Зараз ви дізнаєтесь про користь цвітної капусти для здоров’я людини. Але це ще не все. Для любителів-городників, яких цікавить вирощування цвітної капусти у відкритому ґрунті на дачі чи присадибній ділянці, публікую кілька корисних порад.

Вирощування цвітної капусти у відкритому ґрунті, про користь цвітної капусти, урожай цвітної капусти

Про користь цвітної капусти

Цей різновид капусти відомий з глибокої давнини. Вона була виведена у Сирії. У їжу вживається голівка, що складається з недорозвинених квіткових стебел, що зрослися між собою, із зачатками суцвіть. На початку ХIX століття було отримано перше в Європі насіння цвітної капусти. В Україні цю культуру почали вирощувати з кінця ХVІІІ століття.

Цвітна капуста є чудовим дієтичним продуктом харчування. За вмістом легкозасвоюваних білків вона посідає перше місце серед хрестоцвітих. У цвітній капусті містяться:

  • вітаміни групи B;
  • вітаміни C;
  • PP;
  • пантотенова кислота;
  • кобальт;
  • магній;
  • йод.

За вмістом вітаміну C цвітна капуста вдвічі перевищує лимони та апельсини. Завдяки тому, що в цвітній капусті міститься менше клітковини і структура її тонша, вона легко засвоюється організмом. Її використовують у їжу при шлунково-кишкових захворюваннях та в дитячому харчуванні.

Вирощування цвітної капусти у відкритому ґрунті

Для вирощування цвітної капусти на своєму городі добре себе зарекомендували такі сорти:

  1. МО-ВІР 74.
  2. Гарантія.
  3. Сніжинка.

Вирощують цвітну капусту із розсади, а в південних районах — безрозсадним способом. 40–50-денну розсаду висаджують у відкритий ґрунт на тиждень пізніше за ранню білокачанну капусту. На ділянку розміром 60х35 см має припадати одна рослина.

Перший урожай із відкритого ґрунту отримують у липні. У серпні-вересні збирають другий урожай середньоранніх сортів цвітної капусти, розсаду яких висаджують у північних районах 25 травня — 10 червня, у південних районах 5 липня. Третій урожай цвітної капусти можна отримати наприкінці серпня на початку вересня, висаджуючи 30–35-денну розсаду наприкінці червня — на початку липня.

Ранні сорти цвітної капусти висаджують на грядках або гребенях висотою 30–40 см і шириною 90–100 см. Для захисту від перепадів температури її закривають плівкою.

Щоб головки були білими та ніжними, їх закривають, як тільки вони досягнуть в об’ємі 5–7 см, 2–3 листи надламують, з’єднують над головкою.

Якщо вирощування цвітної капусти у відкритому ґрунті пізнішого сорту із-за погодних умов стає неможливим, то можна доростити в підвалі. Для цього з настанням похолодання до 0…+4°C її викопують з коренем, вибираючи рослини з великою кількістю листя (20–25) і головками діаметром 5 см і прикопують у підвалі по 30–40 штук на 1м2. Ці рослини витримують у темряві за температури +1…+3°C, поки головки не збільшаться в 4–5 разів. Забирають таку цвітну капусту в міру дозрівання. Цим способом вирощування цвітної капусти можна отримати делікатесні свіжі овочі з кінця листопада до лютого.

Поділитись: