На українських борщах виросли цілі покоління. Тому зараз буде хвалебна ода українському борщу із декількома рецептами його приготування. І цим все сказано.
Ода українському борщу
Борщі виручали нас у важкі (а тим більше в найважчі) часи, не сходили вони зі столу й у відносно ситий час. Виручають і наразі.
Варять борщі в родинах з різним статком. Традиційний український борщ в Україні — страва обов’язкова, можна сказати, національна. Люблять українці борщ. Та й як його не любити, якщо в нього входить стільки чудових компонентів, коли він такий красивий і такий смачний!
Сьогодні, прямо тут і зараз, я представляю вашій увазі добірку рецептів борщу — страви, якою може по праву пишатися українська кухня.
Борщ по-старовинному
Скласти у велику каструлю нарізані шматочками свинячу і яловичу грудинку, частину гусячої тушки, квашений і сирий, витриманий упродовж трьох днів у холодній воді буряк, накришені коріння, цибулю, капусту. Усе це залити буряковим квасом, посолити, поперчити і поставити на вогонь.
Проварити до припинення піноутворення (піну знімати). Потім поставити каструлю в розігріту духовку і варити борщ протягом 4 годин, періодично помішуючи.
Перед закінченням варки додати в борщ часник, розтертий зі шпиком, сметану. До борщу подається пшоняна каша.
Продукти:
- 0,5 кг сирої яловичої грудинки;
- 200 г гусячої тушки;
- 100 г свинячої копченої грудинки;
- 150 г коріння (петрушки, селери);
- 300 г квашеного буряку;
- 200 г свіжої капусти;
- 1 цибулина;
- 50 г свинячого шпику;
- 2 л бурякового чи хлібного квасу;
- сіль, спеції, зелень, сметана — до смаку.
Борщ полтавський
Цей борщ зазвичай готується на бульйоні з м’яса птиці, і його заправляють галушками. Варимо бульйон із нарубаних кісток гуски, качки або курки, а також потруху.
Доки вариться бульйон, займаємося овочами. Ретельно миємо щіткою буряк, очищаємо його. Заливаємо очистки холодною водою так, аби вони були ледь покриті нею, солимо, додаємо одну чайну ложку оцту. Тепер на вогні доводимо до кипіння, знімаємо з вогню, залишаємо настоюватися.
Очищений буряк нарізуємо соломкою, злегка підсолюємо, збризкуємо оцтом, посипаємо чорним меленим перцем і тушкуємо у відкритій сковороді до м’якості. Наприкінці тушкування додаємо томатну пасту.
Цибулю, моркву, корінь петрушки нарізаємо соломкою і пасеруємо на маслі або маргарині.
У готовий бульйон кладемо нарізану брусочками картоплю, а через 15 хвилин нашатковану капусту, затим усі обсмажені овочі. Даємо прокипіти. Через 5 хвилин у борщ кладемо галушки і спеції. У готовий борщ доливаємо буряковий настій і додаємо товчений часник.
Подаємо борщ зі сметаною і зеленню.
Продукти:
- на 1 кг птиці — 5 л води;
- 1 великий буряк;
- 0,5 головки капусти;
- 5 картоплин;
- 4-5 ст. л. томатної пасти;
- 2 цибулини;
- 1 морквина;
- 1 корінь петрушки;
- сіль, перець, часник, зелень — до смаку.
Борщ із м’ясом
А тепер ода українському борщу із м’ясом.
М’ясо відварюємо до готовності, бульйон проціджуємо, буряк нарізаємо соломкою, солимо, збризкуємо оцтом, додаємо жир з бульйону, пюре і тушкуємо до готовності.
Моркву і петрушку нарізаємо соломкою, цибулю кришимо часточками й обсмажуємо. У киплячий бульйон кладемо нарізану шматочками картоплю і варимо 10-15 хвилин. Додаємо тушкований буряк, обсмажені овочі, солодкий перець, пасероване борошно і проварюємо впродовж 5 хвилин.
Борщ засмачуємо салом, товченим із часником, сіллю, спеціями, доводимо до кипіння і настоюємо 30 хвилин. При подачі в тарілку кладемо шматочок м’яса, сметану, зелень. Окремо подаємо пампушки із часником.
Продукти:
- 0,5 кг м’яса;
- 2,5 л води;
- 5 картоплин;
- половина невеликої головки капусти;
- 1 буряк;
- 2 морквини;
- 1 корінь петрушки;
- 1 цибулина;
- 3 ст. л пюре;
- 2 солодких перчини;
- 1 ст. л. борошна;
- оцет, сіль, спеції, зелень, часник, сало-шпик — до смаку.
Борщ грибний
Нарізаємо соломкою корінь петрушки, цибулю, половину буряка і тушкуємо, додавши половину норми хлібного квасу.
Проціджуємо кістковий бульйон, кладемо в нього нарізану шматочками картоплю, нашатковану капусту, варимо 10 хвилин. Потім додаємо тушковані овочі, варені гриби разом із відваром, лаврове листя, чорний гіркий перець, гвоздику, сіль і варимо до готовності.
Другу половину буряка натираємо, змішуємо із хлібним квасом, що залишився, доливаємо бульйоном, доводимо до кипіння. Затим проціджуємо і додаємо відвар у борщ разом зі сметаною при подачі на стіл.
Продукти:
- 2 л кісткового бульйону;
- 1 середнього розміру буряк;
- 3 картоплини;
- 1 цибулина;
- 1 корінь петрушки;
- 150 г свіжих або 30 г сушених грибів;
- 200 мл квасу;
- 200 г капусти;
- сіль, спеції, сметана — на ваш смак.
Ода українському борщу: борщ закарпатський
Відварюємо попередньо замочену квасолю, відварюємо також м’ясо і виймаємо із бульйону. У бульйон кладемо варену квасолю, квашену капусту, накришені буряк, моркву, цибулю, петрушку і варимо близько півгодини.
Тим часом пасеруємо на вершковому маслі борошно, додаємо його в борщ разом зі спеціями, розтертим із сіллю часником. Доводимо до кипіння і даємо настоятись.
Продукти:
- 1 склянка квасолі;
- 0,5 кг м’яса;
- 1 буряк;
- 2 морквини;
- 1 цибулина;
- 1 корінь петрушки;
- 1 ст. л. борошна;
- сіль, спеції, часник — до смаку.
Борщ холодний
Одну частину буряку запікаємо в духовці, другу — очищуємо і відварюємо в підкисленій воді.
Печений буряк очищаємо від шкірки і разом зі звареним буряком нарізаємо соломкою, додаємо варену, нарізану шматочками картоплю, заливаємо змішаним відваром із буряку та картоплі і ставимо в холодне місце.
Після охолодження в борщ додаємо дрібно нарізані зелену цибулю і варені яйця, нарізані шматочками свіжі огірки, сіль, цукор. При подачі на стіл в тарілку кладуть зелень кропу і сметану.
Продукти:
- 0,5 кг буряку;
- 4-5 картоплин;
- 2 свіжих огірки;
- 2 яйця;
- По одному пучку зеленої цибулі та кропу;
- сіль, цукор, сметана — до смаку.
Борщ волинський
Очищений буряк варимо до напівготовності в підсоленій воді, нарізаємо соломкою. У киплячий бульйон кладемо нашатковану капусту, підготовлений буряк і варимо 15 хвилин, потім закладаємо пасеровані з томатним соусом коріння, цибулю, додаємо лаврове листя, перець запашний і варимо ще 5-7 хвилин.
При подачі на стіл у кожну тарілку кладемо по шматочку м’яса і сметану.
Продукти:
- 400 г м’яса;
- 2 буряки;
- 800 г капусти свіжої;
- 2 морквини, корінь петрушки і селери;
- 2 цибулини;
- 3 ст. л. томатного пюре;
- 40 г свинячого сала;
- сметана, спеції, сіль — до смаку.
Для тих, хто постує: борщ із чорносливом
А зараз ода українському борщу для тих, хто постує. Відварений буряк очищаємо, ріжемо соломкою. Відварюємо гриби, нарізаємо скибочками, обсмажуємо в олії.
Моркву, ріпчасту цибулю тонко нарізаємо, злегка обсмажуємо в олії, додаємо томатну пасту, прогріваємо 5-10 хвилин.
Замочений чорнослив проварюємо, видаляємо кісточки, дрібно кришимо.
У киплячий грибний відвар кладемо нашатковану капусту, варимо 10 хвилин. Додаємо обсмажені гриби, моркву, коріння, чорнослив, сіль, оцет і доводимо борщ до готовності. Співвідношення продуктів довільне.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.