Ми всі добре знаємо, що закладання на зберігання бульб картоплі треба робити тоді, коли вони добре просохнуть. Однак деякі овочівники стараються сушити їх на осонні, але ж це серйозна помилка, позаяк підв’ялена картопля втрачає багато вологи і погано зберігається.
Зберігання бульб картоплі
Потрібно завжди пам’ятати, що коренеплід, — це видозмінений корінь. А корені полюбляють вологу, а не сонце та сухе повітря.
Бульби картоплі також являють собою видозмінене стебло рослини: вічка — це бруньки. Ось чому картоплю перед закладанням на зберігання слід просушити, розклавши в приміщені з температурою 12…17°C і захистивши від світла, інакше бульби позеленіють і в них утвориться шкідливий для людини соланін. Хоча для насінного матеріалу позеленіння бульб дуже корисне, позаяк зберігаються такі бульби краще, але використовувати їх для харчування не можна.
Через два тижні після просушування картоплі в тіні і перебирання її можна укладати на зберігання. Використовують для цього ящики або картонні коробки із прорізами в кутках нижньої і верхньої частин. Ящики або коробки переносять у підвал або тримають у сухому і темному сараї до заморозків.
Добрі результати дає такий корисний симбіоз, як зберігання бульб картоплі та редьки, ріпи і столових буряків. Для цього на поверхню ящиків із картоплею насипають коренеплоди в 1–2 шари. Волога, що виділяється при зберіганні картоплі, поглинається коренеплодами, вони не в’януть і добре зберігаються. Такий симбіоз у зберіганні дуже корисний.
Технологія зберігання картоплі
Зібрану картоплю треба перебрати, відділивши дрібні і різані бульби. Мокру картоплю обов’язково просушують і очищають від землі. Затим здорові, великі бульби деякий час до заморозків тримають у прохолодному місці, аби перед закладанням у сховище вони обсохли і охолодились. Цей період зберігання картоплі називається лікувальним. Та картоплю не можна охолоджувати швидко, інакше в ній відбудуться небажані зміни. До слова, різко охолоджені бульби при варінні темніють. Тому перед закладанням її і треба гарненько обсушити.
Бульби у перші 2 місяці після збирання перебувають у фазі глибокого біологічного спокою. У цей час вони не проростають. Охолодити їх слід, доки період спокою не завершений.
Насінну картоплю озеленяють на сонці (у дощову погоду під навісом). Процес озеленіння триває 10–12 днів. У цей період бульби час від часу слід перегортати, щоб прозеленення відбулося з усіх боків. Таку насінну картоплю зберігають окремо від харчової, аби не сплутати, оскільки прозеленені бульби накопичують соланін — отруйну речовину, шкідливу для людини. У лікувальний період насінну картоплю тримають при вищій температурі (10…12°C), ніж під час основного зимового зберігання, коли температура повітря повинна бути в межах 2…4°C, а відносна вологість — 92–95%. Насінні бульби зберігають насипом у засіку.
У сховищах влаштовують спеціальні засіки з решітчастим (із щілинами 2–3 см) дном, піднятим на 250–30 см над бетонною або земляною підлогою. Стінки у засіках роблять із отворами, а задня стінка має відходити від стіни сховища не менше, ніж на 30 см. Ширина засіків — близько 1 м. Бульби у них зберігають насипом заввишки до 1 м. Між стелею і насипом слід залишати вільний простір у 50–60 см. Картоплю в засіках бажано «вкривати» шаром буряку в 2–3 коренеплоди, добре очищених від ґрунту. Цей прийом сприяє значному зменшенню розвитку сухих і мокрих гнилей.
От і вся технологія зберігання бульб картоплі.
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.