Щоб знати як «укладати» кольори в інтер’єрі і який може бути вплив кольору на емоції людини, потрібно спочатку зрозуміти, якими ж вони бувають і як поєднуються.
Групи кольорів
Отже, всю палітру кольорів розділяють на холодні, теплі та нейтральні.
- У холодній групі присутні сині, блакитні, фіолетові і їх відтінки, усі з основною домішкою цих кольорів.
- До теплого належать жовті, червоні та помаранчеві, їх відтінки та поєднання. Так, якщо синьо-зелений колір зараховують до холодної групи, то зелений із домішкою жовтого — до теплої.
- Нейтральні — це білі, сірі і чорні фарби, якими розводять яскраві.
Можна провести аналогію між сприйняттям кольору і станом природи — наприклад, кольором яскравого літнього сонця і прохолодою синяви води. А звідси і вплив кольору на емоції.
Також ці групи кольорів впливають на наш психологічний стан, окрім того, визначають просторове сприйняття, зорово змінюючи параметри доступного для огляду. Так, теплі тони здаються ближчими, ніж вони є насправді, і, таким чином, зменшують простір. Їх ще називають виступаючими. Холодні ж тони зорово віддаляють й іменуються відступаючими.
Гармонійний вплив кольору на емоції
Штучно створений колорит має відповідний вплив кольору на емоції людини. Кількісне співвідношення усіх кольорів, що входять у колористичну композицію житла, називається колоритом. Загальний напрям колориту створюють домінуючі кольори близьких відтінків. Наприклад. якщо стіни та стелі сіро-блакитних кольорів і відтінків, то хоча меблі будуть жовто-коричневими чи кольору бука, загальний колорит кімнати сприйматиметься як сіро-блакитний. Впливають на це багато складників — величина площі, заповнена певним кольором, розташування меблів і побутової техніки, а ще — прикраси, картини, що висять на стіні тощо.
Якщо ж кількість кольорів переходить у якість і вони закономірно поєднуються в приміщенні, це сприяє художній виразності, і тоді говорять про гармонію кольорів. Вона буває контрастною і нюансною. Зрозуміло, що при нюансній гармонії немає сильних, яскравих і контрастних переходів і поєднань як за кольоровою гамою, так і за світлом і насиченістю кольорів. Водночас спостерігається невеликий контраст.
Цього так званого стану спокою досягають врівноважуючи кольорові поверхні: великі поверхні (стелі, стіни, штори) мають спокійні, частіше світлі тони, а невеликі поверхні (кераміка, покривала тощо) — яскраві та насичені. Такий тип гармонії пасуватиме для спалень, кабінетів, дитячих кімнат, кімнат для людей похилого віку.
Гармонійне сполучення кольорів
Контрастна ж гармонія, коли сполучаються яскраві, насичені відтінки, як холодних, так і теплих тонів, придасться для оздоблення спальних кімнат, кухонь, залів, холів у квартирах. Можна використовувати два типи гармонії в межах одного великого приміщення, поділеного на різні зони за допомогою переходу рівня підлоги чи стелі, меблів, ширми тощо.
Звичайно це складне завдання — гармонізувати елементи кольорів житла (стін, стелі, підлоги, прикрас, меблів, тканин) у межах однієї кімнати і поєднати всі кольори приміщення в цілісну палітру. Складне, але потрібне, оскільки результат — вплив кольору на емоції та психологічний стан, що дає змогу нормально працювати й відпочивати — вартий цих зусиль.
До речі, досить пізнавальним буде взнати про прикраси страв.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.