лізин і триптофан. А жовтозернові сорти, крім того, накопичують каротин.

Рослини цукрової кукурудзи ніжніші, вони сильніше кущаться, формують більше качанів і гірше, ніж зернова і силосна кукурудза, переносять несприятливі умови. Оптимальна температура для росту і розвитку такої кукурудзи — 18…24°C, насіння її проростає при 10°C і вологості ґрунту 75%. Сходи нормально ростуть при 12°C, але вже при +3°C листя відмирає, а недостигле зерно ушкоджується, загниває і втрачає харчову цінність.

Вирощування солодкої кукурудзи не така вже й проста справа й потребує деяких знань і навиків. Характерна риса цього підвиду кукурудзи — уповільнений ріст у перший місяць і обмежене споживання вологи. Однак, щойно солодка кукурудза почне витягуватися і кущитися, різко зростає потреба у воді — впродовж доби одна рослина випаровує до 4 л води. Так відбувається тому, що цукрова кукурудза кущиться, а корені в неї слабкіші, ніж в інших підвидів.

Максимальну кількість вологи споживає під час цвітіння і формування качанів (цей період починається за тиждень до викидання волоті і триває близько місяця). Посуха в цей час погіршує запилення, призводить до череззерниці і напівпорожніх качанів. А нестача води в ґрунті при наливанні зерна знижує врожай і наповненість зерен. Тому високий урожай цукрова кукурудза дає на зрошуваних ділянках з родючим, добре дренованим ґрунтом.

Високоврожайні сорти кукурудзи

Кращими попередниками для цукрової кукурудзи є ранні овочі. Ґрунт готують з осені, а на весні, щоб ділянка не заростала бур’янами, займають сидератами. Безпосередньо перед сівбою траву скошують і провадять безвідвальне розпушування ґрунту.

Сучасні сорти і гібриди солодкої овочевої кукурудзи дають вищий урожай, дозрівають поступово, тому качани можна збирати довше. До них належить:

  1. Фаворит.
  2. Ранкова пісня.
  3. Гібриди Атлет.
  4. Октава.

Оскільки цукрова кукурудза з’явилася в процесі випадкової мутації, то вона запилюється пилком інших підвидів. Тому її насадження слід ізолювати, тобто розміщувати не ближче 50 м від зернових чи силосних сортів кукурудзи. Інакше через перезапилення в качані утворяться нецукрові зерна, що значно погіршує якість готового продукту.

Вирощування солодкої кукурудзи

Оскільки солодка кукурудза дуже вимоглива до тепла, то висаджувати її варто в той період, коли минає небезпека повторних заморозків, щоб її сходи не загинули від низьких температур. Початок-середина червня — ось кращий час для садіння.

Насіння загортають на глибину 4-6 см. Сіють його з розрахунку 20 г на 10 м2, щоб вийшло 3 рослини на 1 м2. Доки кукурудза росте повільно, рядки регулярно сапають і розпушують. На початку кущіння проводять підживлення сечовиною і виконують кілька поливів, а під час цвітіння додатково штучно запилюють, струшуючи рослини і волоттю обмахуючи приймочки.

Збирають цукрову кукурудзу у фазі технічної (молочної) стиглості. Готовність визначають за зовнішніми ознаками: усихаючими краями завширшки десь до 1 мм на зовнішніх шарах обгортки, яка щільно укутує качан. При цьому маточкові нитки біля самої верхівки буріють, але не засихають, а в зерен качана гладенька поверхня, вони досягають максимального розміру, і рядки їх повністю змикаються. При натисканні оболонка зерен лопається, і виділяється молочно-біла рідина.

Збирати качани найкраще вранці і до переробки зберігати в прохолодному місці. Свіжість і смак вони зберігають упродовж 6-и годин, тому потрібно якомога швидше заморозити їх або законсервувати.

Для зимового зберігання качани очищають від обгортки (зерно не відокремлюють, тому що свіжий сік окислюється), розкладають у пластикові коробки і заморожують. Невеликі качани, а також ледь підрослі зав’язі консервують у трилітрових банках.

А що ви скажете про вирощування солодкої кукурудзи? Якщо у вас власний досвід щодо цього, то поділіться ним, будь ласка, в коментарях до цього допису.