Хрін — цю холодостійку і морозостійку рослину збирають в останню чергу. Адже до самих морозів при температурі ґрунту близько 0°C він продовжує нарощувати масу коренів. Саме в цей час у них відкладається основна кількість сухих речовин. Коли починати збирання хрону на зиму? Це потрібно робити приблизно через 5-7 днів після сильного заморозку. Деякі фахівці рекомендують виконувати цю роботу, навіть коли верхній шар ґрунту промерзне на глибину 3-5 см.

Збирання хрону, чим корисний хрін, коли копати хрін, гостра приправа з хрону

Збирання хрону

Проміжок у кілька днів між збиранням і загибеллю листя рослинам потрібен для того, аби запасені в коренях речовини були розподілені по тканинах і перестали працювати ферменти, які перетворюють цукри в декстрини, припинилось інтенсивне дихання клітин, відбулося їх фізичне засинання, що називається переходом рослини в стан спокою. Такі дозрілі корені краще зберігатимуться.

При викопуванні корені слід прагнути діставати із максимальної глибини і вибирати їх усі дочиста. Це потрібно робити не лише для того, аби врожай був вагомішим, але й для запобігання заростанню ділянки порістю хрону із корінців, котрі залишились у землі. Зразу після збирання кореням дають обсохнути і сортують їх на товарний і садивний матеріал. Корені відібрані задля харчової мети, укладають у ящики, пересипаючи злегка зволоженим піском чи торфом, і відносять у погріб.

Для насаджень наступного врожаю відбирають кореневі живці завдовжки 20-30 см і діаметром 1-1,5 см. Щоб не плутати у них верх і низ, верхній обріз роблять горизонтальним, а нижній — скісним. Зберігати живці можна прикопаними в погребі або в траншеї завглибшки близько 50 см. Траншейний спосіб зберігання кращий, позаяк він ближчий до природного. Пучки живців установлюють у зволожений пісок вертикально скісними зрізами донизу і вкривають торфом.

Хрін для приправи і знезараження

Гостра приправа з хрону в кожній родині до вподоби мабуть усім. Але щоб гострі корені не втратили свою поживну і лікувальну цінність, то в такому випадку дехто починає збирання хрону ще до заморозків. Для цього хрін вирощують як однорічну культуру, аби він не розростався по городу, і викопують відразу все коріння. Товсті і стандартні корені можна пускати на переробку і зберігання, а тонкі, з олівець, — на живці.

Нарізати їх слід довжиною близько 15 см. Щоб не порушити орієнтацію коренів при посадці, верхній кінець живця можна обрізати перпендикулярно, а нижній — косо. Також треба видалити зайві бруньки і дрібні корінці, протираючи живці рукавицею (щоб не гілкувалися). Того ж дня грядка перекопується, заправляється органікою, мінеральними добривами і висаджуються підготовлені живці за схемою 10×10 см.

А призначені для вживання викопані після збирання хрону корені покласти на зберігання в погріб, склавши в поліетиленовий мішок і пересипавши злегка вологим піском, при температурі від 0 до +3 градусів. Вони добре лежать до весни, не втрачаючи якості. Потім їх можна діставати і переробляти у міру потреби.

З хрону можна робити дезінфікуючу суміш для знезараження:

  • насіння огірків;
  • кабачків;
  • патисонів;
  • гарбуза.

5-10 г розтертих коренів залити 1 ст. л. води, покласти кашку на дно 3-літрової банки і на висоті 10 см над нею підвісити в марлевому мішечку насіння. Так його треба тримати 30 хвилин у закритій банці, потім на 3 години розкласти тонким шаром для просушування, а коли висохне, скласти в пакетики і зберігати у сухому темному місці до весни.

Ось чим корисний хрін. Тому вчасно приступайте до збирання хрону.

Поділитись: