Селище Олика знаходиться на відстані 40 км на сході від Луцька. Доїхати до селища можна на автобусі з луцької автостанції, або на автомобілі, прямуючи по трасі Н 22 Луцьк — Рівне до правого повороту на Олику.

Селище Олика

Селище Олика

У селищі Олика, по вулиці Замкова, 24, до цього часу стоїть замок Радзивілів, який був колишньою резиденцією магнатів. Він є одним із найперших в Україні замків прямокутної форми бастіонного типу. Його спорудили в середині XVI століття. На сьогоднішній день в замку розмішена психіатрична лікарня. Із міських фортифікацій, що були зведені довкола містечка ще в 1630 році, дожила до наших днів лише одна в’їзна брама, яка знаходиться поряд із сучасною дорогою, або як ще її називають — Луцька.

Троїцький собор, який був побудований за замовленням того ж таки Радзивіла в 1640 році, знаходиться по вулиці Шевченка, 4. Це гарний костел у стилі бароко. Авторами архітектури були італійські архітектори Б. Моллі і Д. Маліверні. Вони прагнули скопіювати римську єзуїтську церкву Ель Джезу.

По вулиці Шевченка, 4, знаходиться Петропавлівський костел, який побудував в 1450 році литовський гетьман П. Білим. Протягом тривалого часу він був головним кальвіністським храмом країни, тому що Ян Радзивіл, який був володарем цих місць, лояльно відносився до протестантизму.

Цікаві історичні факти

  1. Починаючи з 1638 року, в Олиці розпочинається активна діяльність колегіату святої Трійці — філії Академії Замостя з п’ятьма професорами, викладачами логіки, риторики, теології та основ наук.
  2. У 1702 році місто було спалено шведами.
  3. У 1702 році 24 травня Канцлером Великого князівства Литовського князем Карлом-Станіславом Радзивіллом забороняється євреям міста Олики використовувати найману працю служниць християнок. Якщо ця заборона порушувалась, то винні магістратом карались ув’язненням на шість тижнів, а якщо повторювалось дане порушення — виганяли з міста.
  4. З 1803 по 1823 рік Олика спустошується великими пожежами, а під час воєнних подій 1812 року у палаці створено військовий шпиталь — і він там знаходився аж до 1837 року. Із замку зникли дбайливі господарі, почався його занепад і руйнація. Відбувається переміщення всіх торгових центрів вглибину Росії, селище Олика заселяється переважно бідними євреями. У 1838 році руйнуються будівлі колегії та семінарії. А у 1870 році палає ратуша і безцінний міський архів.
  5. У Другу світову війну Олика недовго була столицею Другої Речі Посполитої, а 12 вересня 1939 року тут відбувається спільне засідання уряду з президентом Мосцицьким і головнокомандувачем польської армії Ридз-Сміґли.
  6. В радянські часи Олика перетворюється в занедбане провінційне поселення.
  7. У 2006 році 18-19 квітня селище Олика приймає Всеукраїнську науково-практичну історико-краєзнавчу конференцію під назвою «Минуле і сучасне Волині та Полісся. Олика і Радзивілли в історії Волині та України».

Поділитись: