Яким повинен бути пташник для качок, як і чим його облаштувати, та як в ньому доглядати за качками: ось на ці та інші питання ви тут знайдете відповіді.
Пташник для качок
Для утримання качок в рамках присадибного господарства підійде практично будь-яке приміщення.
- Якщо ця споруда складається з колод, то ці стіни слід покрити штукатуркою, попередньо законопативши стики між колодами.
- Є так само стіни з обапола або дощок, то їх слід закласти за допомогою сухої штукатурки, за допомогою фанери або картону пакувального типу, потім зашпаклювати і побілити.
- Якщо стіни з очерету або тину — такі стіни штукатурять з обох боків за допомогою глини, яку попередньо слід змішати з різаною соломою або ж половою.
Пам’ятайте, що призначене для утримання качок приміщення повинно відмінно тримати тепло в холодну пору року, але, разом з тим, зберігати прохолоду в жарку погоду. Заради таких цілей ідеально підходять приміщення для качок на основі саману, або ж це можуть бути спеціальні глинобитні споруди, в яких птиці буде зручно і комфортно в будь-який час року.
Обов’язково зробіть в пташнику підлогу дуже міцною, але такою, щоб через неї в приміщення не могли проникнути гризуни. Рівень підлоги повинен бути вище поверхні землі на 20–25 см. Зовні пташник можна укомплектувати навісом для вигулу качок на свіжому повітрі.
Підстилка для качок і температурний режим
З настанням зими качок найкраще містити на досить товсту підстилку, висотою в 25 або навіть 30 см, яка обов’язково повинна бути постійно сухою і, бажано, незмінною. Матеріали, що йдуть на її використання, такі:
- тирса;
- осока суха;
- торф;
- стружки деревні;
- солома.
Все це слід заготовляти в літній період і зберігати в сухому приміщенні (на горищі або ж в сараї). Торфу на одну дорослу птицю потрібно близько 12 кг. Зауважу, що затрати праці і коштів на таку підстилку — самі мінімальні. Якщо ви використовуєте підстилку глибокого типу, то утримувати птицю можна в недорогих будівлях. Немає ніякої необхідності робити підлогу з деревини, достатньо буде глинобитного полу або ж земляного, головне, щоб зверху була добротна підстилка.
Пам’ятайте також, що температура повітря в пташнику безпосередньо впливає на несучість качок. Качки в цьому плані невибагливі, проте взимку температура в пташнику не повинна бути нижче п’яти градусів тепла. Так що все в межах пташника повинне бути сухим і світлим, а так само добре провітрюваним.
Світловий режим для качок
Пташник для качок повинен мати достатнє освітлення. Для того, щоб качки добре росли і неслись, їм необхідна достатня кількість світла. Пам’ятайте, що під впливом сонячних променів в організмі качок виробляється сприятливий вітамін, який корисно впливає на ріст і розвиток качок. Качки, що знаходяться в приміщенні, в якому дотримуються світлового режиму, набагато продуктивніше тих качок, у яких даний режим не підтримується, і вони містяться в напівтемряві.
Світло так само сприятливо впливає на підвищену активність не тільки птиці в цілому, але і несучість качки. У зимовий період часу качки повністю перестають класти яйця, оскільки природний світловий день скорочується до звичайних 7–8 годин. Для того, щоб цього не сталося, світловий день слід збільшувати штучним шляхом, домагаючись, щоб він для несучок був близько 13–14 годин.
Додаткове світло варто давати качкам вранці і ввечері, але можна тільки ввечері. У приміщення для утримання дорослої качки необхідно провести освітлення електричного типу з таким розрахунком, щоб 5 Вт доводилося на один квадратний метр відносно полу.
Годівниці і поїлки для качок
Зазвичай годівниці виготовляють з дошок товщиною до двох з половиною сантиметрів. Для того, щоб перешкодити проникненню качки в годівницю, поверх неї встановлюють планку, яка за сумісництвом виконує роль ручки для перенесення годівниці з місця на місце. Якщо мова йде про мінеральні корми — годівницю облаштовують кількома відділеннями, рівними кількості найменування кормів.
Поять качок виключно з використанням дерев’яних корит. Під них або стелять залізні листи, або встановлюють на підставку. Є можливість спорудити поїлку із трьох частин: резервуара з металу безпосередньо для води, решітчастою підставкою і деки для збору надлишку води. Оцинковане залізо є найбільш придатним матеріалом в даному застосуванні
Для того, щоб оберегти воду від замерзання взимку, можна влаштувати поїлку з проточною водою, в яку з окремого резервуара буде надходити вода необхідної температури. Завершальний цикл руху води щодо проточної поїлки — це її стікання в обов’язково утеплену стічну яму, яку слід розташовувати безпосередньо біля пташника.
Гнізда для качок і вигули
Пташник для качок також слід облаштувати гніздами, які слід робити з фанери або тесу. Розташовувати їх необхідно в темному місці, на підлозі, таким чином, щоб качка відчувала себе досить спокійно. Крім цього гнізда повинні мати доступ в плані перевірки людиною їх вмісту, а так само збору яєць і обов’язкової чистки. Розмір гнізд для качок наступний: 40 на 50 см, по висоті ж — 50 см. Біля кожного гнізда обов’язкові поріжки в 8–10 сантиметрів. На одне таке гніздо зазвичай доводиться три птиці. Найкраще встановлювати качині гнізда біля бічних стін.
Так само рекомендовано встановити лази для качок для того, щоб качки могли безперешкодно виходити з приміщення і так же в нього входити. Їх бажано розташовувати на південно-східній або ж південній стороні, дотримуючись висоти в 5–8 сантиметрів від підлоги. Ширину для лазів краще встановлювати 40 см, а висота повинна бути 30–40 см.
Вигули для качок краще захищати рибальськими сітками, а так само дерев’яними рейками, дранкою або хмизом. Не забувайте так само про навіс. Взимку качок слід випускати на розчищений від снігу вигул, посипаний соломою або ялиновими лапами.
Водойми для качок
Тяжко уявити собі пташник для качок без наявної поряд водойми. Пам’ятайте, що качки, які користуються вигулом на воді, схильні до кращого розвитку сальних залоз. Якщо вони вигулюються на водоймах, це на 20% знижує кількість нормованих кормів, котрі пропонуються птиці. Це обумовлюється тим, що качки на водоймах споживають таку необхідну їм їжу прямо з води, тим самим вони пасуться на березі, отримуючи додаткове харчування.
Тому приміщення для утримання качок слід розташовувати від водойми на відстані не менше сотні метрів. На 500 качиних голів довжина берегової смуги повинна бути так само не менше ста метрів, ухил берега ж не повинен перевищувати тридцяти градусів.
Для зимового купання необхідно пробивати на льоду спеціальну ополонку. В цьому випадку ополонку необхідно огороджувати сіткою на глибині в один метр, це робиться для того, щоб качки під лід не пірнали. Біля ополонки обов’язково вистилають солому.
Якщо утримуєте качок на морській водоймі — використовуйте встановлені на березі поїлки з чистою водою, оскільки на літр морської води доводиться більше 10 г солі, для качок це не бажано.
Як доглядати за качками
Пташник для качок в обов’язковому порядку потрібно регулярно прибирати і провітрювати, для чого відкривають кватирки, а так само двері, однак при цьому слід не створювати протягів, які птахам можуть зашкодити. Навіть якщо на короткий момент температура в качатнику знизилася до п’яти градусів — вже варто бити тривогу.
У зимовий час лаз для вигулу повинен бути постійно закритий, а якщо він і відкривається — тільки на момент випускання качок для вигулу. Качки так влаштовані, що починають нестися або рано вранці, або вночі, з цієї самої причини яйця потрібно збирати вранці, а якщо птиця ще не знеслася, її не слід випускати на вигулювання раніше десятої години, оскільки в період вигулу вельми вірогідна втрата яєць.
Качка іноді буває полохливою. Тому дотримуйтесь в спілкуванні з нею граничної обережності, не варто робити різких рухів, видавати інші гучні звуки, які могли б качку нажахати. Перелякана качка може і зовсім припинити яйцекладку.
Існують господарства, в яких в пташнику всю ніч не гасять світло, залишаючи в качатнику слабке освітлення, яке діє на качок як хороший заспокійливий засіб.
А як у вас облаштований пташник для качок? Поділіться своїм досвідом в коментарях нижче.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.