Нарешті вперше в вашому саду зріє багатий урожай ягід гумі або цю рослину ще називають лох багатоквітковий. Але ви не знаєте, що з ними робити. Чим корисні ягоди гумі? Що можна з них приготувати?
Корисні ягоди гумі
Ситуація цілком природна, адже гумі (ботанічна назва — лох багатоквітковий) у нас ще вважається малопоширеною ягідною рослиною. В Японії, наприклад, гумі давно розводять якраз задля ягід, котрі вважаються джерелом молодості і довголіття. Як встановлено вченими, за своїми корисними властивостями гумі не поступаються обліписі, елеутерококу, лимоннику.
Плоди солодкі, на початку дозрівання злегка терпкі, із приємним своєрідним смаком. Дозрівають у кінці червня — першій половині липня. У міру досягнення повної спілості терпкість поступово зникає, а цукристість збільшується.
Плоди лоха багатоквіткового багаті:
- вітамінами A, C;
- цукрами;
- фенольними сполуками;
- каротином;
- пектиновими і дубильними речовинами;
- солями фосфору і кальцію;
- містять багато амінокислот, у тому числі замінних — аспарагінової, проліну, та незамінну — лізину.
Але, мабуть, однією із головних цілющих властивостей корисних ягід гумі можна назвати вміст у них селену. Цей мікроелемент потрібен людському організму для підтримки імунітету.
Лох багатоквітковий: що можна з нього приготувати
Корисні ягоди гумі мають прекрасні протизапальні властивості. Досвідчені садівники, які давно вирощують гумі в себе на ділянках, використовують ці плоди як тонізуючий засіб і при шлунково-кишкових захворюваннях (зокрема від розладу шлунку). Вважають, що вони запобігають розвитку склерозу.
Високим умістом аскорбінової кислоти (вітаміну C) відзначається і листя лоха, особливо в осінній період. Його сушать і заварюють як чай.
Плоди гумі у свіжому, в’яленому вигляді, з них варять компоти, варення, джем, желе, роблять вино. Свіжі ягоди із плодоніжками можуть зберігатися кілька днів, а в холодильнику — до тижня. Придатні вони і для заморожування. Свіжі ягоди чудові як десерт, заморожені приємно різноманітять стіл узимку ( у цьому вигляді ягоди зберігають добрий смак упродовж кількох місяців), сушені гарні для відварів і настоїв.
Компоти і варення варять так само, як із вишні. Також корисні ягоди гумі, перетерті крізь сито із нержавіючою сіткою разом з цукром (1,2 кг цукру на 1 кг ягід). Виходить желе без кісточок, смачне як мед. Зберігати його можна в сирому вигляді. Ще смачніше асорті з протертих із гумі кислих плодів (гумі + обліпиха, гумі + обліпиха + повстяна вишня).
За даними науковців Донецького ботанічного саду НАН України, які займаються, зокрема, рідкісними, малопоширеними рослинами, гумі — це справжня полівітамінна чудо-рослина, яка має величезний потенціал корисних і цілющих властивостей.
Шановні, аспарагінова амінокислота та пролін – замінні амінокислоти!!!! Лізин – незамінна! Вітання від дбн, проф (03.00.04 – біохімія)
Дякую Вам за уважне читання і виявлення опечатки! Виправив.