Скло і його властивості, які всі звикли вважати тендітними, насправді один з найбільш міцних і стійких матеріалів, які коли-небудь створювала людина. Яскравим доказом цього є рідкісні музейні експонати, яким понад три тисячоліття. Це і давньоєгипетські вази, і давньогрецький посуд з непрозорого скла. Скло застосовують як стінки для заводських хімічних пристроїв і апаратів. Таке облицювання не боїться навіть гарячих їдких кислот, перед якими здаються всі метали.

Скло і його «не крихкість»

Надмірне нагромадження скла

Продовжуючи розмову про скло і його властивості, то всі ці прекрасні якості скла іноді стають, м’яко кажучи, вкрай небажаними. Для працівників комунальних служб у великих містах наявність величезної кількості склотари є однією з найактуальніших проблем. Куди подіти мільйони порожніх пляшок і банок, які щодня з’являються на звалищі?

Останнім часом стали дуже популярними величезні магазини самообслуговування — супермаркети, в яких продукти вже заздалегідь розфасовані. Практично ніхто вже не купує розливне молоко, використовуючи при цьому пляшки. Куди простіше і зручніше взяти пляшку з ковпачком з фольги.

Але з часом скляна тара по простоті у виготовленні і дешевизні порівнялася з пластиковим пакетом. Ніхто не стане приймати назад від покупців мішечки з поліетилену, які звільнилися з-під молока, сиру, ковбаси, риби та інших продуктів. Така ж ситуація нерідко виникає і зі скляними пляшками. Адже для вторинного їх використання пляшки потрібно спочатку зібрати, потім розсортувати за формою і кольором, потім відібрати дефектні, і, врешті-решт, ще доставити на завод. Набагато дешевше зробити нові.

Ось тоді-то виробник і починає шукати менш міцні і більш дешеві матеріали, ніж чисте скло!

Альтернатива склу

Вчені, що займаються цим питанням, придумали розумну альтернативу скляним банкам і пляшкам. Це кілька абсолютно різних видів пластмас, які здатні швидко розпадатися під одночасним впливом ультрафіолетових сонячних променів і вологи. Наприклад, ємність, зроблена з такої пластмаси буде прекрасно себе почувати і на вітрині в магазині, і в сумці покупця, і в холодильнику, і на столі. Але, як тільки вона виявиться в смітнику, то почне танути, як крижана.

Скло і його застосування Де ще застосовується скло?

Як ще можна застосувати викидні банки і пляшки? Американські хіміки запропонували варіант додавання дробленого скла в асфальт і бетон замість щебеню. Цей матеріал назвали склоасфальтобетоном. Його стали застосовувати і в виготовленні будівельних блоків, які замінюють цеглини.

Один американський вчений-винахідник одного разу задумався: якщо скло робиться з піску, тоді чи не можна знову перетворити використану тару в пісок? Ця ідея виявилася досить непоганою і отримала підтримку з боку американського уряду. Справді, якщо розмолоти на дрібні крупинки скло і його відходи, то воно може замінювати прибережний пісок, який постійно буде нестися з пляжів течією і прибоєм. Для виготовлення штучного піску утильне скло перетирають в обертових барабанах. Як результат виходять округлі дрібні піщинки. Але проблема цього способу добування піску в його ціні. Він обходиться вдвічі дорожче, ніж завезти пісок з найближчого кар’єра.

І все-таки проблема порожньої склотари поки ще не вирішена. Але недалеко той час, коли скло звільнять від ролі матеріалу для упаковки продуктів. Тоді прекрасні властивості цієї вічної речовини будуть служити людству тільки там, де це дійсно потрібно.

От коротенько і все про скло і його твердий характер.

Поділитись: