Зараз багато пишуть про те, як одержати два врожаї картоплі за сезон. Але, судячи по відгукам у соціальних мережах, деяким городникам бракує про це інформації. Тому зараз спробую більш докладніше висвітлити цю тему.
Бульби повторного садіння
Якщо у вас немає в запасі садивного матеріалу, і ви маєте намір використати для цього бульби викопані в липні, то вам потрібно знати, що для цього треба брати бульби, на котрих шкірочка легко здирається нігтем, оскільки, що старші бульби, то складніше їх вивести зі стану спокою. Тому перший урожай молодої картоплі слід збирати через 10–12 днів після початку масового цвітіння даного сорту.
Кращими термінами, щоб отримати два врожаї картоплі, є період з кінця червня до середини липня. Найбільш підходящими сортами для повторного висадження є:
- Вітара.
- Кіранда.
- Малинська біла.
- Світанок київський.
- Тетерів.
- Розара.
- Повінь
- Подолянка та інші.
За 2 дні до висадження бульб потрібно зробити щедрий вологозаряджальний полив, зволоживши ґрунт на глибину 40–50 см із подальшим розпушуванням. Адже полив, виконаний під час садіння, погіршує аерацію і зріджує сходи. Усі добрива вносяться за один прийом під час садіння, позаяк рослини не встигають засвоїти кореневі підживлення пізніших термінів, і вони виявляються неефективними.
Для садіння найкраще використовувати молоді бульби середньої величини (40–50 г). На середніх і дрібних бульбах роблять неглибокі кільцеві надрізи, щоб стимулятори діяли швидше й активніше.
Деякі городники припускаються великої помилки, заміняючи тіосечовину (стимулятор для проростання бруньок) сечовиною чи навіть карбамідом. Зрозуміло, що гіркота розчарування в цьому разі просто неминуча. Тому нижче наводиться рецепт більш простішого і ефективнішого розчину для пробудження бруньок картоплі такого складу.
На 10 л води варто взяти:
- 100 г тіосечовини;
- 100 г роданистого калію;
- 200 мг бурштинової кислоти;
- 50 мг гібереліну.
Розчин треба готувати ретельно і акуратно, використовуючи гумові рукавички для захисту рук, позаяк гіберелін — досить агресивна речовина. Тіосечовину, роданистий калій і бурштинову кислоту розчиняють у теплій воді. А ось гіберелін у воді практично не розчиняється, тому заздалегідь готують спиртовий розчин. Для цього в 100 г теплого спирту або горілки розчиняють 100 мг гібереліну, а потім додають 50 мг спиртового розчину до 10 л розчину стимуляторів.
Підготовлений садивний матеріал лише занурюють у розчин стимуляторів усього на 1–2 секунди. Робити це краще відразу ж після збирання, сортування, миття і надрізання бульб. Далі картоплю вирощують за загальноприйнятою технологією, забезпечуючи захист від колорадського жука і грибкових хвороб.
Ось так можна отримати два врожаї картоплі. Збирання картоплі літнього садіння проводять у другій половині вересня — першій половині жовтня, скосивши за 2 тижні до цього бадилля. Але, якщо раніше цього терміну вдарять заморозки, то бадилля не скошують. До речі, нижче буде пояснення для чого скошують бадилля. Затягувати зі збиранням не слід, оскільки переохолоджені бульби погано зберігаються.
Ще один спосіб як отримати два врожаї картоплі
Отримати два врожаї картоплі з однієї і тієї ж площі — справа цілком реальна, однак багато городників скаржаться, що в них це не виходить. Тому далі піде розповідь про те, як налагодити цю справу у власному господарстві.
Перш за все потрібно для цих цілей використовувати надранні і ранні сорти картоплі:
- Брянський ранній.
- Жуковський ранній.
- Удача.
- Швидкоплідний.
- Розара.
- Аякс.
- Кондор.
У зв’язку з тим, що перше висадження проводиться в ранній термін, бульби обов’язково треба пророщувати, адже непророщені бульби в недостатньо прогрітому ґрунті загнивають або стають легким здобутком для дротяника і вовчка.
Пророщувати бульби потрібно на розсіяному світлі впродовж 2–3 тижнів. Уже до кінця червня — на початку липня кожна сотка може дати до 140 кг. Однак поспішати зі збиранням не треба, а краще зробити це в середині липня, щоб одержати до 300 кг молодої картоплі з однієї сотки. Звичайно ж, майже всю цю картоплю можна реалізувати на ринку.
Для другого врожаю картоплі посівний матеріал відбирається з бульб першого врожаю. Однак без спеціальної підготовки висаджувати їх не можна, тому що картопля має певний період спокою. Як правило, 3–4 місяці після викопування бульби взагалі не проростають, тому їх треба «розбудити». Виконати цю операцію можна двома способами:
- Борознуванням (неглибокі подовжні прорізи на бульбах без ушкодження вічка на верхівці).
- Бурштиновою кислотою (4–6 таблеток на 10 л води), замочуючи бульби на півгодини.
Робиться це так: спочатку замочити садивний матеріал у бурштиновій кислоті, а потім зробити борозни.
Висадження і догляд за картоплею проводиться за загальноприйнятою технологією. Другий врожай картоплі, висадженої в липні, звичайно ж, не такий великий, як перший. Однак 150 кг із сотки наприкінці вересня — на початку жовтня завжди виходить. Навіть якщо картопля і потрапляє під перші осінні заморозки, це їй шкодить мало, позаяк другий урожай бульб, що перебуває в ґрунті, встиг уже сформуватися.
От і всі поради про те, як за сезон мати два врожаї картоплі. Якщо у вас є що додати, чи то бажаєте поділитись своїми секретами, то поділіться цим в коментарях нижче.
Навіщо скошувати бадилля картоплі
Кажуть, що для підвищення врожайності картоплі, її потрібно «підстригати». Коли це робити, під час цвітіння, до чи після?
Оскільки мова йде про два врожаї картоплі, то ці поради стосуються кожного із них. За відсутності на бадиллі картоплі ознак фітофтору і при сухій сонячній погоді його бажано зрізати за 4–5 днів до масового збирання бульб, залишивши «пеньочки» заввишки 7–8 см.
У холодну ж дощову погоду, коли з’являється загроза масового зараження цієї культури фітофторозом, картоплиння необхідно зрізати за 10–12 днів до збирання. Слід враховувати те, що фітофтороз із захворілого бадилля переходить на бульби з крапельками стікаючої дощової води.
Зрізане чи скошене бадилля спалюють або ж виносять з ділянки. Крім того, видалення картоплиння сприяє дозріванню бульб і потовщенню їх шкірки.
Як бачите, отримати два врожаї картоплі не так вже й складно.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.