Вирощування городніх культур для отримання насіння та посадкового матеріалу завжди є нагальною потребою кожного городника. В даній публікації ви взнаєте про існуючі способи розмноження картоплі, щоб отримати якісний посадковий матеріал.

Способи розмноження картоплі, отримання посадкового матеріалу, отримати якісний посадковий матеріал, способи прискореного розмноження картоплі, розмноження картоплі паростками, розмноження картоплі насінням, розмноження картоплі частинами

Способи розмноження картоплі

При правильному вирощуванні картоплі врожай сягає 500-800 кг із сотки. Щоб швидше вводити в обіг нові сорти, потрібно знати способи прискореного розмноження картоплі для отримання посадкового матеріалу.

Розмноження картоплі паростками

Для розмноження картоплі паростками за місяць до висадки картоплю пророщують у теплому освітленому приміщенні. Пророслі бульби висаджують у посадковий ящик із сумішшю легкого родючого ґрунту. Глибина посіву — 8-10 см, відстань між бульбами — 25-30 см.

Сходи з’являються через 2 тижні, приблизно через 18-20 днів — справжнє листя. У цей час бульби потрібно викопати, відокремити кожен паросток з розеткою листя біля основи та висадити розсаду у відкритий ґрунт, але під плівку.

Бульби вдруге висаджують у ящик для отримання нових паростків. Після того, як відокремлена і висаджена в ґрунт друга черга розсади (відстань між рослинами 15 см), бульби теж висаджують у відкритий ґрунт. При такому способі розсада має добре розвинену кореневу систему і з однієї бульби виходить не менше 30 рослин і не менше 25 кг посадкових бульб.

Розмноження картоплі насінням

Для вирощування нових сортів використовується насіннєвий матеріал. Насіння гібридів картоплі продається у спеціалізованих магазинах на вагу. Купуючи насіння, потрібно знати, що 1 г насіння містить 1,5 тисячі насінин. Зазвичай 1 г вистачає для отримання розсади, що висаджується на одній сотці. При вирощуванні розсади із насіння з однієї сотки можна отримати 200-300 кг картоплі.

Для отримання розсади з насіння необхідно підготувати ґрунтову суміш (торф’яно-перегнійну або іншу). Ґрунтову суміш засипають у ящики для отримання розсади з осені. Висівають насіння у квітні. Розглянемо нижче більш детально способи вирощування картоплі.

Норма посіву — 0,5 г на 1 м2 , глибина посіву — 1-1,5 см. Ґрунт щодня поливають, щоб він не пересихав, а як тільки з’являться перші сходи, полив скорочують. Через 40-45 днів після посіву розсаду підгодовують розчином сечовини з розрахунку 1 столову ложку на 5 л води.

Коли розсада досягне висоти 10-15 см (тобто через 50-55 днів після висіву), її висаджують у відкритий ґрунт на гребені. Висота гребенів — 12-14 см, відстань між гребенями — 70 см. Якщо картоплю вирощують на насіння, то для цього відбирають дрібні бульби вагою не більше 30 г, відстань між окремими рослинами має бути 10-20 см. Якщо картопля вирощують як продукт, то відстань між окремими рослинами має бути 40-50 см.

Якщо на момент висадки розсади стоїть суха погода, кожну рослину поливають, висаджуючи так, щоб на поверхні залишалося 2-3 листки. Протягом усього часу, поки йде вигонка бадилля та цвітіння, картоплю обробляють звичайним способом:

  • прополювання;
  • підгортання;
  • боротьба зі шкідниками.

Після збирання картоплі бульби сортують за вагою. Бульби вагою менше 50 г використовують як посадковий матеріал. Потрібно знати, що при вирощуванні картоплі із насіння бульби врожаю першого року можуть мати неправильну форму. Це не позначиться на якості посадкового матеріалу та на якості продукту. Картопля, отримана з насіння, протягом 4-5 років дає чудовий урожай.

Розмноження картоплі частинами

Є й інші способи розмноження картоплі. Для зменшення витрати посадкового матеріалу можна використовувати спосіб вирощування картоплі з часток бульб, маса кожної частки — 40-45 г. Бульби необхідно різати вздовж на 2 частини. Верхівкові вічка повинні бути в кожній частині. Якщо бульби великі, їх ріжуть на 4 частини — вздовж і впоперек. Наприклад, якщо вага бульби 50-60 г, її ріжуть на 2 частини, якщо вага 100 г і більше, її ріжуть на 4 частини.

Способи розмноження картоплі, отримання посадкового матеріалу, отримати якісний посадковий матеріал, способи прискореного розмноження картоплі, розмноження картоплі паростками, розмноження картоплі насінням, розмноження картоплі частинами

Бульби нарізають за 5 днів до посадки, після чого частки розкладають тонким шаром зрізом догори і зберігають у теплому приміщенні. Перед посадкою частки обсипають золою та висаджують так само, як і цілі бульби. Земля для посадки повинна бути родючою, не виснаженою, не надто важкою і прогріватись сонцем.

При вирощуванні картоплі з різаних бульб восени перед перекопуванням городу потрібно внести компост, калійні добрива з розрахунку 4—5 кг на сотку. Навесні землю удобрюють сечовиною та суперфосфатом з розрахунку 2-3 кг сечовини та 5-б кг суперфосфату на сотку.

Посадку різаних бульб не можна проводити в непрогрітий ґрунт, глибина посадки — 6 см. Якщо погода суха, прополювання і підгортання ведуть на невелику глибину і не дуже часто. Перше підгортання проводять на 5-й-7-й день після посадки. Якщо погода волога, то підгортання проводиться більш глибоко та часто.

Вигідний метод розмноження картоплі частинами бульби тим, що при тому ж урожаї посадкового матеріалу потрібно майже в 2 рази менше, ніж при висаджуванні цілих бульб.

Розмноження картоплі способом верхівкової меристеми

Цей спосіб використовується тільки в агротехнічних лабораторіях, але якщо є можливість дістати насіннєву картоплю, вирощену методом верхівкової меристеми, це дозволить скоротити кількість посадкового матеріалу до 10 кг на сотку, отримати врожай до 500-700 кг на сотку і позбавитися вірусної інфекції картоплі.

Ось такі нехитрі способи розмноження картоплі, щоб отримати якісний посадковий матеріал.

Поділитись: