Друзі, не є таємницею, що більшість обивателів Інтернету, так чи інакше, причетні до фрілансу і багато в чому нам сприяє в цій діяльності ведення персонального блоґу. Зараз ми разом дізнаємося, що таке фріланс та коротко пройдемося по історії його розвитку.

Що таке фріланс, особливості розвитку фрілансу, розвиток фрілансу, телеробота вдома, розвиток фрілансу, українські фрілансери

Телеробота вдома

Розвиток фрілансу набув великої популярності на теренах як вітчизняного, так і західного Інтернету. Попри це мало хто знає, як і коли саме він виник. Його батьками можна по праву вважати американців Френка Скіффа та Джека Ніллеса. Саме ці винахідники американського походження заснували віддалену роботу вдома, надавши цим робочі місця для багатьох сотень людей, які працювали і продовжують це робити віддалено. Втім, це офіційна версія появи фрілансу. Тепер вам більш зрозумілим стає поняття, що таке фріланс? Але насправді засновників цього виду віддаленої роботи було кілька десятків, серед яких не можна не згадати Джила Гордона та його друга Девіда Флемінга.

Поза офісній роботі сприяло багато державних організацій Америки, вони були зацікавлені у такому виді діяльності та його подальшому розвитку. У 1972 році американцем Джеком Ніллесом було введено поняття нового виду роботи, яке отримало назву «телеробота». Основне нововведення полягало в можливості дистанційної, поза офісної роботи. Зв’язок між працівниками підтримували за допомогою засобів комунікації: тоді для зв’язку між співробітниками використовували лише телефони.

Що таке фріланс або гнучке робоче місце

Вперше поняття «фріланс» почав використовувати у 1972 році Джек Ніллес. Молодий вчений до кінця не міг повірити в те, що його нова віддалена робота вдома могла зацікавити великі компанії. Для підтвердження власних теоретичних знань та деяких практичних напрацювань він проводить кілька експериментів у південно-каліфорнійському університеті, за результатами яких вченим було складено відповідну доповідь. Уважно вивчивши цю роботу, американський національний фонд почав фінансувати проведення експериментів паном Ніллесом.

Голова комітету з економічного розвитку Америки Френк Скіфф дуже зацікавився результатами дослідження і сам почав вивчати ідеї Ніллеса. Ґрунтуючись на цьому, він вводить власне поняття «гнучкого робочого місця». Скіфф дуже вдало публікується у «WashingtonPost». Вісімдесяті роки можна назвати експериментальними. В цей час проводиться впровадження нових технологій у всіх міністерствах США. Незважаючи на все позитивніші результати експериментів, і напрацювання в галузі фрілансу довелося визнати, що не завжди звичайного офісного працівника вдається замінити кваліфікованим віддаленим співробітником. Проте гнучке робоче місце охоплює дедалі більше сучасних професій.

Особливості розвитку фрілансу в Україні

Після появи Інтернету на вітчизняних теренах з’явилися і перші віддалені працівники. Першопрохідниками були дизайнери та програмісти. Деякі почали працювати на іноземні компанії, за що отримували непогані гроші. Відкриття перших інформаційних блоґів сприяло появі журналістів-фрілансерів.

Потім у реальному світі настала криза — дефолт, вона прийшла і на терени вітчизняної інтернет-діяльності. Якось могли втриматися на плаву лише ті, хто співпрацював із західними компаніями, решта або занепадали, або повністю припинили свою діяльність і закрили свої проекти. Розвиток фрілансу почав занепадати.

Після 2000 року настає новий етап розвитку вітчизняного фрілансу. Відкриваються нові проекти, біржі, посередники. Ці фірми вдихнули новизну у вітчизняний ринок фрілансу, оскільки у більшості випадків це були фірми-посередники між замовником та виконавцем. Багато першопрохідників намагалися наслідувати західні біржі і брали плату з віддалених працівників за користування сервісом, проте всі вони прогоріли з цією витівкою. Українські фрілансери не хотіли платити свої кровні гроші. Через кілька років з’являються нові та вже безкоштовні біржі або умовно платні (відрахування певного відсотка грошей з кожної угоди), які продовжують успішно працювати і зараз, наприклад, популярна біржа Freelancehunt (посилання на мій профіль, чекаю від вас замовлень). Ось так коротко про те, що таке фріланс.

Ну як, довідалися щось нове для себе? Які ваші враження від прочитаного? Є що доповнити? Висловіть, будь ласка, свою думку у коментарях нижче.

Поділитись: