У передзимовий період багато садів мають не дуже привабливий вигляд. Тому багаторічні рослини для саду як раз і є тією чарівною паличкою, щоб сад був для вас приємним місцем відпочинку похмурої осені.

Багаторічні рослини для саду

Умовно осінь можна поділити на три періоди. Глибока осінь (з 18 по 27 жовтня) вже позаду, наразі вже період початку зими, який осінню не назвеш, але і на зиму ще не схоже. А тим часом асортимент багатолітників для осіннього саду досить різноманітний.

Багаторічні рослини для саду, клопогони, цибулинні культури, сідач, хелоне

Хелоне

Хелоне — невибаглива пізньоквітуча рослина. Добре переносить перші заморозки, красиве листя не псують дощі. Стрункі стебла заввишки 60-70 см (на родючих ґрунтах і вищі) закінчуються суцвіттями-«косичкою» з рожевих або білих квіток, що поступово розпускаються, забезпечуючи таким чином тривале цвітіння. Якщо ще додати, що хелоне ніколи не вимерзає, навіть після суворих зим, то можна вважати цю рослину ідеальною для саду.

Сідач

Зверніть увагу на багаторічні рослини для саду родини сідача — потужний кореневищний багатолітник з міцними, прямими, гіллястими у верхній частині стеблами. Дрібні кошики з лійкоподібних квіток зібрані у складне щіткоподібне суцвіття на верхівці стебла.

Для осіннього саду краще за все підійде пізньоквітучий потужний (до 2 м) сідач пурпурний. Забарвлення його квіток — від білого до брунатно-пурпурного. Сідач можна багато років вирощувати на одному місці без пересаджування. Ґрунти для нього мають бути родючі, добре зволожені. Підв’язування сідач не потребує, але на зиму його треба обрізати на висоту 10-15 см і замульчувати ґрунт навколо перегноєм. Саджати його краще серед інших рослин на віддаленому плані, біля стіни будинку чи огорожі.

Клопогони

Важко уявити осінній сад без клопогонів. Це витривалі і невибагливі до особливого догляду. Деякі із численних видів цієї рослини встигають відцвісти влітку, та в більшості своїй клопогони —типові представники осені.

Практично всю осінь цвіте клопогон простий з красивими пониклими суцвіттями. Найпопулярніший його сорт Уайт Перл з білими суцвіттями і зеленим листям. У клопогона сорту Брайнлауд листя коричневе.

Тривало і пізно цвіте і клопогін китицеподібний з прямостоячими стеблами і гіллястими у верхній частині кремово-жовтими суцвіттями.

Схожий на нього, але з довшими квітконосами клопогін гіллястий. Сад прикрасить будь-який з його сучасних сортів:

  • Атропурпуреа;
  • Брюнет;
  • Пінк Спайк.

Усі клопогони рекомендується вирощувати на гарному, багатому гумусом ґрунті, сорти з зеленим листям — у тіні, сортам з кольоровим листям не зашкодить інтенсивне освітлення.

Цибулинні культури для осіннього саду

На жаль, в осінньому саду у нас ще мало використовуються цибулинні культури. А вибрати ж є із чого. З падолистом настає пора осінніх крокісів і пізньоцвітів. Залежно від виду і регіону цвітіння в осінніх крокісів триває з вересня до грудня. До цієї групи належать наступні багаторічні рослини для саду:

  1. Крокіс блідо-вохряний з невеликими кремовими квітками;
  2. Крокіс голоквітковий з пурпурними квітками;
  3. Крокіс згладжений — один із пізньоквітучих;
  4. Крокіс довгоквітковий.
Багаторічні рослини для саду, крокіс

А ще крокіс прекрасний — це найпоширеніший вид, який цвіте раніше за інші осінні, він з фіолетовими, ліловими, блакитними квітками, що мають довгасті прожилки. Рослина дуже невибаглива і швидко розростається.

І, врешті-решт, крокіс посівний, або шафран, чиї квітки блідо-фіолетового, жовтого або білого кольорів видають аромат фіалок. Улітку шафран перебуває у стані спокою, а восени з’являються листя і квітки. Цвіте шафран з вересня по листопад. Одна квітка тішить своєю красою близько трьох днів. Розмножується цей крокіс дочірніми бульбоцибулинами. Перевагу віддає світлим місцям. У період цвітіння температура має триматися на рівні 15°С, у зимовий час — не нижче -18°C.

Осінньої пори найкраще підходять такі багаторічні рослини для саду, як пізньоцвіти. Вони особливо ефективно виглядають, коли висаджені невеликими групками. Влітку рослини перебувають у стані спокою, а у вересні зацвітають, причому листя і насінні коробочки у них з’являються лише наступної весни.

Із видових пізньоцвітів можна порекомендувати осінній і розкішний. Найцікавіші їх сорти:

  • Зе Джайнт — з великими немахровими квітками.
  • Принцеса Астрид — ранній сорт з немахровими рожевими квітками.
  • Уотерлілі — дуже ефективна з махровими рожевими квітками рослина.

Пізньоцвіти — багаторічні рослини для саду, віддають перевагу суглинистому ґрунту, родючому, пухкому, помірно вологому. Це зимостійкі рослини, але мульчування торфом або перегноєм на випадок безсніжних зим їм не зашкодить.

Поділитись: